Madrid, 19/06/2025 - 15:52
Spansk premierminister kalder Nato-mål urimeligt
Nato-chef mener, at alle medlemslande skal have et mål om at bruge fem procent af bnp på forsvar.
Af: /ritzau/
Den spanske premierminister, Pedro Sánchez, mener, at ethvert Nato-mål om at bruge fem procent af bruttonationalproduktet (bnp) på forsvar er "urimeligt" for Spanien.
Det siger han i et brev til Natos generalsekretær, Mark Rutte, skriver nyhedsbureauet AFP.
- For Spanien ville det ikke kun være urimeligt, men også kontraproduktivt at forpligte sig til et mål på fem procent, lyder det fra Sánchez i brevet.
NATO-topmødet begynder 24. juni i Haag, og USA's præsident, Donald Trump, kræver, at andre Nato-lande løfter en større byrde og øger deres forsvarsudgifter til fem procent af bnp.
Natos generalsekretær har tidligere sagt, at han formoder, at Natos medlemslande på det kommende topmøde vil acceptere en målsætning om at bruge fem procent af deres bnp på forsvarsudgifter.
Bnp, bruttonationalprodukt, er et udtryk for størrelsen af et lands økonomi og er det mest anvendte nøgletal til at måle det. Stigninger eller fald viser, om økonomien vokser eller skrumper.
Spaniens premierminister beder i stedet Natos chef om en "mere fleksibel" form, der enten gør udgiftsmålet valgfrit eller udelukker Spanien fra at anvende det. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Ifølge Sánchez bør hvert Nato-land investere forskellige beløb for at opfylde deres militære mål, skriver AFP.
Det spanske militær vurderer, at 2,1 procent vil være tilstrækkeligt for Spanien, siger premierministeren.
/ritzau/