Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

28/05/2023 - 08:00

Haven i juni: Plant agurken og gem hæksaksen

Køkkenhave og drivhus melder klar til varmeglade grøntsager, og måske ser du og din liguster stort på ældgammel tommelfingerregel.

Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Af: Af Signe Haahr Pedersen, Ritzau Fokus

Sommeren står i fuldt flor. Alt har lyst til at gro i juni, og som haveejer er der masser at tage sig til.

1) Gå amok i køkkenhaven.

I begyndelsen af juni plejer jordtemperaturen at være nået højt nok op til, at du kan så eller plante de grøntsager, som kræver varme for at trives. Det gælder blandt andet bønner, squash, græskar og majs.

- Hvis man sår dem for tidligt, får de en dårlig spiring, og så får man ikke særligt livskraftige planter, siger Louise Møller, der er havefaglig rådgiver hos Haveselskabet.

Du sikrer de bedste betingelser for de nye planter i køkkenhaven ved at sørge for at holde jorden fugtig.

Husk derfor at vande rigeligt, og nedsæt fordampningen ved at dække jorden med for eksempel græsafklip, halm eller luget ukrudt uden frø.

Også i drivhuset kan der rykke flere beboere ind. Det kan være peber, chili, melon og agurk, siger Mia Stochholm, som er uddannet økologisk landmand og redaktør på tidsskriftet Praktisk Økologi.

- Agurkeplanter er helt vildt sarte. Derfor skal du sikre dig, at du ikke køber nogen, der har fået kulde og træk, råder hun.

2) Lad hækken blomstre efter bålet.

En gammel huskeregel siger, at hækken skal stå skarpt inden sankthans. Men sådan er det ikke hjemme hos hverken Mia Stochholm eller Louise Møller.

- Jeg synes, man skal vente med at klippe hækken til sidst på sommeren. Lad din ligusterhæk blomstre, for det skaber et rigt liv med sommerfugle og humlebier, lyder det fra Mia Stochholm.

Hvis du venter, er du også helt sikker på, at alle fugleungerne er fløjet fra rederne inde i hækken.

- Jeg foretrækker selv at klippe hæk i sidste halvdel af juli. På den måde skal jeg også kun klippe den ene gang om året, siger Louise Møller.

3) Vær lidt vildere.

Junihaven rummer et virvar af travle bier og smukke sommerfugle. Ønsker du at skrue op for det summende insektliv, kan du overveje, om du kan skabe flere steder for dem, hvor de godt kan lide at være.

- Det kan være hjørner i haven, hvor du lader tingene gro lidt vild. Simpelthen slippe kontrollen og lade ukrudtsplanterne være, siger Louise Møller.

For eksempel er mange sommerfuglelarver glade for brændenælder, kløver og tidsler.

Mia Stochholm foreslår, at du kun slår græsset der, hvor du færdes, og giver resten lov til at vokse frit. Det vil nemlig også skabe plads til padder og pindsvin.

- De små dyr, der holder til i vores haver, trives, hvor der er uforstyrret. Vi rydder i det hele taget alt for meget op i vores haver, fortæller hun.

Sidst på sæsonen kan du give det høje græs en tur med en buskrydder eller en le.

- Med det materiale, som du får ud af det, har du starten på en rigtig fin kompostbunke, fortæller Mia Stochholm.

/ritzau fokus/

Los Angeles, 29/12/2025 - 22:11

Beyoncé er som den femte musiker blevet dollarmilliardær

Angela Weiss/Ritzau Scanpix

Beyoncés to seneste koncertturnéer og album har været med til at gøre hende til dollarmilliardær

Superstjernen Beyoncé er officielt blevet dollarmilliardær.

Det skriver det amerikanske erhvervsmagasin Forbes.

Den 44-årige amerikanske sanger har i løbet af karrieren udgivet et hav af verdensomspændende hits som "Single Ladies", "Crazy in Love" og "Texas Hold 'Em".

Sidstnævnte figurerer på Beyoncés seneste album, "Cowboy Carter", fra 2024.

Det er blandt andet dette album og sangerens to seneste koncertturnéer, der har fået hende med på milliardærlisten.

I alt havde turnéen Cowboy Carter Tour tidligere på året en bruttoindtjening på mere end 400 millioner dollar i billetsalg - svarende til omkring 2,5 milliarder kroner. Det skriver Forbes med henvisning til magasinet Pollstar, der følger koncertindustrien tæt.

Dertil blev der ved koncerterne solgt merchandise for 50 millioner dollar - cirka 317,4 millioner kroner - ifølge estimater fra Forbes.

Turnéen "Renaissance World Tour", som hun gennemførte i 2023, havde en bruttoindtjening på knap 580 millioner dollar - omkring 3,7 milliarder kroner - har Pollstar tidligere berettet.

Beyoncé er ifølge Forbes den femte musiker, der kan kalde sig dollarmilliardær.

De fire andre er hendes mand, rapperen Jay-Z, Rihanna, Taylor Swift og Bruce Springsteen.

Beyoncé kunne tidligere på året desuden sprænge sin egen rekord for flest Grammy Awards, da hun føjede yderligere tre priser til listen.

Dermed kom sangeren op på 35 Grammys. Hun er også den kunstner, der har været nomineret flest gange med 99 nomineringer.

For første gang kunne hun også skrive prisen for Årets Bedste Album på cv'et med "Cowboy Carter". Albummet skovlede roser og stjerner ind fra internationale anmeldere.

Beyoncé har ifølge Forbes tidligere udtalt, at albummene "Renaissance" og "Cowboy Carter" udgør de to første dele af en trilogi af albummer fra forskellige genrer. Det er ikke meldt ud, hvornår hun udkommer med et nyt album.

/ritzau/

Læs Mere >>

Los Angeles, 29/12/2025 - 21:33

Beyoncé er som den femte musiker blevet dollarmilliardær

Angela Weiss/Ritzau Scanpix

Beyoncés to seneste koncertturnéer og album har været med til at gøre hende til dollarmilliardær

Superstjernen Beyoncé er officielt blevet dollarmilliardær.

Det skriver det amerikanske erhvervsmagasin Forbes.

Den 44-årige amerikanske sanger har i løbet af karrieren udgivet et hav af verdensomspændende hits som "Single Ladies", "Crazy in Love" og "Texas Hold 'Em".

Sidstnævnte figurerer på Beyoncés seneste album, "Cowboy Carter", fra 2024.

Det er blandt andet dette album og sangerens to seneste koncertturnéer, der har fået hende med på milliardærlisten.

I alt indtjente turnéen Cowboy Carter Tour mere end 400 millioner dollar i billetsalg - svarende til omkring 2,5 milliarder kroner. Det skriver Forbes med henvisning til magasinet Pollstar, der følger koncertindustrien tæt.

Dertil blev der ved koncerterne solgt merchandise for 50 millioner dollar - cirka 317,4 millioner kroner - ifølge estimater fra Forbes.

Beyoncé er ifølge Forbes den femte musiker, der kan kalde sig dollarmilliardær.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 29/12/2025 - 11:00

FAKTA: Investeringer i forsvar er fordoblet

* En opgørelse viste for et par måneder siden, at pensionsbranchen har fordoblet beholdningen af investeringer i forsvarsvirksomheder.

* Fra januar 2024 til april 2025 er forsvarsinvesteringerne øget fra godt 9 milliarder kroner til næsten 19 milliarder kroner.

* Stigningen skyldes både, at pensionsselskaber har øget deres eksisterende investeringer i forsvar, at nye pensionsselskaber er gået ind på området, og at især europæiske børsnoterede forsvarsaktier er steget i værdi.

Kilde: Forsikring og Pension.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 29/12/2025 - 11:00

Dine pensionskroner kan ende i våben

Khaled Desouki/Ritzau Scanpix

Hvis du ikke ønsker, at din pensionsopsparing bliver investeret i forsvarsindustrien, kan du typisk fravælge våben.

De fleste danskere indbetaler til en pensionsopsparing, som bliver investeret, så den kan vokse.

For mange pensionskunder indebærer det i dag i højere grad end tidligere også investeringer i forsvarsindustrien og våben. Og det bør man være klar over som kunde.

Sådan lyder det fra underdirektør i brancheorganisationen Forsikring og Pension Tom Vile Jensen.

- Hvis man har en holdning til det, vil jeg råde til, at man kontakter sit pensionsselskab og spørger ind til sine muligheder, siger han og fortsætter:

- Investorer i det private har tidligere holdt sig helt fra atomvåben blandt andet på grund af FN's traktat om forbud mod atomvåben, der trådte i kraft i 2021. Men ingen Nato-lande - heller ikke Danmark - har underskrevet eller ratificeret den, siger han.

Ifølge Nato er atomvåben en central del af alliancens forsvar som et afskrækkelsesmiddel.

Selv om Danmark ikke har underskrevet traktaten, vurderer Tom Vile Jensen, at den har fået pensionsselskaber herhjemme til at afholde sig fra investeringer i dele af forsvarsindustrien.

For eksempel har landets største pensionsselskab, PFA, tidligere haft en politik om ikke at investere i selskaber, der producerer komponenter til atomvåben.

Men den politik er siden blevet lempet, fortæller Rasmus Bessing, der er PFA's direktør for ansvarlige investeringer.

- Vi lever i en verden, som er under forandring - særligt efter Ruslands invasion af Ukraine. Når verden forandrer sig, skal vi følge med for fortsat at være relevante i den virkelighed, vi agerer i, siger han.

- Der er i Europa bred enighed om, at vi skal tage bedre hånd om vores egen sikkerhed. Som en del af den udvikling har vi tilpasset vores investeringspolitik, så vi i højere grad kan investere i den europæiske forsvarsindustri.

Tidligere var to tredjedele af PFA's investeringer amerikanske. Ifølge Rasmus Bessing udgør USA og EU nu cirka 50 procent hver.

- PFA kan nu investere i eksempelvis Airbus, Boeing og Dassault Aviation, hvor en lille del af omsætningen kommer fra dele til atomvåben. For eksempel leverer Airbus dele til det franske atomforsvar.

Han understreger, at der fortsat ikke bliver investeret i konventionsstridige våben, såsom klyngebomber samt biologiske og kemiske våben.

Som pensionskunde har man typisk mulighed for at sige nej til våben.

- Hvis man ikke ønsker, at ens pensionsopsparing skal bruges til investeringer i våben, kan man vælge vores Klima Plus-produkt, som er fri for våben, siger Rasmus Bessing og uddyber:

- Fravælger man våben, betyder det ikke, at man vil få et dårligere afkast. Målet er, at opsparingen skal vokse på samme måde, uanset om man vælger at investere i våben eller ej.

Hos Danica Pension er synet på investeringer i forsvarsindustrien også gradvist blevet ændret. Det forklarer investeringsdirektør Poul Kobberup.

- Selv om vi investerer mere i forsvar, sker det fortsat ansvarligt og med nøje etiske overvejelser. Alle vores investeringer skal stadig leve op til ESG-kravene, siger han.

Det betyder, at der skal tages hensyn til miljø, sociale forhold og god selskabsledelse.

- Ligesom andre pensionsselskaber tilbyder vi et produkt, der er helt fri for investeringer i forsvar og våben. Hos os hedder det Ansvarligt Valg, siger Poul Kobberup.

Han tilføjer, at uanset om investeringen er med eller uden våben, vil den gå op og ned, men over tid skulle opsparingen gerne vokse.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek