København, 16/06/2025 - 14:45
Politiagent fældede køber af pistol på samkørselsplads
To mænd er dømt for i oktober at forsøge at købe en pistol ved Vejle. Sælgeren var politiets agent.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
En 27-årig mand fra Aarhus-egnen røg sidste år i politiets fælde, da han forsøgte at købe en pistol på en samkørselsplads ved Vejle.
For sælgeren af pistolen var i virkeligheden politiets agent, og pistolen var uskadeliggjort.
Mandag er den 27-årige blevet idømt tre års fængsel for ulovlig våbenbesiddelse af Retten i Kolding, oplyser National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) i en pressemeddelelse.
Sagen tog sit udspring 2. oktober 2024, hvor den 27-årige Yasin Bal sammen med den 33-årige Jake Willaume forsøgte at købe pistolen og 50 tilhørende patroner ved samkørselspladsen i Vejle.
Pistolen var en 9 millimeter af mærket Glock, men både den og ammunitionen var uskadeliggjort, da handlen og overdragelsen blev foretaget af en politiagent.
Da våben og penge havde skiftet hænder, anholdt NSK de to mænd.
I sagen er Yasin Bal også dømt for et andet tilfælde af våbenbesiddelse, da politiet efter anholdelsen fandt en omdannet gaspistol og seks omdannede patroner i hans hjem.
Straffen på tre års fængsel er en tillægsstraf, da han tidligere er dømt for et andet forhold, som retten skulle tage højde for. Yasin Bal overvejer, om han vil anke dommen.
Jake Willaume er allerede dømt i sagen, da han valgte at tilstå.
Han forklarede, at Yasin Bal havde spurgt, om han ville gøre ham en tjeneste og samtidig tjene nogle penge.
I januar blev han idømt to år og tre måneders fængsel af Vestre Landsret.
Anklagerfuldmægtig hos NSK, Ida Munch Andersson, har ført sagen i retten.
- Jeg er tilfreds med dommen, som understreger, at samfundet ser med alvor på ulovlig våbenbesiddelse.
- Sagen er et godt eksempel på, at politiet med solid efterforskning kan forhindre og opklare alvorlig kriminalitet, siger hun i pressemeddelelsen.
/ritzau/