Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 10/05/2025 - 09:45

Venstre vil droppe mål om udfasning af gasfyr i boliger

Det klimamæssige argument for en hård deadline for udfasning af gasfyr er forsvundet, mener Troels Lund (V).

Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Venstre vil droppe målet om at udfase gasfyr i boliger inden 2035.

Sådan lyder det fra partiformand Troels Lund Poulsen.

Han mener, at det klimamæssige argument for en hård deadline er forsvundet, eftersom CO2-udledningen fra gasfyr falder.

- Hvis vi gennemfører udfasningen som planlagt, risikerer vi at efterlade tusindvis af danske familier med en stor og unødvendig regning. Det giver hverken økonomisk eller klimamæssigt mening, når gassen er både dansk og grøn, siger Troels Lund Poulsen i en pressemeddelelse.

Et bredt flertal i Folketinget blev i 2022 enige om en politisk ambition om, at der fra 2035 ikke længere skal være boliger i Danmark, som bliver opvarmet af gasfyr.

Som en overgangsordning, indtil gasfyrene var udfaset helt og erstattet med fjernvarme eller varmepumper, skulle gasforbruget gøres grønt, lød det i aftalen dengang.

Når der henvises til "grøn gas" henvises der som regel til biogas, som fremstilles af organiske rest- og affaldsprodukter.

I 2023 var andelen af biogas i det danske gassystem på knap 40 procent ifølge Energistyrelsen.

I 2030 forventes det ifølge styrelsen, at 100 procent af det danske gasforbrug er dækket af biometan, som er en opgraderet version af biogas.

Venstre mener fortsat, at det er en god udvikling, at flere husstande skifter til fjernvarme eller varmepumpe.

Men Troels Lund Poulsen ønsker at give husstandene mulighed for at skifte fyret ud, når det giver mening for dem. Det kunne eksempelvis være, når gasfyret er udtjent, lyder det.

Men spørger man Ulrich Bang, som er vicedirektør i Dansk Erhverv, er udmeldingen fra Venstre et skridt i den forkerte retning.

Den danske biogas bør nemlig ikke blive brændt af i de danske husholdninger, men derimod bruges i den tunge industri i Europa, mener han.

- Et lavere gasforbrug i Danmark betyder nemlig, at vi kan hjælpe vores europæiske naboer ved at eksportere grøn biogas, som kan skubbe den russiske gas ud af systemet, siger han i en skriftlig kommentar.

/ritzau/

København, 20/12/2025 - 13:04

Grev Nikolai har landet job som konsulent i Dansk Industri

Fra årsskiftet skal grev Nikolai arbejde med kommercielle opgaver som konsulent i Dansk Industri Ejendom.

Grev Nikolai har landet et job uden for de kongelige rammer som konsulent hos brancheorganisationen Dansk Industri (DI).

Det oplyser DI til Billed-Bladet.

Efter nytår tiltræder den 26-årige greve som konsulent i DI Ejendom, hvor han skal arbejde med kommercielle og datadrevne opgaver.

Sidste sommer fik han sin kandidatgrad i Economics and Business Administration - Sales Management fra Copenhagen Business School (CBS).

Under uddannelsen på CBS læste grev Nikolai et semester i Australien, hvor han var indskrevet på University of Technology Sydney som en del af hans uddannelse på CBS.

Netop hans uddannelsesmæssige baggrund er en af de ting, DI Ejendom har lagt vægt på i ansættelsen, lyder det fra Helle Juhler-Verdoner, der er branchechef for DI Ejendom.

- Nikolai har en kommerciel baggrund via sin CBS-uddannelse og erfaring fra job i ejendomsbranchen, som passer til DI Ejendom, og vi glæder os som altid til at tage imod og arbejde sammen med en ny kollega, siger hun til Billed-Bladet.

/ritzau/

Læs Mere >>

Lemvig, 20/12/2025 - 12:40

Kong Frederik styrer Danmarks første batteritog i Vestjylland

Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Landets første batteridrevne passagertog er indviet i Lemvig. Kong Frederik kørte toget over målstregen.

Med kong Frederik i førerrummet er Danmarks første batteridrevne passagertog fredag blevet indviet.

Efter en længere togtur fra Holstebro ankom kongen til Lemvig, hvor toget kørte over en rød snor for at markere den officielle åbning.

Midtjyske Jernbaner pensionerer dermed sine otte dieseltog for at gøre plads til syv nye batteritog. De skal køre på strækninger omkring Lemvig, Holstebro og Skjern.

- Det er en stor begivenhed for det her område i Danmark. Jeg er stolt af at være her og at få et transportmiddel med grønne fortegn, siger kong Frederik efter togturen til TV 2.

Selv ønskede kongen dog ikke at bedømme, hvordan han klarede opgaven med selv at køre toget det sidste stykke fra førerrummet.

- Det må I spørge min hjælperytter om, siger kong Frederik med et grin til den fremmødte presse.

Indvielsesfesten begyndte fredag formiddag på Holstebro Station, hvor også transportminister Thomas Danielsen (V) også var til stede.

De syv batteritog er af togtypen Siemens Mireo Plus B.

Tre af de nye batteritog og ladeanlægget i Lemvig er finansieret af Region Midtjylland, mens de resterende fire batteritog og ladeanlæggene i Holstebro og Skjern er støttet af staten.

Projektet er en del af statens mål om at gøre den kollektive trafik CO2-neutral og har givet Midtjyske Jernbaner rollen som "eksperimentarium" for batteritogdrift på regionale strækninger i Danmark.

Midtjyske Jernbaner blev etableret i 2002 som et fælles driftsselskab for de midtjyske privatbaner, i første omgang ved at overtage driften fra Vemb–Lemvig–Thyborøn Jernbane. I 2012 blev også Odderbanen en del af Midtjyske Jernbaner.

Tidligere hed jernbanevirksomheden VLTJ (Vemb-Lemvig-Thyborøn Jernbane) og kaldes det stadig i folkemunde.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek