Drømmer du om at komme på pisterne denne vinter, er der penge at spare, hvis du er eventyrlysten og frisk på at prøve noget nyt.
Populære steder som St. Anton i Østrig og Val Thorens i Frankrig forsvinder altid hurtigt, men heldigvis er der flere skjulte perler, du kan prøve i stedet - og så kan du ovenikøbet spare penge.
Det fortæller Emil Jess Jensen, administrerende direktør hos Snowii, som er en platform, der samler en lang række skirejser fra flere danske udbydere.
- Jeg er personligt lun på Andorra som skiferiedestination. Det er billigere end mange af konkurrenterne, det er let at komme dertil med fly, hvis man lander i Barcelona eller Toulouse. Og så bør der også være rigeligt med sne.
- Østrig er populært, fordi det rammer et sweetspot, hvor det er attraktivt for både børnefamilier og festglade unge. En anden ting er landskabet og naturen, men der kan Andorra også være med, siger han.
Emil Jess Jensen vurderer, at det, du mister i chalet-charme og afterski, vinder du til gengæld på pengepungen - og på pisterne.
- Valget de senere år er for mange blevet sværere at træffe, fordi det ikke er givet, at sneen er god nok, eller at der i det hele taget er nok af det.
I Andorra er der ingen grund til bekymring på den front.
- Der er et område i Andorra, der hedder Grandvalira. Det består af fem-seks små landsbyer, som hænger sammen rent skimæssigt, og har over 210 kilometer pister i op mod 2600 meters højde, siger Emil Jess Jensen.
Fordi de fleste hoteller ligger så højt, er der rigtig gode betingelser for, at sneen bliver liggende på grund af de lavere temperaturer.
Emil Jess Jensen pointerer, at det giver muligheder for at lave en god deal på din rejse, fordi sneforholdene forbliver gode helt til slutningen marts.
Derfor er du ikke nødsaget til at booke i højsæsonen, hvor billetterne er på sit dyreste.
- Til de eventyrlystne er der også flere gode muligheder i Tjekkiet, Bulgarien, Slovenien eller Slovakiet, siger han.
Jakob Hahn, der er branchedirektør hos REJS, som er en sammenlægning af Danmarks Rejsebureau Forening og Rejsearrangører i Danmark, nikker genkendende til, at der kan være penge at spare, hvis du er ude i god tid.
- Mange af skibureauerne åbner for sæsonsalget med nogle tilbud, hvor man kan score en rabat ved at booke i god tid. Der er ingen tvivl om, at der kan være nogle penge at spare.
- Noget andet, der er værd at tage med, er, at udvalget af destinationer selvfølgelig er bredere, hvis du booker nu, frem for at sidde på hænderne og håbe på at finde en billig afbudsrejse, fortæller han.
Han forklarer desuden, at der kan være mange penge at spare, hvis du bestiller "hele pakken" gennem rejsebureauet.
- Prøv at undersøge, hvorvidt det er muligt at købe liftkort hos rejsebureauet som en del af pakken. Det er helt sikkert besværet værd, for det er noget dyrere at købe liftkort separat, siger Jakob Hahn.
/ritzau fokus/