Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

New Delhi, 12/06/2025 - 17:27

Overlevende melder om problemer 30 sekunder efter afgang i Indien

Britisk mand fortæller, at han rejste sig op og løb efter flystyrt. Herefter blev han bragt til hospitalet.

Sam Panthaky/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Først var der meldinger om, at ingen havde overlevet et flystyrt torsdag i Indien.

Men flere timer efter det katastrofale styrt bringer en række indiske medier udtalelser fra briten Vishwash Kumar Ramesh, der fortæller, at han overlevede styrtet.

- 30 sekunder efter start var der en høj lyd, og så styrtede flyet. Det hele skete så hurtigt, siger han til Hindustan Times og fortsætter:

- Da jeg rejste mig, var der lig omkring mig. Jeg var bange. Jeg rejste mig op og løb. Der var stykker af flyet omkring mig. Nogen greb fat i mig og satte mig ind i en ambulance og kørte mig på hospitalet.

Han fortæller, at han har skader på bryst, øjne og fødder.

Det britiske medie Sky News bekræfter, at han har overlevet. Mediet har talt med familiemedlemmer til Vishwash Kumar Ramesh. De siger, at han var om bord på flyet, og at de har talt med ham efter ulykken.

Det var et passagerfly fra Air India med mindst 242 personer om bord, der torsdag forulykkede i byen Ahmedabad i det vestlige Indien.

Indledningsvist sagde lokalt politi, at der var formodningen, at alle ombordværende var døde, men senere sagde den lokale politichef G.S. Malik til det indiske nyhedsbureau ANI, at der var fundet en overlevende på plads 11A.

Den person lader til at være Vishwash Kumar Ramesh. Hindustan Times bringer billeder af hans boardingpas med netop sædenummer 11A.

Den overlevende brite siger til mediet, at hans bror Ajay også befandt sig i flyet på en anden række. De to rejste sammen, forklarer Vishwash Kumar Ramesh, som nu ønsker hjælp til at finde ham.

Politi oplyser til nyhedsbureauet Reuters, at over 290 personer har mistet livet i flystyrtet.

Flyet styrtede ned i et beboelsesområde uden for lufthavnen i byen, og det blev tidligere torsdag meddelt, at der kunne være dræbte både i flyet og på landjorden.

/ritzau/

Butner, 17/06/2025 - 16:43

R. Kelly indlagt efter overdosis i fængsel

Antonio Perez/Ritzau Scanpix

Musikeren R. Kelly, der afsoner en fængselsdom på 30 år, tog i sidste uge en overdosis, skriver USA Today.

Den amerikanske musiker Robert Sylvester Kelly, der er kendt under kunstnernavnet R. Kelly, blev i sidste uge indlagt på et hospital efter en overdosis.

Det skriver det amerikanske medie USA Today.

Musikeren afsoner en dom på 30 års fængsel for afpresning og menneskehandel.

Ifølge Kellys advokater tog han en overdosis medicin, som han havde fået fra ansatte i fængslet.

Advokaterne oplyser desuden ifølge mediet, at Kelly frygter at blive dræbt i fængslet, og at han derfor er i fare der.

Han var indlagt i to dage, skriver USA Today.

Fængslet har endnu ikke kommenteret hændelsen.

57-årige Kelly blev i 2021 dømt for, at han i årtier stod i spidsen for et netværk, der gennemførte menneskehandel med seksuelt motiv.

Året efter modtog han straffen, der lød på 30 års fængsel.

I sagen mod ham konkluderede nævningetinget, at R. Kelly i løbet af sin 25 år lange karriere udnyttede sin rigdom og berømmelse til at lokke mindreårige piger såvel som drenge og kvinder til sex.

R. Kelly var i årevis en succesfuld musiker. Han modtog i 1998 en Grammy for sangen "I Believe I Can Fly", der også var med i filmen "Space Jam".

I 2023 fik han lagt et års fængsel oveni straffen for blandt andet at have lokket mindreårige til sex.

I oktober 2024 blev han af sin datter anklaget for at have begået et seksuelt overgreb på hende.

Det skete i en dokumentar ved navn "R. Kelly's Karma: A Daughter's Journey", som har datteren som omdrejningspunkt.

Det skrev flere amerikanske medier.

Datterens rigtige navn er JoAnn Kelly, men hun kalder sig i dag for Buku Abi og har brudt relationen til sin fængslede far.

- Jeg var for bange til at sige det til nogen, sagde datteren i dokumentaren.

Kellys advokater har afvist anklagen.

/ritzau/

Læs Mere >>

Butner, 17/06/2025 - 16:04

R. Kelly indlagt efter overdosis i fængsel

Musikeren R. Kelly, der afsoner en fængselsdom på 30 år, tog i sidste uge en overdosis, skriver USA Today.

Den amerikanske musiker Robert Sylvester Kelly, der er kendt under kunstnernavnet R. Kelly, blev i sidste uge indlagt på et hospital efter en overdosis.

Det skriver det amerikanske medie USA Today.

Musikeren afsoner en dom på 30 års fængsel for afpresning og menneskehandel.

Ifølge Kellys advokater tog han en overdosis medicin, som han havde fået fra ansatte i fængslet.

Advokaterne oplyser desuden ifølge mediet, at Kelly frygter at blive dræbt i fængslet.

Han var indlagt i to dage, skriver USA Today.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 17/06/2025 - 10:00

FAKTA: Pomodoro-metoden

Marika Tingleff foreslår at bruge Pomodoro-metoden, så man husker at holde pauser, når man arbejder hjemme.

* Pomodoro går ud på, at du arbejder koncentreret 4x25 minutter afbrudt af 5 minutters pauser.

* Inden du går i gang, skal du beslutte en opgave og formålet med opgaven for hver af de 25 minutters intervaller.

* Mellem hvert interval skal du holde en pause og helst gå helt væk fra din skærm og ruske hoved og krop helt ud af din boble.

* Når du er igennem de to timer, som en fuld cyklus tager, har din hjerne brug for en længere pause.

Kilder: Marika Tingleff, autoriseret psykolog med speciale i organisationspsykologi og ida.dk

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 17/06/2025 - 10:00

Husk pauser og ritualer til den perfekte hjemmearbejdsdag

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Hjemmearbejde er blevet en fast del af mange danskeres hverdag. Få hjælp til at skabe nogle gode vaner på hjemmekontoret.

De sidste par år har flere og flere fundet ud af, at mange af deres arbejdsopgaver sagtens kan klares hjemmefra. Blandt flere fordele kan man arbejde uforstyrret og spare en del tid på transport.

Men der er nogle ting, der er vigtige at have styr på, hvis hjemmearbejdsdage er blevet en fast del af ens arbejdsliv. Det mener Mette Mechlenborg, der er boligforsker ved Aalborg Universitet og har forsket i hjemmearbejde.

Hun fremhæver tre ting, du skal have styr på for at få mest muligt ud af din hjemmearbejdsdag. Rutiner, ritualer og pauser.

- Først skal du udvikle nogle rutiner, du kan læne dig ind i, så du ikke skal starte i et tomt og ustruktureret rum, hver gang du skal arbejde hjemme.

- Hvis du har rutiner, så du ved, hvor du arbejder, og hvornår du holder pauser, og så får du mest ud af arbejdsdagen. Du kan for eksempel holde frokost og hente kaffe på et bestemt tidspunkt hver dag, siger hun.

Derudover er det en god idé at etablere nogle ritualer. Det handler især om, hvordan du begynder og slutter arbejdsdagen.

- Risikoen er, at arbejdsdagen aldrig rigtig begynder, og så kan det være svært at holde ud en hel dag. Og hvis der ikke er noget ritual, der stopper arbejdsdagen, kan du nærmest fortsætte uendeligt, siger forskeren.

Du kan for eksempel tage en ostemad med ned til skrivebordet for at markere, at arbejdsdagen begynder.

For at afslutte dagen kan du sætte en alarm til et bestemt klokkeslæt eller planlægge et gøremål ude af huset som at lufte hunden eller købe ind.

- Og så har du fri, når du kommer hjem igen. Det er en form for overgangsritual, som symboliserer for en selv, at du giver slip på dit professionelle jeg.

- Det er en bro mellem job og hjem, siger Mette Mechlenborg.

Et ritual kan også være at pakke arbejdsudstyret væk efter job.

Pauserne er noget af det, som danskerne blev gode til under coronanedlukningen.

Men ifølge Marika Tingleff, der er autoriseret psykolog med speciale i organisationspsykologi, er vi begyndt at lægge mange af de gode vaner som gåture fra os.

En udfordring ved hjemmearbejde er også, at vi mangler at have kolleger omkring os til at motivere os. Derfor vil flere virksomheder gerne vil have folk tilbage på kontoret, så folk kan relatere sig til hinanden.

- Det kan være en god idé at aftale faste, uformelle møder med kollegerne, hvor du ikke taler om arbejde. Det kunne være en virtuel kaffepause, siger Marika Tingleff.

Hun påpeger, at relationerne øger "performance -kraften".

Hvis du ikke planlægger dine pauser, er der en stor chance for, at du ikke får holdt nogen, fortæller hun.

- Biologisk set er vi lavet til at skulle spare på energien, og derfor bliver du siddende i den samme position, siger hun.

Det kan være, at du har nogle arbejdsopgaver, der interesserer dig, men det kan være et problem, fordi du fokuserer dårligere, når du ikke holder pauser.

Marika Tingleff foreslår også, at du kan kopiere nogle af de rutiner, du har på en normal arbejdsdag på kontoret - for eksempel at cykle en tur inden arbejde.

/ritzau fokus/


Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek