København, 19/10/2022 - 00:35
Kirurger i opråb: Folk bliver for syge til at kunne opereres
Nogle lungepatienter må vente så længe, at de ikke længere kan opereres, lyder det fra en kirurgformand.
ólafur Steinar Gestsson/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Danske kirurger råber tirsdag politikerne op i et brev, hvor de beskriver de problemer, som der er med mangel på personale på deres afdelinger.
Det skriver DR.
- Det er nu ikke muligt i det offentlige sundhedsvæsen inden for mange kirurgiske specialer at udføre kirurgi, som ikke er omfattet af de maksimale ventetider, skriver Dansk Kirurgisk Selskab i brevet, som er udgivet på DR's hjemmeside.
Beslutningen om at råbe politikerne op blev taget på et møde for selskabet, som er en paraplyorganisation for de forskellige kirurgispecialer.
Politikens sundhedsredaktør, Lars Igum Rasmussen, sad med på mødet, og i en artikel viderebringer han de forskellige formænds beretninger om deres specialer.
- Lungepatienten med emfysem står så længe på venteliste, at deres tilstand forværres i en grad, så de ikke kan tilbydes operation, da de er for kritisk syge, siger Henrik Vad, som er formand for Dansk Thoraxkirurgisk selskab, blandt andet.
/ritzau/