Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Göteborg, 13/10/2025 - 22:47

Ny svensk fiasko sætter ild under Tomassons trænersæde

Rygterne om Jon Dahl Tomassons fremtid som svensk landstræner vil tage til efter nyt nederlag til Kosovo.

Adam Ihse/Tt/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Hvis Jon Dahl Tomassons svenske landstrænersæde var varmt forud for tirsdagens opgør i Göteborg mod Kosovo, må det nu stå i flammer.

Foran eget publikum tabte Sverige 0-1 i VM-kvalifikationens gruppe B, og dermed er Sveriges drøm om at komme til slutrunden næste år så godt som lagt i graven.

Efter uafgjort mod Slovenien i første kamp har Sverige tabt to gange til Kosovo og en enkelt gang til Schweiz. Det efterlader holdet sidst i gruppen med blot et enkelt point. Og kun to kampe tilbage for holdet.

Mens Schweiz med ti point ligner en kommende gruppevinder og dermed sikker VM-deltager, har Kosovo på andenpladsen syv point. Kun Nations League kan nu sikre Sverige playoffkampe om en plads ved VM.

Det svenske hold virkede tynget af presset foran hjemmepublikum. Spillet hang ikke sammen, og Kosovo sad på de første ti minutter.

Sverige fik spillet sig lidt ind i kampen stille, og der var optræk til et par chancer for hjemmeholdet. Men initiativet holdt ikke ved, og efter 31 minutter gik det galt.

En sløj afslutning blev til en perfekt assist tæt under mål, hvor Fisnik Asllani let kunne dirigere gæsternes føringsmål ind.

Før pausen måtte først Viktor Johansson og dernæst stolpen sørge for, at Jon Dahl og co. ikke kom bagud med to kort før pause.

Det reddede dog ikke holdet og den danske træner fra at blive ledsaget af en pibekoncert, da der blev fløjtet til pause.

Desperationen for træner Tomasson udmøntede sig i tre udskiftninger til anden halvleg.

Sverige satte sig tungt på spillet, men i den første halvleg af anden halvleg skabte holdet intet. Den milliarddyre Liverpool-angriber Alexander Isak viste igen, at han endnu ikke er spilleform efter sommerens transfersaga og forsinkede sæsonstart for ham.

Han brændte et par gode tilbud og lykkedes ikke med meget. Men det svenske pres intensiveredes, som fiaskoen nærmede sig, og Kosovo-spillernes energitank blev tømt.

De aflastende kontraangreb blev færre og uden bid, men Sverige kunne ikke få skrabet bolden i mål trods et tungt pres. Dermed var fiaskoen en realitet.

De seneste dage har læserne af svenske Aftonbladet på hjemmesiden kunnet stemme om, hvorvidt de ønsker Jon Dahl Tomasson fyret. Mere 230.000 har stemt - 84 procent mener, at han skal væk.

Med mandagens resultat virker det ønske tættere på at gå i opfyldelse.

Den 49-årige dansker har haft jobbet i godt halvandet år.

/ritzau/

København, 13/10/2025 - 19:13

Statsministerens mand arbejder på dokumentar om Zelenskyj

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Mette Frederiksens mand, Bo Tengberg, har fået støtte til et filmprojekt, hvor Ukraines præsident indgår.

Statsminister Mette Frederiksens (S) mand, filmfotograf Bo Tengberg, arbejder på en dokumentarfilm, hvor Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, indgår.

Det skriver Ekstra Bladet, der har fået det bekræftet af Bo Tengberg og produktionsselskabet Seabird Production.

Han vil dog ikke at udtale sig om projektet på nuværende tidspunkt.

- Jeg glæder mig til at tage diskussionen om filmen og dens indhold, når den er færdig, siger Bo Tengberg i en mail til Ekstra Bladet.

Projektet har titlen "The Conflict", og bag den står Seabird Production, hvor Bo Tengberg er medejer.

Det Danske Filminstitut (DFI) har støttet udviklingen af projektets manuskript med 190.000 kroner i 2024. Det fremgår af instituttets hjemmeside.

Partner i Seabird Production Troels Uhrbrand Rasmussen bekræftede torsdag over for Ekstra Bladet, at "der er noget produktion i Ukraine".

Men på grund af sikkerhed og fortrolighed ville han ikke udtale sig nærmere om projektet.

I mailen fra Bo Tengberg og Seabird Production til Ekstra Bladet lyder det videre, at "det er offentligt velkendt, at der er et personligt venskab mellem præsidentparret i Ukraine og statsministerparret i Danmark".

Blandt andet derfor bør Bo Tengberg slet ikke lave et filmprojekt om Volodymyr Zelenskyj, mener Transparency International Danmark.

Formand Jesper Olsen siger til Ekstra Bladet, at projektet vil kunne opfattes "som en propagandafilm for regeringens politik".

- Dertil kommer, at Bo Tengberg har en privatøkonomisk interesse i at tjene penge på dokumentaren, og derved har statsministeren det også. Og så har han adgang til den ukrainske præsident, fordi han er gift med statsministeren, og ikke fordi han er dokumentarist, siger Jesper Olsen til mediet.

Statsministeren svarer i en mail til Ekstra Bladet mandag, at hun er glad for at hendes mand formidler konsekvenserne af Ruslands krig.

- Jeg har selvsagt intet at gøre med dokumentaren og medvirker ikke i den.

- Danmark har et stort engagement i at støtte Ukraine. Det havde vi, før Bo tog initiativ til en dokumentar, og det bliver vi ved med at have. Det påvirkes ikke på nogen måde af min mands arbejde, skriver hun.

Siden Rusland invaderede Ukraine i 2022 har Danmark støttet Ukraine med knap 75 milliarder kroner i militær og civil støtte. Det viser tal fra Udenrigsministeriet.

Ud over at have været fotograf på en række film og tv-serier, stod Bo Tengberg i 2023 bag dokudramaet "Anker" på TV 2, der omhandlede den tidligere socialdemokratiske statsminister Anker Jørgensen.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 13/10/2025 - 18:54

Taylor Swift annoncerer ny dokumentar bag om rekordturné

Scott A Garfitt/Ritzau Scanpix

To dokumentarafsnit samt en koncertfilm fra Taylor Swifts "Eras Tour" vil udkomme 12. december på Disney+.

Den amerikanske popstjerne Taylor Swift har mandag annonceret en ny dokumentar, der går bag om hendes yderst populære koncertturné "Eras Tour".

Det gør hun i et opslag på det sociale medie Instagram.

Dokumentaren har fået navnet "The End of an Era" og består af seks afsnit.

- Det var afslutningen på en æra, og det vidste vi godt.

- Vi ønskede at huske hvert eneste øjeblik, der ledte op til kulminationen på det vigtigste og mest intense kapitel i vores liv, så vi gav filmskabere lov til at filme denne turné og alle de historier, der var vævet ind i den, som den nærmede sig sin slutning, skriver Taylor Swift i opslaget.

Derudover er den sidste koncert på "Eras Tour" også blevet lavet til en film.

Under "Eras Tour", som fandt sted fra marts 2023 til december 2024, nåede Taylor Swift at afholde 149 koncerter fordelt over 51 byer på fem kontinenter.

Turnéen blev den mest indbringende turné i historien med billetindtægter for mere end to milliarder dollar. Det svarer til knap 13 milliarder kroner.

Koncerterne havde en varighed på tre en halv time, og Taylor Swift optrådte med sange fra alle sine albums.

Hun har selv beskrevet turnéen som "det absolut mest udfordrende jeg nogensinde har gjort i mit liv".

Taylor Swift betragtes for tiden som en af de største og mest indflydelsesrige kulturpersonligheder i USA - og i verden.

I begyndelsen af oktober udkom hendes 12. album med titlen "The Life of a Showgirl".

Albummet har modtaget blandede anmeldelser.

Det amerikanske magasin Rolling Stones gav "The Life of a Showgirl" fem ud af fem stjerner, og skrev blandt andet i anmeldelsen, at Taylor Swift rammer rent.

The Guardian gav derimod albummet to ud af fem stjerner.

- Måske gik det for hurtigt (med albummet, red.). Eller måske var sangskriveren bare udmattet, hvilket ville være forståeligt, lød det i anmeldelsen fra mediet.

"The Life of a Showgirl" blev skrevet og produceret, mens Taylor Swift turnerede i Europa.

Både koncertfilmen og de to første afsnit af den nye dokumentar udkommer 12. december på streamingtjenesten Disney+.

Efterfølgende vil der udkomme to afsnit om ugen.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 13/10/2025 - 11:00

FAKTA: Tre øvelser der er gode for nakken

Øvelse 1 - for nakkens muskler

* Sæt dig på en hård stol med albuerne på knæene.

* Buk hovedet, så du laver en lille dobbelthage.

* Sørg for, at nakke og hoved er i forlængelse af rygsøjlen.

* Drej nu hovedet, så du ser skiftevis til venstre og højre underarm.

* Gentag ti gange. 

Øvelse 2 - for halsens muskler.

* Sæt en stol med rygstøtte op ad en væg eller dør.

* Sæt dig, og lad baghovedet hvile mod væggen.

* Lav nu en lille nikkebevægelse, uden at baghovedet forlader væggen.

* Bevægelsen må ikke give spændinger i de store muskler foran på halsen.

* Gentag ti gange.

Øvelse 3 - skulderbladenes muskler

* Stil dig med front mod væggen med underarmene hvilende mod væggen og håndflader, der peger ind mod hinanden. Tryk let ind i væggen.

* Se lige frem, og lad nu underarmene glide op og ned langs væggen, hverken hurtigt eller langsomt, så højt du kan. Når du kommer helt op med armene, slipper underarmene væggen, så kun hænderne har kontakt til væggen.

* Gentag ti gange.

Kilde: Inge Ris, der er fysioterapeut, ph.d. og master i rehabilitering.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 13/10/2025 - 11:00

Nakkesmerter har ofte en mental forklaring

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Den største årsag til ondt i nakken er bekymringer, stress og depression, og derfor skal der mere end fysisk træning til at slippe af med dem, siger forsker.

Dine bekymringer kan helt bogstaveligt sætte sig i nakken. Årsagen til nakkesmerter hænger nemlig ofte sammen med din mentale sundhed.

Det fortæller Inge Ris, der er fysioterapeut, ph.d. og master i rehabilitering.

- De fleste har en mekanisk forståelse af nakkesmerter og tænker, at problemet drejer sig om led og muskler, og at det derfor er noget, man kan træne sig ud af. Men den største faktor, der kan give smerter i nakken, er faktisk stress, depression og søvnmangel, siger hun.

I nakken sidder der et stort antal såkaldte smertereceptorer, som er følsomme over for stresshormoner.

- Der er et direkte link mellem vores følelser og tanker og smertereceptorerne, forklarer Inge Ris, der til daglig arbejder som underviser og forsker på UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole og er tilknyttet Institut for Idræt og Biomekanik på Syddansk Universitet.

Kendskab til forbindelsen mellem det mentale og fysiske er afgørende for at komme problemet til livs, mener forskeren.

Hun henviser til de seneste tal fra Sundhedsstyrelsen, der viser, at omkring 650.000 danskere lider af nakkesmerter, og det anslås, at det årligt koster sundhedsvæsenet knap 5 milliarder kroner i ekstra omkostninger.

- For mig er det vigtigt at få ud til den brede befolkning, at hvordan man har det mentalt, betyder noget for, hvordan man har det i kroppen. Så det handler om så vidt muligt at forsøge at mindske stress og bekymringer, og at man har fokus på en god søvn, lyder det fra Inge Ris.

Ifølge hende er den bedste forebyggelse mod nakkesmerter en kombination af jævnlig motion og at prioritere de ting, der gavner den mentale trivsel i hverdagen. Det kan for eksempel være mindfulness-øvelser.

- Der findes nogle rigtig fine apps på dansk med små øvelser på tre til fem minutter. Der er også tanketræningsøvelser, hvor man kan lære sig selv at tage en power-pause, hvor hjernen får lov til at slappe af.

Inge Ris understreger, at det er klart, at du kan stå i situationer i livet, hvor du ingen kontrol har over, at stressen overmander dig, at du bliver ramt af en depression, eller at bekymringerne kører rundt i hovedet - og at din nakke lider under det.

- Men det er vigtigt at have en opmærksomhed på grunden til, at man har det skidt med sin nakke. Man skal altså lade være med at bruge en bondegård på alle mulige fysiske behandlinger, hvis det er ens livssituation, der er problemet. Så er det den situation, man skal fokusere på at søge hjælp til.

Når det er sagt, så har nakken - ligesom resten af kroppen - godt af fysisk træning. Især de forreste og bageste muskler, siger Inge Ris.

- Nakken har godt af at blive bevæget ud i nogle yderstillinger. Desværre er vores liv i dag indrettet sådan, at det er meget sjældent, vi kommer derud og får bevæget leddene i alle deres funktioner, siger hun og fortsætter:

- Der er heller ikke mange, der træner halsmusklerne til hverdag. Men stærke hals- og nakkemuskler kan give støtte omkring nakkehvirvlerne. Og så afhjælper det også nakkesmerter, hvis du generelt er i god fysisk form. Så at tage i fitnesscenter eller gå en rask tur tre gange om ugen er godt givet ud.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek