Edinburgh, 31/07/2025 - 23:51
Vildt mål sender FCM videre i Europa League-kval
FC Midtjylland scorede to fantastiske mål og vandt 2-1 efter forlænget spilletid mod Hibernian.
Andrew Milligan/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Det lugtede af, at FC Midtjylland skulle i straffesparkskonkurrence mod Hibernian i Europa League-kvalifikationens anden runde, men i slutningen af den forlængede spilletid sendte tilbagevendte Junior Brumado midtjyderne videre med en formidabel scoring.
Ved 1-1 i det 119. minut sendte Kevin Mbabu et indlæg ind i Hibernian-feltet. Her dukkede Brumado akrobatisk op og sikrede FCM med noget, der mindede om et saksespark, en 2-1-sejr og avancement med samlet 3-2.
Få minutter forinden var den brasilianske angriber skiftet ind i sin første kamp i FCM-trøjen siden august 2023. Og hvilken måde han vendte tilbage for midtjyderne.
Den første kamp var endt 1-1 i Herning, og efter 0-0 i ordinær tid i Skotland skulle der forlænget spilletid til.
Her kanonerede Dario Osorio efter få minutter FCM i front med et fremragende langskudsmål, men skotterne svarede igen, inden Brumado til sidst sendte FCM videre med et nyt midtjysk vidundermål.
Med avancementet i Skotland venter norske Fredrikstad FK i næste runde for FCM. Midtjyderne starter på udebane 7. august, mens returkampen spilles i Herning en uge senere.
Skulle FCM spille sig forbi nordmændene, venter en playoffrunde inden et potentielt Europa League-ligaspil.
FCM havde det ellers svært i starten torsdag aften, hvor Hibernian åbnede bedst.
Langsomt fandt midtjyderne sig dog bedre til rette på græsset i Edinburgh.
Som pausen nærmede sig, sad FCM på det meste spil, og i anden halvleg blev den midtjyske dominans kun større.
FCM havde dog svært ved at skabe de helt store, åbne målchancer. Derfor skulle der 30 minutters fodbold mere til for at finde en vinder.
I den forlængede spilletid gik der ikke mange minutter, før midtjyderne endelig fandt vej til netmaskerne.
Den skotske defensiv stod fortsat dybt. Det fik Dario Osorio til at trykke af fra distancen, og med stor kraft kanonerede han bolden i kassen.
Hibernian havde inden den scoring ikke været meget over midten i en lang periode, men alligevel formåede skotterne at komme tilbage i kampen.
Kort inden sidebyttet boksede Rocky Bushiri sig forrest til et fladt indlæg i FCM-feltet og gjorde det til 1-1.
Derfra trak Hibernian sig igen tilbage på banen. FCM kunne fortsat ikke lirke den skotske defensiv op, og det lugtede langt væk af straffesparkskonkurrence.
Lige indtil at tilbagevendte Brumado akrobatisk afgjorde opgøret.
/ritzau/