København, 17/05/2025 - 10:41
Danmark har snart tømt sin militære milliardfond til Ukraine
Med ny donationspakke til Ukraine er midler i dansk fond næsten opbrugt. I alt 66,1 milliard kroner er afsat.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Danmark har sin 26. donationspakke til Ukraine på plads, og den skal være med til at sikre landet ny artilleriammunition samt materiel til kampfly.
Det skriver Forsvarsministeriet i en pressemeddelelse lørdag formiddag.
Pakken har en værdi af 4,2 milliarder kroner.
- Jeg er glad og stolt over, at vi igen kan afsætte midler til donationer, som vil gøre en forskel på slagmarken både på den korte og den lange bane, siger forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) i pressemeddelelsen.
- Danmark har fra begyndelsen af krigen været en trofast støtte for Ukraine. Det kommer vi også til at være i de kommende år.
Pengene kommer fra Ukrainefonden, hvor der i årene 2023-2028 er afsat 66,1 milliard kroner til at støtte Ukraine militært.
Med den nye pakke er der to milliarder kroner tilbage at bruge.
Tidligere har ministeren givet udtryk for, at fonden kan blive genopfyldt i løbet af 2025.
- Jeg vil ikke afvise, at vi må se på at skaffe yderligere finansiering i 2025, end der allerede er afsat, sagde han i forbindelse med den seneste donationspakke i begyndelsen af april.
Etableringen af Ukrainefonden skete i marts i 2023.
Godt et år inden - den 24. februar 2022 - blev Ukraine invaderet af Rusland. Siden har de to lande været i krig.
I denne uge mødtes repræsentanter fra de to lande i Tyrkiet til de første fredsforhandlinger siden krigens begyndelse.
Mødet varede knap to timer. Det eneste spørgsmål, som de to landes delegationer kunne nå til enighed om ved fredagens møde, var imidlertid en udveksling af 1000 krigsfanger fra hvert land.
Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, havde på forhånd sagt, at han ville deltage, hvis Ruslands præsident, Vladimir Putin, gjorde.
Det gjorde Putin ikke, og derfor var forventningerne til mødet på forhånd afdæmpede.
Ukraines forsvarsminister, Rustem Umerov, sagde efter mødet, at næste skridt i forhandlingerne bør være et møde mellem de to landes ledere.
Det er blevet "taget til efterretning" af russerne.
/ritzau/