København, 27/07/2025 - 18:32
FAKTA: Optaget på store velfærdsuddannelser falder og falder
Uddannelsen til sygeplejerske har taget det største dyk af de fire store velfærdsuddannelser siden sidste år.
Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Søndag er optaget på de videregående uddannelser blevet offentliggjort.
Optaget på de fire såkaldt store velfærdsuddannelser følger mønstret fra de senere år og fortsætter med en nedadgående kurve.
Det er tilfældet for både professionsbacheloruddannelsen til folkeskolelærer, pædagog, socialrådgiver og sygeplejerske.
Her er et overblik over udviklingen:
* Sygeplejerske:
Optaget er faldet med otte procent i forhold til sidste år, så i år er 3099 blevet optaget på uddannelsen, 269 færre end sidste år.
Når man ser på de senere år, blev 4112 personer optaget på uddannelsen til sygeplejerske for bare fire år siden.
Tallet af optagne faldt drastisk fra 2021 til 2022, hvor kun 3323 blev optaget. Efter at have stabiliseret sig i perioden 2022-2024 er der altså igen sket et stort fald i optaget.
* Folkeskolelærer:
Inden for uddannelsen til folkeskolelærer er der sket et fald i optaget på tre procent i forhold til sidste år. 2046 personer er i år blevet optaget, 63 færre end sidste år.
I 2021 blev 2556 personer optaget på uddannelsen til folkeskolelærer, men siden er det gået støt og roligt nedad.
* Socialrådgiver:
Der er også sket et fald på tre procent i optaget til uddannelsen som socialrådgiver, hvor 2040 er blevet optaget i år mod 2103 sidste år.
For fire år siden var optaget på 2226, så procentmæssigt har uddannelsen til socialrådgiver haft det mindste dyk af de fire store velfærdsuddannelser siden 2021.
* Pædagog:
3612 personer blev optaget på pædagoguddannelsen i år, 33 færre end sidste år, så der er sket et fald på en procent siden 2024.
I 2021 blev der imidlertid optaget 4781 personer på uddannelsen, hvorefter det i de efterfølgende år først gik stejlt nedad med optaget, inden kurven altså er fladet lidt mere ud nu.
Kilde: Uddannelses- og Forskningsministeriet.
/ritzau/