Washington D.C., 19/08/2025 - 01:12
Medie: Zelenskyj vil investere 100 milliarder i USA for sikkerhed
Ifølge Financial Times vil Ukraine tilbyde at investere 100 milliarder dollar i USA i bytte for sikkerhed.
Mandel Ngan/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Ukraine vil tilbyde at købe amerikanske våben for 100 milliarder dollar - finansieret af Europa - hvis USA til gengæld garanterer det krigsramte land sikkerhed efter en fredsaftale med Rusland.
Det viser et dokument, som mediet Financial Times har set.
Ukraine har ifølge mediet præsenteret forslaget til nye sikkerhedsaftaler med USA i en liste over samtaleemner med europæiske allierede forud for mødet med den amerikanske præsident, Donald Trump, mandag.
Ifølge forslaget vil Ukraine og USA desuden indgå en aftale om produktion af droner for 50 milliarder dollar i ukrainske virksomheder, der har gået forrest inden for teknologien, siden krigen begyndte i februar 2022.
Dokumentet angiver ikke, hvilke våben Ukraine anmoder om at købe som del af aftalen.
Ukraine har dog tidligere tydeligt udtrykt, at det vil købe mindst ti amerikanskproducerede Patriot-luftforsvarssystemer. Det er det mest avancerede missilsystem fra USA, og det skal efter planen bruges til at beskytte ukrainske byer og kritisk infrastruktur i landet.
Siden Trump tiltrådte præsidentembedet i januar, har han indført toldsatser på en række af verdens lande. Ifølge præsidenten skal det gavne USA's økonomi og amerikanske virksomheder.
Ifølge Financial Times er det det, som Ukraine prøver at appellere til ved at tilbyde at købe fra USA's virksomheder.
Da Trump mandag i Det Hvide Hus blev spurgt til yderligere amerikansk militærhjælp til Ukraine, sagde Trump:
- Vi giver ikke noget. Vi sælger våben.
I dokumentet, som Financial Times har set, gentager Ukraine sin opfordring til en våbenhvile. Det forslag havde Trump fremsat, men han droppede det efter et møde med Putin i den amerikanske delstat Alaska fredag.
I stedet mener Trump, at der skal indgås en fredsaftale.
Tidligere mandag aften dansk tid lød det fra Trump på mødet med Zelenskyj og syv europæiske ledere, at Putin ved mødet i accepterede, at der skulle være sikkerhedsgarantier til Ukraine som led i en fremtidig fredsaftale med Ukraine.
For nylig har Kiel-instituttet (IFW), der er et økonomisk forskningsinstitut i Tyskland, konkluderet, at Europa har overgået USA i, hvor mange penge det har brugt på at producere våben til Ukraine.
Årsagen er, at Ukraine selv har finansieret en stor våbeneksportaftale med USA i maj. I modsætning til USA har Europa valgt at fortsætte med selv at betale for de våben, som landene sender til Ukraine.
/ritzau/