København, 29/07/2025 - 20:59
Små justeringer har givet Rune ny selvtillid i serven
Holger Rune servede forrygende tirsdag i Toronto, og han var svært tilfreds med sin egen indsats.
Nathan Denette/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
At møde en regulær servekanon er en svær størrelse for selv de dygtigste tennisspillere. Et effektivt våben til at dæmme op for sådan en størrelse er, at man selv kan serve endnu bedre.
Det var præcis, hvad Holger Rune gjorde, da han mødte den franske gigant og superserver Giovanni Mpetshi Perricard i anden runde af Masters 1000-turneringen i Toronto.
Blandt andet vandt Rune duellen om serveesser med 12-7 mod den 203 centimeter høje modstander.
- Jeg har ikke servet så godt i et stykke tid efterhånden, siger danskeren til ATP Tour efter sejren.
- Jeg har arbejdet med nogle små justeringer i min serv, og det ser ud til at føles godt. Serven føltes rigtig god, og jeg stolede på den hele vejen.
I sejren på 7-6, 6-3 tilspillede den 22-årige dansker sig kun til breakbolde i et enkelt fransk serveparti. Men det var nok, da han ikke selv afgav en eneste breakbold undervejs.
- Når han (Mpetshi Perricard, red.) har så stor en serv, er der ikke meget at gøre, så det handler om at fokusere på sin egen serv, siger Rune.
- Det synes jeg, at jeg klarede godt. Jeg er generelt bare meget tilfreds med kampen.
Af de 59 point, der blev spillet i Holger Runes serv, vandt han selv de 51 af dem. Selv når han måtte have andenserven i anvendelse, vandt han 86 procent af pointene.
I tredje runde står den femteseedede dansker over for endnu en franskmand. Denne gang er det 29.-seedede Alexandre Müller på den anden side af nettet.
/ritzau/