København, 09/07/2025 - 11:52
Klovn-makkerpar: Det er slut med unge damer
Der er emner og jokes, der ikke bliver en del af den nye og tiende sæson af hitserien Klovn.
Niels Christian Vilmann/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Casper Christensen og Frank Hvam har en ny sæson af den uhyre populære tv-serie "Klovn" på trapperne.
Serien havde premiere for 20 år, og selv om at de pinlige eskapader og tåkrummende øjeblikke stadig er bevaret, er der emner, som bliver holdt ude af den nye sæson.
Det fortæller de to komikere i et interview med Ekstra Bladet.
- Der er ting, vi ikke ville lave i dag, men det er, fordi tiden har ændret sig på en måde, så de ting ikke længere fungerer, siger Frank Hvam til mediet.
Den 54-årige komiker peger specifikt på et afsnit fra 2006, hvor Casper Christensens figur nægter at køre med i en taxa, fordi chaufføren er mørk.
Den slags jokes om racisme var sjove i en periode, men fungerer ikke for komikerduoen i dag, fortæller Frank Hvam.
Det gælder også scener, hvor Casper Christensen forsøger at score unge kvinder.
- Det er kørt, det gider vi ikke mere, men det er ikke tiden (der er løbet fra det, red.), men fordi jeg ser for gammel ud. Det virker urealistisk nu, og så er det ikke sjovt længere, siger Casper Christensen til Ekstra Bladet.
Men ændringerne i, hvad komikerparret kan proppe i den nye sæson, betyder ikke, at de fortryder tidligere afsnit.
Casper Christensen fortæller til mediet, at parret endnu ikke har tænkt, at noget har været for meget, for tarveligt eller for synd.
De løfter ikke yderligere sløret for, hvad seerne kan forvente af den nye sæson over for Ekstra Bladet.
Ifølge TV 2 byder sæson ti på "både genkendelig pinlighed og nye lag".
- Stadig morsomt. Stadig tåkrummende. Men med mere på spil, skriver TV 2 videre om den nye sæson.
Sæsonen består af otte afsnit, som kan ses på TV 2 Play fra søndag 20. juli.
I den nye sæson dukker komikerne Heino Hansen og Mick Øgendahl også op, og det samme gøre skuespillerne Søs Egelind og Vicki Berlin samt forfatteren Sara Blædel og tv-manipulatoren Jan Hellesøe.
Casper Christensen har tidligere teaset for, at duoen har fået personer med i sæsonen, som han aldrig havde forventet ville medvirke.
Blandt de kendte ansigter kan man selvfølgelig forvente et gensyn med Franks hustru, Mia, spillet af Mia Lyhne, samt Caspers kone, Fnug, der spilles af Camilla Lehmann.
/ritzau/