Montreal, 03/08/2025 - 06:00
Teenager med wildcard slår Gauff ud af WTA 1000-turnering
18-årig canadier slår noget overraskende førsteseedede Coco Gauff ud af ottendedelsfinale i Montreal.
Minas Panagiotakis/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Noget kunne tyde på, at den unge tennisspiller Victoria Mboko trives med hjemmebanefordel.
Den 18-årige canadier bliver ved med at overraske i WTA 1000-turneringen i Montreal, hvor hun er med på et wildcard.
Natten til søndag slog hun således førsteseedede Coco Gauff ud af turneringen i fjerde runde.
Mboko, der rangerer som nummer 85 i verden, vandt med cifrene 6-1, 6-4 efter 1 time og 22 minutter på banen.
Den canadiske tennisspiller skulle blot bruge 25 minutter på at tage kampens første sæt, hvor hun tre gange brød Gauff.
Andet sæt blev mere jævnbyrdigt, men den amerikanske verdenstoer formåede ikke at udnytte de chancer, der opstod.
Det gjorde den useedede canadier til gengæld, da hun ved stilling 5-4 igen brød Gauffs serv. Herfra gjorde Mboko arbejdet færdigt og lukkede kampen.
Mboko er den yngste kvinde til at nå kvartfinalen i turneringen, siden Gauff - der i dag er 21 år - opnåede samme præstation for tre år siden.
Det er desuden første gang, at canadieren kvalificerer sig til en kvartfinale i en WTA-turnering.
- Det er utroligt. Jeg er så glad for at have vundet over en så stor mester, siger Mboko i et interview på banen efter kampen.
Coco Gauff roser sin tre år yngre modstander efter kampen:
- Jeg er sikker på, at vi kommer til at spille mange kampe i fremtiden. Jeg tror, at hun vil få stor succes, siger hun.
På grund af sin placering på verdensranglisten var Mboko ikke automatisk kvalificeret til WTA 1000-turneringen. Hun er i stedet med ved turneringen på et wildcard uddelt af arrangøren.
/ritzau/