Bukarest, 04/05/2025 - 21:52
Trump-tilhænger har kurs mod sejr ved præsidentvalg i Rumænien
George Simion er EU-skeptiker og Trump-tilhænger. Han ligger i front i første runde af præsidentvalget.
Vadim Ghirda/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
George Simion fra højrefløjspartiet AUR står til at få flest stemmer ved første runde af præsidentvalget i Rumænien.
Det viser data fra Rumæniens valgkommission, skriver Reuters.
Med halvdelen af stemmerne optalt har Simion opbakning fra 42,3 procent af vælgerne og er dermed langt foran valgets øvrige kandidater.
Simion har især markeret sig som EU-kritiker, tilhænger af USA's præsident, Donald Trump, og modstander af militær støtte til Ukraine.
Crin Antonescu, der støttes af Det Nationalliberale Parti, Socialdemokratiet og det ungarske minoritetsparti UDMR, har fået næstflest stemmer.
Han har fået 22,5 procent af stemmerne, efter at halvdelen er optalt.
Valgstedsmålinger, der blev offentliggjort, umiddelbart efter at valgstederne lukkede klokken 20.00 dansk tid, pegede også på George Simion som favorit.
Ifølge målingerne stod han til at få mellem 30 og 33 procent af stemmerne, som altså er en del mindre, end den andel af stemmerne, han har fået, efter at halvdelen er blevet talt op.
Valgstedsmålingerne pegede desuden på, at Crin Antonescu og den uafhængige kandidat Nicusor Dan, der er borgmester i Bukarest, ville få cirka lige mange stemmer som valgets nummer to og tre.
Målingerne inkluderede ikke stemmer afgivet i udlandet, hvilket kunne give en skævvridning. Ifølge Reuters er især George Simion og Nicusor Dan populære blandt rumænere, som bor uden for landet.
Hvis ingen kandidater får 50 procent af stemmerne - hvilket ser ud til at være tilfældet - skal der afholdes en anden valgrunde 18. maj.
Oprindeligt blev første valgrunde i præsidentvalget afholdt i november sidste år, men resultatet blev erklæret for ugyldigt af en rumænsk domstol.
Årsagen var, at der var mistanke om russisk indblanding i valget.
Ved første valgrunde i november vandt Calin Georgescu, der ligesom Simion var højrefløjens kandidat.
I marts afgjorde den rumænske valgkommission, at Georgescu ikke skulle have lov til at stille op ved præsidentvalget, når det skulle afholdes igen i maj.
Valgkommissionen begrundede ikke afgørelsen, som efterfølgende blev stadfæstet af Rumæniens forfatningsdomstol.
George Simion, som nu har kurs mod sejren, efterforskes af valgmyndighederne i Rumænien for svindel med kampagnemidler og af politiet for at have opfordret til vold mod ansatte hos valgmyndigheden, efter at Georgescu blev udelukket fra at stille op igen.
Simions parti, AUR, opstod som en bevægelse bestående af vaccinemodstandere under coronapandemien og er i dag Rumæniens næststørste parti. Socialdemokratiet er det største parti i parlamentet.
/ritzau/