Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 04/10/2023 - 13:31

TV 2-vært i babylykke: Mor for tredje gang

Go' Aften Live-værten Petra Nagel og hendes mand, Asbjørn Munk, kan nu kalde sig for forældre til tre små poder.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Af: Af Ritzau Fokus

Der går et stykke tid, før Petra Nagel igen toner frem på skærmen i "Go' Aften Live".

TV 2-værten er på barsel og har netop født sit og gemalen Asbjørn Munks tredje barn.

Det afslører hun på Instagram.

- For en uges tid siden stod jeg på alle fire og brølede som en abe. Ind kom jordmoder Røskva som en blid engel og hjalp det lille drengebarn til verden. Vi har det godt, skriver Petra Nagel i opslaget.

Det var også på det sociale medie, Petra Nagel tilbage i marts afslørede nyheden om den forestående familieforøgelse.

- Stor uge herhjemme. Rosa 2 år, Pelle 5 år, og barn 3... 15 uger cirka, skrev den vordende mor i et opslag på det sociale medie.

Dagen efter troppede Petra Nagel og Asbjørn Munk op på den lilla løber til uddelingen af EchoPrisen, som TV 2 står bag.

Her fortalte Petra Nagel, hvordan hendes søn og datter reagerede på, at de skulle være storebror for anden gang og storesøster for første gang.

- Den lille forstår det ikke. Men den store var sådan: "Okay - må jeg se din mave? Hvorfor er den ikke større?", fortalte Petra Nagel, som så frem til at føje endnu et medlem til familien.

- Det skulle ikke have været lige nu. Men nu bliver det, sagde hun med et smil.

- Jeg bliver 39 år. Jeg er meget taknemmelig over, at det overhovedet kan lade sig gøre.

Da Petra Nagel ventede sit første barn, sønnen Pelle Emil, i 2018, forevigede hun graviditeten og fødslen med tv-seerne i DR3-programmet "Petra får en baby".

Petra Nagel var ansat på Danmarks Radio gennem en årrække, inden hun i 2019 skiftede til TV 2 for at lave aktualitetsprogrammet "Go' Aften Live".

/ritzau/

København, 09/05/2025 - 10:19

Dansk skuespillerpar venter første barn

Skuespillerne Roberta Reichhardt og Eskil Tonnesen venter deres første barn til august.

Den danske skuespiller Roberta Reichhardt er gravid og venter sit første barn. Det oplyser hun til Se og Hør torsdag til premieren på Cirkusrevyen.

- Det er jo så kæmpestort og spændende. Jeg glæder mig, siger hun til mediet.

Roberta Reichhardt er kendt for blandt andet komediefilmen "Lykkelige omstændigheder", og nu befinder skuespillerinden sig altså i samme situation.

Skuespillerinden er forlovet med skuespilleren Eskil Tonnesen, som har medvirket i flere danske film og serier, heriblandt TV 2-serien "Sommerdahl".

De to forventer at kunne føje titlen som forældre til cv'et i løbet af august.

De ved endnu ikke, om det er en pige eller en dreng, de venter sig. De "venter og ser, hvad der sker", lyder det til Se og Hør.

Roberta Reichhardt fortæller dog, at parret arbejder på at blive enige om et navn.

Skuespillerparret meldte ud i august sidste år, at de var blevet forlovet, men det vides ikke, hvornår brylluppet skal afholdes.

Roberta Reichhardt fik sin debut i TV 2 Zulu-serien "Sjit Happens".

Skuespillerinden er datter af skuespiller Peter Reichhardt, der blandt andet har medvirket i tv-serien "2900 Happiness", og dramatikeren Line Knutzon.

Hun er desuden barnebarn af Poul Reichhardt, der blandt andet medvirkede i den danske serie "Huset på Christianshavn".

/ritzau/

Læs Mere >>

Skanderborg, 09/05/2025 - 10:11

Smukfest føjer Medina og tre unge Spot-kunstnere til musikprogram

Anthon Unger/Ritzau Scanpix

Medina og Noah Carter kommer til Smukfest til sommer. Det samme gør tre unge musikere fra Spot Festival.

Der bliver både plads til etablerede kunstnere og fremadstormende musikere på scenerne i Bøgeskoven i Skanderborg til sommer.

Fredag løfter Smukfest sløret for otte nye navne på årets festivalplakat. Samtidig føjer de tre navne fundet på Spot Festival til programmet.

Blandt de otte nye navne er de danske musikere Medina, Annika, Svea S. og Noah Carter. Derudover kommer også Josva og Anton Westerlin.

Ifølge musikchef Mikkel Xavier har det været "helt utroligt at se Annikas triumf i 2025, efter at hun spillede et af sine første festivaljob hos os sidste sommer".

- Aldrig har vi haft så stor en crowd på Live Camp, så i år får hun selvfølgelig en af de store scener på Smukfest, lyder det i en pressemeddelelse.

- Medina, en af dansk pops største dronninger, er vi også begejstrede for at se tilbage i Bøgeskoven. Hun står højt på mange gæsters ønskeseddel, når vi spørger, tilføjer Mikkel Xavier.

De otte nye navne rummer også internationale kunstnere som svenske Benjamin Ingrosso og australske Jude York.

I weekenden blev festivalen Spot afholdt på flere scener i Aarhus. Her var Smukfest på jagt efter tre kunstnere, som skulle udfylde tre reserverede pladser til nye navne i musikprogrammet.

På Spot Festival håndplukkede Smukfest de tre navne Karoline Funder, Kayak og Søn.

Torsdag sagde Mikkel Xavier til musikmagasinet Gaffa, at det "betyder alt" for Smukfest at bidrage til musikkens kredsløb.

- Der kommer ingen fremtidige superstjerner og internationale bangers ud af Danmark, hvis talenterne ikke får scenetid – det vil vi gerne give, sagde han.

- Det er kun fem dage siden, at Smukfests bookere og scouts gik musikmættede hjem fra årets Spot. Så jeg er virkelig glad for, at vi allerede nu har lavet aftaler med de her tre navne, som alle er musikalsk interessante og kan give stærke oplevelser i bøgeskoven.

Først når programmet indeholder 160 musiknavne, er programmet komplet. Indtil videre er de oppe på over 120 navne.

Smukfest har allerede løbende annonceret navne som Shawn Mendes, Will Smith, 50 Cent, Anne Linnet, Tessa, Mø, August Høyen og dj'en Faustix.

Smukfest afholdes i Bøgeskoven fra 3. til 10. august 2025.

Festivalen har omkring 60.000 daglige gæster. Det gør den til en af landets største festivaler.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 09/05/2025 - 08:00

FAKTA: Sagen kort

* Sagen omhandler en kvindelig medarbejder, der efter instruktion fra sin arbejdsgiver skulle arbejde hjemmefra i en periode fra december 2020 under coronapandemien.

* På en af de første arbejdsdage faldt kvinden i hjemmet og brækkede sin skulder. Hun pådrog sig også flere andre fysiske skader.

* Der har været tvivl om, hvorvidt kvinden faldt over sine egne ben eller en kasse, som havde stået det samme sted i et år.

* Arbejdsmarkedets Erhvervssikring afviste, at der var tale om en arbejdsskade, og det samme gjorde Ankestyrelsen og byretten. Vurderingen var, at et fald over en privat kasse ikke var omfattet af arbejdsskadeloven.

* Men landsretten nåede frem til en anden afgørelse. Her var vurderingen, at der var tale om arbejdsskade, fordi faldet skete i arbejdstiden, og fordi det er arbejdsgivers ansvar at indrette en hjemmearbejdsplads.

* Senest har Højesteret stadfæstet landsrettens dom.

Kilder: HK, Ankestyrelsen og advokatfirmaet Bech-Bruun.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 09/05/2025 - 08:00

Ny højesteretsdom: Det betyder den for dig der arbejder hjemmefra

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Du er ikke dårligere beskyttet mod arbejdsulykker, hvis du arbejder hjemmefra og kommer til skade. Det fastslår en ny højesteretsdom.

Hjemmearbejde er blevet en fast del af arbejdslivet for mange, efter at store dele af arbejdsstyrken blev sendt hjem for nogle år siden under coronapandemien.

Denne ændrede arbejdsform har rejst spørgsmål om, hvornår en skade kan anerkendes som en arbejdsskade.

For det kan være vanskeligere at skelne mellem det arbejdsrelaterede og det private, når arbejdsplads og hjem smelter sammen.

Men en ny dom fra Højesteret betyder, at du ikke er dårligere beskyttet mod arbejdsulykker, hvis du arbejder hjemmefra.

Sagen omhandler en kvinde, der faldt og brækkede skulderen, da hun i december 2020 arbejdede hjemmefra under coronanedlukningen.

Dommen har betydning for andre lønmodtagere, der har hjemmearbejdsdage, fortæller Leif Hove-Donbæk, der er advokat i fagforeningen HK, som har ført sagen på vegne af kvinden.

- Det er nu blevet slået fast, at det afgørende er, om du er på arbejde, hvis du kommer til skade, og ikke, hvor du befinder dig, siger han.

Kvinden anmeldte faldulykken som en arbejdsskade. Men både Arbejdsmarkedets Erhvervssikring, Ankestyrelsen og byretten havde en anden opfattelse, fordi kvinden faldt over sin egen kasse, der ikke havde noget med arbejdet at gøre.

Landsretten vurderede derimod, at ulykken var en arbejdsskade, fordi den skete i arbejdstiden, og fordi det er arbejdsgivers ansvar at indrette en hjemmearbejdsplads.

Og senest har Højesteret stadfæstet den afgørelse.

- Højesteret vurderede, at kassen er en fast del af indretningen, da den har stået det samme sted i et år, siger Leif Hove-Donbæk.

- Hvis man falder over sin indretning, når man arbejder hjemmefra, er udgangspunktet, at det er en arbejdsskade.

I den konkrete sag har det altså haft betydning, hvad der forårsagede faldet.

Anbefalingen fra Leif Hove-Donbæk er at sørge for at få ryddet op derhjemme inden hjemmearbejde.

- Hvis der var tale om en faldulykke på grund af vasketøj på gulvet, ville dommen formentlig være endt med et andet resultat, da vasketøj ikke er en del af hjemmets indretning, siger han.

Hvis du arbejder hjemmefra, har arbejdsgiver ansvar for at stille det nødvendige udstyr til rådighed, såsom kontorstol og hæve-sænkebord.

Men det er dit eget ansvar at få brugt udstyret, lyder det fra Leif Hove-Donbæk.

- Vælger du i stedet at sidde på sofaen med computeren i skødet og ender med rygsmerter, kan ansvaret i højere grad falde tilbage på dig selv, siger han.

Tal fra Danmarks Statistik viser, at fire ud af ti lønmodtagere i andet kvartal af 2024 havde arbejdet hjemmefra inden for de seneste fire uger.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek