Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 29/10/2023 - 08:00

TV 2-stjerne i benhård træning: Fik jernsmag i munden

49-årige Jacob Lohmann har været i skarp træning og på skrap diæt over otte måneder for at blive klar til sin hovedrolle i TV 2-serien "Oxen".

Af: af Bine Madsen, Ritzau Fokus

Der ligger otte måneders intensiv træning forud for Jacob Lohmanns præstation i TV 2's nye krimiserie "Oxen", hvor han har hovedrollen som den tidligere jægersoldat Niels Oxen.

Den store fysiske forberedelse var nødvendig for troværdigt at kunne spille krigsveteran med imponerende kampevner og et indre kaos, mener skuespilleren.

- Da jeg læste manuskriptet, vidste jeg, at jeg virkelig skulle i gang med at træne. Jeg bliver 50 år næste gang, så der skal noget til at trække den gamle mølle i gang igen, lyder det fra Jacob Lohmann.

- Hvordan skulle jeg kunne spille rollen med lidt mave og slappe arme og troværdigt være truende og intimiderende? Det ville have været virkelig utilfredsstillende at indspille serien med bevidstheden om, at der var visse vinkler, der helst ikke skulle filmes, siger Jacob Lohmann, der betegner rollen som Niels Oxen som en drømmerolle.

Derfor var han på intet tidspunkt i tvivl om, at han var parat til at gøre indsatsen, der skulle til for at stå skarpt.

- Det var hårdt, og jeg var presset. Men det var også godt at være presset. Så forstod jeg meget bedre, hvad det vil sige som soldat at være helt derude, hvor man smager jern i sin mund, og alt gør ondt. Det er et vildt mentalt sted at være.

Ud over den benhårde træning har Jacob Lohmann også forberedt sig ved at nærstudere den tidligere jægersoldat Thomas Rathsack, som mange kender som barsk indpisker i TV 2's-realityprograms "Korpset".

Han har også dykket ned i, hvad en militærbaggrund gør ved det mentale, og hvad det vil sige at have posttraumatisk stressforstyrrelse, PTSD.

- Det har været virkelig interessant at spille kampscenerne uden skyggen af angst, men tværtimod med stor ro, mens usikkerheden har ligget i de scener, hvor Oxen for eksempel er sammen med sin søn, fortæller Jacob Lohmann.

Undervejs mærkede den 49-årige skuespiller, der selv er far til en dreng på fire år og en pige på to, hvordan den intensive forberedelse til rollen smittede af på det personlige plan.

- Min kone var ved at slå mig ihjel en gang imellem, griner han:

- Selvfølgelig påvirkede det hele familien, at jeg i så lang tid måtte skære livet ned til de allermest basale behov. Jeg fik en anden ro, men alting blev også meget hårdt skåret op: "Dagen skal indeholde et fysisk element, kosten skal være sådan, og jeg skal være sammen med de og de mennesker". Det er måske ikke specielt inspirerende for ens familie, siger han og understreger, at forberedelserne trods alt ikke fyldte alting:

- Jeg kunne godt sige til mine trænere, at nu fik vi altså gæster, og der ville komme vin og god mad på bordet, og det var selvfølgelig helt okay. Når man er i virkelig god form, kommer man hurtigere op på hesten igen.

I dag ser han tilbage på arbejdet med rollen som Oxen med stor taknemmelighed.

- Ja, jeg har brugt meget af mit liv i den periode på at træne og forberede mig, men jeg har virkelig også fået meget liv foræret, siger Jacob Lohmann og fortsætter:

- Jeg er blevet klar over, hvor privilegeret et liv jeg har, og jeg har mærket glæden ved at være i god form. Jeg er fløjet ud af sengen, jeg har følt mig helt frisk i hovedet og haft en energi og en styrke, der har gjort mig i stand til at gøre det, jeg gerne vil, meget længere og nemmere.

Jacob Lohmann har holdt fast i de gode træningsvaner efter optagelsernes afslutning.

- Det giver et fysisk og mentalt overskud, og det prøver jeg at holde fast i. Det er noget løsere nu - men hvis vi skal lave en sæson to, gør jeg gerne det hele igen.

Tv-serien "Oxen" er baseret på Jens Henrik Jensens bogserie og har premiere på TV 2 Play søndag den 22. oktober og på TV 2 søndag den 29. oktober.

Ud over Jacob Lohmann er også Ellen Hillingsø, Birgitte Hjort Sørensen og Josephine Park i de bærende roller.

/ritzau fokus/

København, 26/12/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Andreas Jebro

* 41-årige Andreas Jebro er født og opvokset i København.

* I 2007 blev han uddannet skuespiller fra Aarhus Teater.

* Siden har han medvirket i både teaterforestillinger, tv-serier og film.

* Han er særligt kendt for sin rolle som modstandsmanden Claus Villumsen i TV 2-succesen "Badehotellet" samt rollen som Jens Fischer i TV 2 Charlie-serien "Sygeplejeskolen".

* Han har desuden medvirket i forestillingen "Erasmus Montanus", der i 2017 blev genopført på Aarhus Teater. Det indbragte ham en Reumert for Årets Mandlige Hovedrolle.

* I 2014 modtog han en Reumert for Årets Mandlige Birolle i forestillingen "Den spanske flue".

* I 2025 fik han sin revydebut i Sønderborg Sommer Revy Show, hvor han stod på scenen med sin hustru.

* Han har siden 2017 været gift med Badehotellet-stjernen Amalie Dollerup. Sammen har de sønnen August, som de bød velkommen i 2019.

Kilde: danskefilm.dk.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 26/12/2025 - 08:00

Andreas Jebro: Amalie og jeg står bag hinanden

Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

Andreas Jebro, der er aktuel i DR-serien "Bag enhver mand", kæmper sammen med hustruen Amalie Dollerup for at få familie og freelancetilværelsen til at gå op.

Hverdagen i børnefamilier med afhentning, madpakker og indkøb kan til tider være et udfordrende puslespil.

Og det bliver ikke nemmere, når både mor og far er skuespillere, hvor arbejdstiderne kan skifte som vinden blæser.

For skuespilleren Andreas Jebro, der har været gift med Badehotellet-stjernen Amalie Dollerup siden 2017, er det afgørende, at begge parter forstår den specielle rytme, som arbejdet som freelancer kan skabe.

- Vi har været sammen i mere end 18 år og står jo bag hinanden. Vi forstår hinandens arbejdstrummerum, vi forstår hinandens rytme, og vi kæmper for og med hinanden, for at projekter både privat og professionelt kan lade sig gøre.

Andreas Jebro er aktuel som karakteren Mikkel i sæson to af DR-serien "Bag enhver mand", som sætter køn, kærlighed og arbejde i det moderne samfund under lup.

Selv sætter ægteparret, der er forældre til drengen August, stort fokus på, at både kærligheden og arbejdet skal kunne blomstre i en til tider turbulent hverdag.

- Når vi får tilbudt et stykke arbejde, før vi konkret går ind i, om det kan lade sig gøre, så kigger vi på hinanden og siger: "Nu tager du lige et par dage, hvor du mærker efter, om det her er noget, vi skal kæmpe for". Og så begynder vi at kigge på, om det hele kan passe sammen, fortæller DR-stjernen, der også har spillet roller i seerhits som "Badehotellet" og "Sygeplejeskolen".

Og der er ingen tvivl om, at Andreas Jebro værdsætter Amalie Dollerups tilgang til hans arbejde.

- Jeg har lige lavet et tv-projekt de seneste tre måneder i udlandet, der gjorde, at jeg var rigtig meget væk. Det at være gift med en kvinde, der siger: "Det skal du - jeg tager bagsmækken", er jo ikke givet for nogen.

- Det, at vi har hinandens ryg på den måde, er en kæmpe force og en gave, tilføjer skuespilleren.

Skuespilparret mødte hinanden på Aarhus Teaterskole, da Amalie Dollerup begyndte som førsteårselev. Selv om der ikke var tale om kærlighed ved første blik, skulle mødet alligevel vise sig at være skæbnesvangert.

- Jeg var faktisk kæreste med en anden kvinde, da Amalie begyndte på skolen. Det fungerede ikke, men det havde ikke noget med Amalie at gøre. Efter nogle måneder kom jeg ud af den boble og begyndte at kigge ud i verden og løftede igen øjnene op, hvor vi så mødte hinanden, fortæller han.

Den nye sæson af "Bag enhver mand" har premiere på DRTV 26. december og 1. januar på DR1.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 26/12/2025 - 08:00

FAKTA: Vi er vilde med danske aktier

* 52 procent af danskerne mener, at deres investeringer er godt spredt.

* Men danske aktier udgør i gennemsnit 21 procent af danskernes investeringer. Globalt set fylder det danske aktiemarked omkring én procent.

* Knap hver sjette af de adspurgte - 17 procent - forventer at øge deres beholdning af danske aktier næste år.

* 31 procent mener, at udviklingen af danske aktier i år har været overvejende eller meget positiv. Men C25-indekset med de 25 største danske selskaber er faldet knap to procent år til dato. 

Kilde: undersøgelse foretaget af Norstat på vegne af Norm Invest i perioden 20. til 27. november.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 25/12/2025 - 10:00

FAKTA: Prøv dig frem med spicy kimchi

Du kan tilføre din surkål mere smag med masser af krydderier. Start eventuelt med denne spicy kimchi med spidskål, broccolistok og pastinak.

* Lav en saltlage dagen før med en liter kogende vand og 50 gram salt.

* Brug et stort hoved spidskål, to broccolistokke, to pastinakker og et rødløg.

* Snit kålen fint, og læg den i saltlagen natten over.

* Blend fire fed hvidløg, 100 gram paprika, en stærk chili, en halv deciliter fiskesauce, en spiseskefuld honning og en halv deciliter vand til en jævn kimchipasta.

* Skær de øvrige grøntsager i små tern eller strimler.

* Massér grøntsagerne med kimchipastaen i fem-ti minutter, til kålen afgiver væske.

* Pres blandingen ned i et glas, dæk med væske, og læg noget tungt ovenpå.

* Husk at åbne dagligt for at lette trykket.

* Efter en uges tid bør den være klar. Sæt den herefter på køl for at standse fermenteringen.

Kilde: Kogebogsforfatter Mette Løvbom.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek