Du står med et defekt produkt, men sælgeren afviser at hjælpe og henviser til, at fejlen ikke er omfattet af reklamationsretten. Hvad gør du så?
Nogle fortsætter med at bruge tid på at klage, mens andre giver op. Men nogle gange er der faktisk en tredje mulighed, som du kan overveje. Og det er at klage til producenten.
Du skal bare sørge for at gribe det rigtigt an, lyder det fra Lars Arent, der er direktør for Forbruger Europa, som er en del af det europæiske netværk af forbrugercentre.
- Det er sælgeren, som er ansvarlig for at behandle en reklamation. Hvis man går direkte til producenten, risikerer man at miste nogle af de beskyttelser og rettigheder, man har i henhold til købeloven, siger han og uddyber:
- Det kan for eksempel være muligheden for at ophæve købet, hvis den samme fejl opstår igen, efter at producenten har løst problemet.
Derfor anbefaler han, at du altid starter med at klage til sælger.
Lars Arent minder desuden om, at en forbruger står stærkere i det første år efter købet. I den periode er det sælger, der skal bevise, at en fejl eller mangel ikke er omfattet af reklamationsretten.
Også Bo Dalsgaard, som er fagchef for forbrugeraftaler og forbrugerklagesystemer hos Dansk Erhverv, anbefaler, at du starter med at reklamere til den butik, varen er købt i.
- Som forbruger har man ikke noget krav mod producenten, siger han.
- Vælger man som forbruger at gå direkte til producenten af egen drift og uden henvisning fra sælgeren, risikerer man at ende i en vanskelig situation, hvis noget går galt.
Det skyldes, at sælgeren så ikke har været en del af processen og derfor umiddelbart kan frasige sig et ansvar, vurderer han.
Men hvis sælgeren nægter at hjælpe, og du tænker, at producenten kan have en interesse i at hjælpe, så kan du overveje at kontakte producenten.
- Hjælp fra producenten ligger uden for de køberetlige regler, og derfor er det svært for en forbrugerorganisation som vores at rådgive om, siger Lars Arent.
- Men jeg mener helt klart, at man som forbruger bør kende til muligheden for at bede producenten om hjælp. For nogle kan det måske også være en genvej til en løsning, hvis alternativet er, at man skal klage til et forbrugerklagenævn, der har lang sagsbehandlingstid.
Han understreger, at det er vigtigt, at du orienterer sælgeren om, at du går til producenten, og at du sender kopier af din korrespondance med producenten til sælgeren.
- Det kan gøre det sværere for sælgeren helt at fraskrive sig ansvaret, siger han.
Hvis producenten vælger at hjælpe med en reklamation, som sælgeren har afvist, kan det være, at du får hjælp til noget, der normalt ikke ville være dækket af reklamationsretten. Men det kan også være, at sælgeren har afvist din reklamation uberettiget.
Når du får hjælp fra en producent, kan du komme ud for, at der er nogle udgifter, du selv skal dække. Det kan være, at du skal betale for at sende produktet til et lager i udlandet, før producenten vil hjælpe.
Ifølge Lars Arent kan producenten kræve det, fordi processen foregår uden om reklamationsretten.
/ritzau fokus/