Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 21/12/2022 - 10:00

Find din yndlingssang frem og spar penge under bruseren

Med forskellige tips kan du skære ned på vandforbruget, så du dermed kommer af med færre penge. Blandt kan du bruge et æggeur og musik.

Kristian Djurhuus/Ritzau Scanpix

Af: Af Henriette Brøndum Neimann, Ritzau Fokus

I denne mørke og kolde vintertid, er der ikke noget som at stå under en varm bruser.

Først når regningen tikker ind, føles det lange bad måske ikke så rart længere.

Men faktisk er badet et nemt sted at finde energibesparelser. Det siger Matilde Grøn Bjørneboe, der er ansvarlig for Energistyrelsens rådgivningstjeneste, SparEnergi.dk.

- En god del af vores varmeforbrug går til opvarmning af varmt brugsvand. Så kan man skære ned på sin badelængde, kan det være muligt at spare flere tusinde kroner om året, siger hun.

Netop Energistyrelsen har af Norstat fået lavet en befolkningsundersøgelse blandt 2000 danskere i alderen 18 til 75 år. Den viser, at vi i gennemsnit bruger 34 minutter om ugen på at bade.

I alt bliver omkring en tredjedel af vores varmeforbrug brugt på varmt vand.

Undersøgelsen er gennemført fra 29. august til 12. september og viser også, at det især er de unge, der bruger tid under bruseren. For de 18 til 35-årige bruger i gennemsnit otte minutter per bad.

Energistyrelsen har ikke officielle anbefalinger til præcist, hvor lang tid badet bør være.

- Det, vi kan sige, er, at du har en mulighed for at spare penge, hvis du gør badet kortere, siger Matilde Grøn Bjørneboe.

Her kan du sætte et æggeur. Når det ringer, skal du slukke for vandet.

- Man kan også bruge musik, som man kender længden på.

- Og så kan man sætte et mål om, at man skal have nået at skylle shampooen ud, når man er nået til et bestemt sted i sangen, siger hun.

Men længden på badet er faktisk ikke det eneste, du kan gå ind og pille ved, forklarer hun.

Du kan nemlig også sænke temperaturen med et par grader.

- Man sparer cirka fem procent for hver grad, man skruer ned. Så der kan være meget at hente, hvis man bare lige regulerer en smule til et niveau, man stadig synes er rart, siger Matilde Grøn Bjørneboe.

Er du indehaver af en varmtvandsbeholder og bor i hus, kan du også indstille varmen til 55 grader i beholderen.

- Mange steder er temperaturen højere, og så bruger man unødigt meget energi. Der udskilles også mere kalk, hvilket kan gå ud over beholderens levetid, siger hun.

Vandet bør dog ikke være koldere end 55 grader, for det kan give risiko for Legionella-bakterier, understreger hun.

Har du en almindelig bruser, vil der typisk komme 10 til 20 liter vand ud i minuttet. Men vælger du en sparebruser, kan du komme ned på 6 til 10 liter per minut, forklarer hun.

For at spare på vandforbruget kan du også slukke for vandet, når kroppen skal sæbes ind, og håret skal have shampoo eller balsam.

Endelig kan du også holde dig fra at skrue helt op for bruseren, så du sænker trykket og dermed bruger mindre vand, siger Matilde Grøn Bjørneboe.

Hun understreger også, at det kan være forskelligt, hvor meget hver enkelt person kan spare.

- Hvis du plejer at bade i 20 minutter under 44 grader, er der ret meget at hente. Men bader du to gange om ugen i 5 minutter under 35 grader, er der måske ikke lige så meget at hente.

- Men gennemsnitligt set vil næsten alle kunne dreje på nogle af knapperne og opnå en besparelse på det varme vand, siger Matilde Grøn Bjørneboe.

/ritzau fokus/

København, 21/11/2025 - 11:38

Esben Bjerre taler ud for første gang: Jeg havde en affære

Celina Dahl/Ritzau Scanpix

Esben Bjerre indrømmer utroskab mod hustruen Sisse Sejr-Nørgaard og sender en stikpille til medierne, som han mener, har givet historien for meget opmærksomhed.

- Jeg havde en affære, som min hustru opdagede.

Sådan lyder det fra tidligere radio- og tv-vært Esben Bjerre i det seneste afsnit af den populære podcast "Her går det godt", hvor han for første gang udtaler sig om hustruens stalkingsag.

42-årige Sisse Sejr-Nørgaard blev 31. oktober idømt 30 dages ubetinget fængsel ved Østre Landsret for stalking og identitetstyveri.

Sisse Sejr mente, at hendes stalkingoffer havde en affære med hendes ægtemand. Det var blandt andet derfor, hun havde handlet, som hun gjorde, forklarede hun i retten.

Indtil videre har Esben Bjerre været tavs om den påståede utroskab, men nu tager han bladet fra munden.

Det skyldes, at ankefristen for sagen udløb fredag, forklarer han i podcasten, hvor han deler værtstjansen med Peter Falktoft.

Værten sætter også ord på sin kones handlinger mod kvinden, han havde en affære med.

- Det var en rigtig spids sommer sidste år. Hun (Sisse Sejr-Nørgaard, red.) reagerede ved at bestille nogle borde og nogle nyhedsbreve til vedkommende. Det var idiotisk - det har hun sagt undskyld for, og nu har hun også fået en straf.

Esben Bjerre sender også en stikpille til medierne, som han mener, ikke burde have blæst en så privat historie op.

- Jeg ved godt, der sidder nogle og tænker, at det er sådan, det er at være i fjernsynet. Jeg er simpelthen bare ikke enig. Jeg synes ikke, at folks private nedsmeltninger skal have gigantiske personlige konsekvenser.

Han sender samtidig en undskyldning til sine nærmeste:

- Jeg vil bare sige, at jeg er mest ked af den situation, jeg har sat hende (Sisse Sejr-Nørgaard, red.) og min familie i. Det er ikke en undskyldning for, hvad der er sket, men en forklaring på, hvorfor der skete noget.

Esben Bjerre og Sisse Sejr-Nørgaard har sammen to børn på 4 og 11 år.

- At mine børn og hustru og alle andre har kunnet læse med i vores mest private sammenbrud, har været så grænseoverskridende, at du tror, det er løgn, siger han i podcasten.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 21/11/2025 - 11:18

Esben Bjerre taler ud for første gang: Jeg havde en affære

Celina Dahl/Ritzau Scanpix

Esben Bjerre indrømmer utroskab mod hustruen Sisse Sejr-Nørgaard og sender en stikpille til medierne, som han mener har givet historien for meget opmærksomhed.

- Jeg havde en affære, som min hustru opdagede.

Sådan lyder det fra Esben Bjerre i det seneste afsnit af den populære podcast "Her går det godt", hvor han for første gang udtaler sig om hustruens stalkingsag.

42-årige Sisse Sejr-Nørgaard blev 31. oktober idømt 30 dages ubetinget fængsel ved Østre Landsret for stalking og identitetstyveri.

Sisse Sejr mente, at hendes stalkingoffer havde en affære med hendes ægtemand. Det var blandt andet derfor, hun havde handlet, som hun gjorde, forklarede hun i retten.

Indtil videre har Esben Bjerre været tavs om den påståede utroskab, men nu tager han bladet fra munden.

Det skyldtes, at ankefristen for sagen udløb fredag, forklarer han i podcasten, hvor han deler værtstjansen med Peter Falktoft.

Værten satte også ord på sin kones handlinger mod kvinden, han havde en affære med.

- Det var en rigtig spids sommer sidste år. Hun (Sisse Sejr-Nørgaard, red.) reagerede ved at bestille nogle borde og nogle nyhedsbreve til vedkommende. Det var idiotisk - det har hun sagt undskyld for, og nu har hun også fået en straf.

Esben Bjerre sendte også en stikpille til medierne, som han mener, ikke burde have blæst en så privat historie op.

- Jeg ved godt, der sidder nogle og tænker, at det er sådan, det er at være i fjernsynet. Jeg er simpelthen bare ikke enig. Jeg synes ikke, at folks private nedsmeltninger skal have gigantiske personlige konsekvenser.

Han sender samtidig en undskyldning til sine nærmeste.

- Jeg vil bare sige, at jeg er mest ked af den situation, jeg har sat hende (Sisse Sejr-Nørgaard, red.) og min familie i. Det er ikke en undskyldning for, hvad der er sket, men en forklaring på, hvorfor der skete noget.

At hans påståede utroskab fyldte så meget i medierne, har været en voldsom oplevelse for podcastværten.

- At mine børn og hustru og alle andre har kunnet læse med i vores mest private sammenbrud, har været så grænseoverskridende, at du tror, det er løgn.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 21/11/2025 - 08:00

FAKTA: Genbrug og giv nyt liv

* Lav om: Hvis ærmerne er blevet slidte, kan du klippe dem af og strikke nye kanter i ærmegabet - så har du en vest. Du kan også forvandle en sweater til en cardigan.

* Genbrug garnet: Du kan vælge at trevle en sweater op og genbruge garnet i et nyt projekt. Det er en fantastisk måde at spare både ressourcer og penge på. Og har du børnestrik, der er blevet for småt, kan du forlænge ærmer og krop, så trøjen passer en sæson mere.

* Brug resterne: De små nøgler, der ligger og venter på at blive brugt, kan blive til den smukkeste personlige sweater. Strik med striber, felter eller tone-i-tone, og nyd, at intet går til spilde.

Kilde: strikdesigner og indehaver af Strikkeakademiet Pernille Cordes.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 21/11/2025 - 08:00

FAKTA: Sådan vasker du i hånden

* Fyld en balje med lunkent vand (højst 35 grader), og tilsæt lidt uldvaskemiddel.

* Læg strikken i blød i 20-30 minutter. Undgå at vride eller gnide.

* Skyl forsigtigt, og sørg for at vandet har samme temperatur hele vejen igennem, så ulden ikke får et "kuldechok".

* Læg strikken i et håndklæde, og rul den, så vandet presses ud.

* Alternativt kan du lægge den i et vaskenet og køre en kort centrifugering på maks 800 omdrejninger - det fjerner vandet hurtigt og effektivt uden at skade fibrene.

Kilde: strikdesigner og indehaver af Strikkeakademiet Pernille Cordes.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek