Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

24/04/2023 - 10:00

Tjek din aftale om el - det kan betale sig

Det er en god idé at tjekke sin elaftale. For en ny test af elselskaber fra Forbrugerrådet Tænk viser, at der er store prisforskelle mellem selskaberne.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Af: Af Murat Tamer

Høje energipriser har fået mange forbrugere til at holder øje med deres elpris time for time.

Men du bør også kaste et blik på din aftale med elselskabet og se, om du har den billigst aftale.

For en ny test fra Forbrugerrådet Tænk viser, at der er store prisforskelle på de aftaler, som forbrugerne har.

Sådan lyder anbefalingen fra projektleder Emil Rosager Schaarup, der står bag testen af 37 elselskabers priser.

- Vores test viser, at det er vigtigt at være opmærksom på og kende sit elforbrug, når man kigger efter en billigere elaftale, siger han.

- Har man et højt elforbrug, kan det måske bedre betale sig at vælge et dyrere abonnement for at få et lavere spottillæg. Og er forbruget lavt, kan det være omvendt.

Spottillæg er en pris, som elselskaberne lægger oveni den pris, som strømmen bliver sat til på den nordiske elbørs.

Hvis vi tager udgangspunkt i et årligt forbrug på 6000 kilowatt-timer, viser Forbrugerrådet Tænks test, at den billigste elaftale koster 38 kroner i spottillæg. Abonnementet koster ikke noget.

Den dyreste aftale for samme forbrug koster over 1000 kroner for spottillæg og abonnement.

Elkunder kan som regel vælge mellem en fast og en variabel elpris.

Den variable elpris fastsættes på den nordiske elbørs, Nord Pool - det er den såkaldte spotpris.

Elselskabernes indtjening består typisk af et tillæg oven i spotprisen, som kan være med eller uden betaling for abonnement.

- Man skal sørge for at spørge både sit nuværende selskab og andre elselskaber, hvad de opkræver i tillæg til spotprisen, siger Emil Rosager Schaarup.

Han konkluderer, at man ikke bør betale mere end fem øre i tillæg for hver kilowatt-time.

Det er nemlig, hvad flere elselskaber tilbyder - eller endda til en endnu lavere pris. Men flere elselskaber opkræver markant mere end de fem øre.

Det kan være nødvendigt at spørge elselskaberne, fordi over halvdelen af selskaberne i testen, oplyste ikke om spottillægget på deres hjemmesider.

Fem af dem oplyste heller ikke størrelsen på deres spottillæg, når Forbrugerrådet Tænk spurgte.

- Vi ser gerne, at alle selskaberne skilter med deres spottillæg, siger Emil Rosager Schaarup.

- Vi taler om den pris, der udgør elselskabets indtægt, og det er en af de vigtigste priser, når en forbruger skal sammenligne, siger han.

Du skal også være opmærksom på, om der er tale om et introtilbud, når du finder en billig aftale.

Hvis det er tilfældet, bør du finde ud af, hvad prisen stiger til, når introperioden udløber.

- Men det er ikke den eneste faldgrube. Nogle elselskaber opkræver et gebyr hver måned, som ikke oplyses tydeligt til forbrugerne, siger Emil Rosager Schaarup og tilføjer:

- Og der kan desværre også være elselskaber på markedet, som ikke oplyser helt sandfærdigt om deres priser.

Du skal altså sammenligne både elpris, spottillæg, abonnement og eventuelle gebyrer, når du undersøger, om du kan få en billigere aftale om levering af el.

- Der er ikke noget at sige til, hvis man som forbruger føler, at det er en anelse uoverskueligt, siger han.

/ritzau fokus/

Los Angeles, 03/12/2025 - 22:26

Læge får fængsel for at levere ketamin til Matthew Perry

Robyn Beck/Ritzau Scanpix

I alt menes fem personer at have været involveret i "Venner"-stjernen Matthew Perrys død.

En læge, som har erkendt at have forsynet skuespiller Matthew Perry med stoffet ketamin, er onsdag blevet idømt to et halvt års fængsel.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Lægen Salvador Plasencia er den første af de i alt fem personer, som er blevet dømt i forbindelse med skuespillerens død, der modtager sin straf. Det skriver ABC News.

54-årige Matthew Perry, der er kendt for sin rolle som Chandler Bing i tv-serien "Venner", døde i oktober 2023.

Han druknede i sit badekar efter at have mistet bevidstheden som følge af blandt andet at have indtaget ketamin.

ABC News skriver, at anklagemyndigheden i sagen krævede en straf på tre års fængsel til lægen.

Hvis sagen var endt i retten uden en tilståelse, kunne han have fået op til 40 års fængsel ifølge Reuters.

Anklageren har blandt andet argumenteret for, at lægen ville forsøge at udnytte "Perrys medicinske svaghed" for at tjene penge ifølge mediet.

Plascencia erkendte i sommer sin rolle i Matthew Perrys død.

Da han tilstod, fortalte han, at han havde injiceret Perry med ketamin i ugerne op til skuespillerens død.

Det skulle være foregået både i Perrys hjem og på en parkeringsplads i Santa Monica og uden nogen medicinske årsager til det.

Ketamin er et hallucinogent og smertestillende stof, der hovedsageligt anvendes som bedøvelse til større dyr i forbindelse med en operation.

Det kan også bruges som medicin til mennesker til behandling af akutte, stærke smerter.

De øvrige resterende personer, som er anklaget i sagen, har ligeledes erkendt.

Lægen Mark Chavez får udmålt sin fængselsstraf senere i december, skriver ABC News.

Kenneth Iwamasa, som var personlig assistent for Matthew Perry, ventes at modtage sin straf i januar.

Det samme gælder for Erik Fleming, som var med til at distribuere ketamin til Matthew Perry.

Den sidste strafudmåling i sagen ventes at komme i februar næste år, hvor Jasveen Sangha, som angiveligt har solgt stoffer til flere rige og berømte, efter planen får sin straf ifølge ABC News.

/ritzau/

Læs Mere >>

Los Angeles, 03/12/2025 - 22:12

Læge får fængsel for at levere ketamin til Matthew Perry

Robyn Beck/Ritzau Scanpix

I alt menes fem personer at have været involveret i "Venner"-stjernen Matthew Perrys død.

En læge, som har erkendt at have forsynet skuespiller Matthew Perry med stoffet ketamin, er onsdag blevet idømt to et halvt års fængsel.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Lægen Salvador Plasencia er den første af de i alt fem personer, som er blevet dømt i forbindelse med skuespillerens død, der modtager sin straf. Det skriver ABC News.

54-årige Matthew Perry, der er kendt for sin rolle som Chandler Bing i tv-serien "Venner", døde i oktober 2023.

Han druknede i sit badekar efter at have mistet bevidstheden som følge af blandt andet at have indtaget ketamin.

ABC News skriver, at anklagemyndigheden i sagen krævede en straf på tre års fængsel til lægen.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 04/12/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Annette Heick

* 53-årige Annette Vollmer Heick har været gift med kokken Jesper Vollmer siden 2001. Sammen har de sønnerne Eliot på 21 år og 16-årige Storm.

* Hun er oprindeligt uddannet ejendomsmægler, men har gennem årene arbejdet som både journalist, tv-vært, iværksætter, skuespiller og sangerinde.

* I dag er hun især kendt for sine roller i musicals som "Wicked", "My Fair Lady", "Evita" og "Mamma Mia" og hendes eget stykke, "Pennevenner".

* Annette Heick er datter af dansktopparret Keld og Hilda Heick. I 2021 udgav hun selvbiografien "Datteren". 

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 04/12/2025 - 08:00

Annette Heick er åben om økonomien: Vores madbudget er ikke ret stort

Linda Kastrup/Ritzau Scanpix

Entertainer og iværksætter Annette Heick er selv blevet overrasket over, at familien ikke bruger flere penge på dagligvarer.

Annette Heick oplever, at privatøkonomi kan være et tabu - særligt når den ikke står snorlige. Men tavshed er et tab for alle, mener den 53-årige entertainer.

Derfor gør hun en dyd ud af at tale højt om pengesager - også når det er svært. Og hun kan ikke sige nok gange, at man skal snakke om løn for at undgå at blive snydt.

Her deler hun sine bedste sparefif - og hvad hun alligevel kan komme til at impulskøbe, når hun bliver grebet af en stemning.

Hvad har du senest brugt penge på?

- Jeg bruger meget store beløb i øjeblikket, fordi vi er i gang med at istandsætte et hus. Så jeg har senest brændt et anseligt beløb af på kloakker. Det er lidt utilfredsstillende, for man kan jo ikke se hele molevitten. Man graver og graver og dækker det til med jord.

- Men jeg har det godt på den måde, at det er en fremtidssikring. Der kommer meget mere vand, det ved vi. Så der er kommet pumpebrønde og faskine, og vi er sikret langt ind i fremtiden.

Hvad er dit allerbedste spareråd til hverdagen?

- Det er nok maden. Vi er lidt madfikserede hjemme hos os, men når jeg kigger på, hvad folk putter i deres indkøbskurve ... Vi tror, det er discount, når det er ultraforarbejdede produkter, men ofte er det jo dyrere. Hvis du tager hjem og laver mad af dine råvarer og laver rigeligt af det, er det meget billigere.

- Jeg er på ingen måde tilbudsjæger, og jeg aner stort set ikke, hvad ting koster. Jeg har fundet ud af, at vi lever meget billigt. Selv om vi spiser kød, og vi spiser smør. Men vi er gode til at spise mad, hvor noget bliver genbrugt, vi tager det, der lige er i køleren, eller laver mad til flere dage. Så vores madbudget er ikke ret stort. Der er virkelig mange penge at spare der.

Hvad ville du aldrig spare på?

- Smør. Og det er blevet rigtig dyrt, men det elsker jeg.

- Og forsikringer, der skal man ikke spare. Det tror jeg heller ikke, at mit forsikringsselskab synes, jeg gør, jeg burde simpelthen modtage en buket hvert år.

Hvor hænger pris og kvalitet for dig ikke sammen?

- Luksusvarerne, altså de dyre mærker. Det handler ikke om kvalitet, det er jo et brand, man køber ind i. Det er flotte tasker, men enhver kan jo sige sig selv, at der ikke er nogen tasker, der koster 50.000-100.000 i materialer eller arbejdsløn. Folk må selv om det, men det er ikke pris og kvalitet - det er pris og brand.

Hvad er din egen guilty pleasure?

- Det er aktier. Det er noget skidt, for jeg har den der Yahoo Finance-app, som jeg tjekker alt for ofte. Jeg skal detoxes, for jeg tjekker den 25 gange om dagen. Det kan jeg få utroligt meget tankevirksomhed til at gå med.

- Jeg kan godt komme til at impulskøbe aktier, det er ikke noget, jeg er vildt stolt af. Men jeg kan blive grebet af en stemning.

Hvad er det dummeste, du har brugt penge på?

- Det var dumt, at jeg købte en andelsbolig, da jeg flyttede hjemmefra. Jeg skulle have lyttet til min mavefornemmelse og gældsat mig og købt en ejerbolig. Men jeg havde en opsparing, som jeg kunne bruge til den andelsbolig. Og mine forældre er ikke opmærksomme på, hvad der er en god og dårlig idé, og hvor man skal investere. De lever et meget almindeligt, sundt liv.

Hvad er de klogeste penge, du har brugt?

- Det er så modsætningen - det er at købe fast ejendom. Og det har det været hver gang. Vi har købt og solgt fem gange inden for de seneste 20 år. Jeg er mange gange blevet skudt i skoene: "Nej, nej, hvorfor har du købt det, det er jo helt sindssygt". For eksempel da vi flyttede til Sverige i sin tid og købte en grund. Men det gik jo meget godt. Så købte vi en grund på Bornholm, og der blev vi nærmest latterliggjort i offentligheden. Og det er også gået meget godt.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek