Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Neuchatel, 09/07/2025 - 09:44

Landstræner trods tidlig exit: EM giver håb for fremtiden

Danmark har udspillet sin rolle ved EM, men indsatserne var bedre end resultaterne, mener Andrée Jeglertz.

Georgios Kefalas/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

To smalle nederlag mod stærke nationer, hvor præstationerne ifølge træneren og spillerne i begge tilfælde har været stort set som planlagt.

Det er bundlinjen efter Danmarks møder med Sverige og Tyskland ved EM, men eftersom pointhøsten er nul, kan det ikke bruges til ret meget, erkender landstræner Andrée Jeglertz.

- Måske kan det bruges i fremtiden, men vi havde som mål at gå videre fra gruppen, og det lykkedes ikke, så vi må analysere, hvad der manglede, siger han.

EM er kulminationen på svenskerens tid som dansk landstræner, og han mener, der er positive tegn at spore, selv om lørdagens afsluttende opgør mod Polen er reduceret til en kamp om ære og gruppens tredjeplads.

- Vi mødte to topnationer i Sverige og Tyskland, og spillerne gjorde det med et hjerte for Danmark og deres holdkammerater. Det sender et budskab om, at der findes en fremtid for dansk fodbold med de spillere, vi har med her. Det giver virkelig håb for kommende landshold, siger Jeglertz.

Han ærgrer sig særligt over, at Danmark lagde ud med gruppens på papiret to stærkeste modstandere. 1-6-nederlaget til Sverige i Nations League en måned før EM havde sat sine spor og tog tid og kræfter at komme videre fra.

- Hvis vi havde fået lidt mere tid, tror jeg, vi ville være vokset bedre og bedre ind i turneringen, men nu resterer der desværre kun én kamp.

Flere EM-deltagere havde arrangeret en testkamp mellem Nations League og EM. Det fravalgte Jeglertz, og han holder fast i, at det var det rigtige.

- Jeg ved ikke, om en testkamp havde ændret på noget. I så fald skulle vi have forberedt én kamp mere. Det kunne måske have været en succesoplevelse, men det kunne også have været endnu en dårlig kamp, og så var det blevet endnu sværere.

Han vil vente med at analysere sine to år som landstræner i dybden, men mener, at der har været fremskridt, selv om de resultatmæssigt er svære at spotte.

- Der er sket en del forandringer, og der er kommet en del nye spillere ind. Der findes ting at tage mere videre, men ved slutrunden lykkedes vi ikke med at gå videre, som vi havde håbet på.

- I fremtiden tror jeg, at der bliver bedre mulighed for at kontrollere kampene med bolden. Det skal man kunne gøre mod nationer som Sverige og Tyskland, men der var vi desværre ikke rigtigt, siger Jeglertz, som skal være cheftræner for Manchester Citys kvindehold efter EM.

Da han overtog roret på landsholdet i sommeren 2023, var Danmark nummer 12 på verdensranglisten. Samme placering indtager holdet aktuelt.

I 24 kampe er det blevet til 13 sejre, 10 nederlag og 1 uafgjort under svenskeren inden lørdagens afskedskamp mod Polen i sidste gruppekamp ved EM.

Den tidligere superligatræner Jakob Michelsen tiltræder efter EM som ny landstræner. Han er ansat på en kontrakt, der gælder til udgangen af 2028 eller til og med EM i sommeren 2029, hvis Danmark kvalificerer sig.

/ritzau/

London, 30/07/2025 - 15:33

Ozzy Osbourne-fans siger sidste farvel i Birmingham

Jack Taylor/Reuters

Efter længere tids helbredsproblemer døde Ozzy Osbourne 22. juli. Onsdag tager hjembyen afsked med ham.

Fans af afdøde Ozzy Osbourne er onsdag mødt op i Birmingham for at sige et sidste farvel til heavy metal-stjernen i hans hjemby.

Det rapporterer britiske medier.

Omkring klokken 14 dansk tid begyndte et ligtog i centrum af den engelske by forud for en privat begravelse for familien.

Kortegen kørte blandt andet ad Broad Street og over Black Sabbath-broen, der er opkaldt efter metalbandet, som Osbourne var forsanger for.

Hans familie, heriblandt hans enke, Sharon Osbourne, steg ud ved broen og lagde blomster, mens folkemængden vinkede og råbte:

- Ozzy, Ozzy.

Også mange fans har lagt blomster ved broen.

Ifølge BBC er titusinder taget til Birmingham for at hylde musikeren, der også var kendt under kaldenavnet The Prince of Darkness - på dansk Mørkets Prins.

Navnet fik han på grund af Black Sabbaths dæmoniske lyd og tekster om okkulte emner.

Det var tirsdag den 22. juli, at Ozzy Osbourne døde i en alder af 76 år.

Omkring to uger forinden havde Black Sabbath-forsangeren, der igennem længere tid havde haft dårligt helbred, været på scenen til sin afskedskoncert.

Under koncerten sad han på en stor sort trone udsmykket med en flagermus.

Kendte bands som Metallica, Guns N' Roses, Slayer og Pantera deltog, og Ozzy Osbourne spillede både numre med sit soloband og Black Sabbath.

Over for Sky News beskriver Chris Mason, der ejer en pub i den engelske by, Ozzy Osbourne som "Mr. Birmingham".

- Jeg er metalfan, og Ozzy er genrens godfather, siger Mason, hvis pub ligger ved siden af Black Sabbath-broen.

- Hvis det ikke var for Ozzy og Black Sabbath, så ville heavy metal ikke findes, fortsætter han.

Metal-stjernen havde det borgerlige navn John Michael Osbourne.

I 2020 fortalte han, at han led af Parkinsons sygdom. Det svigtende helbred blev også årsagen til, at Osbourne i februar 2023 meddelte, at han blev nødt til at stoppe med at turnere.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 30/07/2025 - 13:42

Pilou Asbæk napper ny Hollywood-rolle

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Den danske stjerneskuespiller Pilou Asbæk er med i filmatiseringen af den norske krimi "Blod på sneen", der på engelsk får titlen "Blood on snow".

Skuespiller Pilou Asbæk folder sig endnu en gang ud på den internationale filmscene.

Den danske Game of Thrones-stjerne er med i den kommende amerikanske film "Blood on snow", som er en filmatisering af den norske krimiforfatter Jo Nesbøs roman "Blod på sneen".

Rollelisten tæller prominente navne som Benedict Cumberbatch og Eva Green.

Det skriver Ekstra Bladet, der henviser til et interview, som Pilou Asbæk har givet til The Hollywood Reporter.

- At være en del af "Blood on snow" har været en utrolig oplevelse, siger han til det amerikanske medie og fortsætter:

- Holdet, castet og crewet er exceptionelle, og jeg er stolt over at være involveret i et projekt, der har så meget hjerte. Jeg kan ikke vente til, at publikum skal se det.

Pilou Asbæk afslører ikke, hvilken rolle han indtager i "Blood on snow", som instrueres af den amerikanske instruktør Cary Fukunaga, der blandt andet er kendt for James Bond-filmen "No time to die" fra 2021.

43-årige Pilou Asbæk fik sit store gennembrud i DR-dramaet "Borgen" tilbage i 2010.

Det bragte ham hurtigt til Hollywood, hvor han blandt andet har medvirket i fantasysuccesen "Game of Thrones" og i science fiction-serien "Foundation".

På dansk film og tv er Pilou Asbæk kendt for sin prisvindende præstation i fængselsdramaet "R" og for hovedroller i "9. april", "Krigen" og "Kapringen" og senest i "Når befrielsen kommer".

/ritzau/

Læs Mere >>

, 30/07/2025 - 08:00

FAKTA: Klag over uautoriserede hævninger

* Hvis du opdager, at der er blevet trukket penge på dit kort, uden at du har givet lov til det, skal du først prøve at kontakte virksomheden. Send gerne en mail, så du kan bevise, at du har forsøgt at løse problemet med virksomheden.

* Det næste skridt er at gøre indsigelse til din bank snarest muligt. De fleste banker har en formular, der skal udfyldes online.

* Hvis du sender din indsigelse, senest 14 dage efter at du har opdaget betalingerne, vil du efter Forbrugerombudsmandens opfattelse altid have kontaktet din bank snarest muligt.

* Er der tale om misbrug, har du dog maksimalt 13 måneder, fra beløbet er trukket, til at gøre indsigelse.

Kilde: Forbrugerombudsmanden.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 30/07/2025 - 08:00

Hold øje med hævninger på din bankkonto

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Svindlere bruger annoncer med gratis produkter og konkurrencer på sociale medier til at få dine kortoplysninger og trække penge hver måned uden din viden.

Du har sikkert hørt det mange gange før: Vær på vagt, når du shopper på nettet.

For svindel kommer i mange former. Én af dem er, at svindlere gemmer sig bag lokkende annoncer på sociale medier og webshops, der alle har ét mål - at få fat i dine kortoplysninger.

Når du indtaster dine kortoplysninger, bliver du tilmeldt et abonnement, som du ikke kender til. Pludselig begynder pengene stille og roligt at forsvinde fra din konto måned efter måned.

Det kaldes en abonnementsfælde, fortæller Lasse Karner fra Nordea, hvor han arbejder som ekspert i svindelforebyggelse.

- Det foregår ofte via annoncer på sociale medier, der tilbyder et produkt, som kan være gratis eller til en meget lav pris, siger han og uddyber:

- Målet er at få offeret til at indtaste sine kortoplysninger, så vedkommende ufrivilligt bliver bundet til et abonnement, som han eller hun aldrig har ønsket.

Politiken har for nylig afdækket, at den danske virksomhed Aether står bag et netværk med over tusind hjemmesider, som lokker kunder i abonnementsfælder.

Lasse Karner råder til, at du altid husker at spørge dig selv, hvorfor du bliver bedt om at indtaste dine kortoplysninger, hvis du ikke er i gang med at købe noget.

- Det handler om at være på vagt, især hvis man er blevet tilbudt et gratis produkt eller skal deltage i en konkurrence på sociale medier, siger han.

Det gamle råd om at tjekke anmeldelser af en hjemmeside gælder stadig.

Hvis du vil undgå at blive opkrævet for abonnementer, som du ikke selv har bestilt, skal du løbende tjekke dine betalinger i netbanken. Det siger Rolf Høymann Olsen, som er forbrugerpolitisk rådgiver i Forbrugerrådet Tænk.

- Der er egentlig ikke nogen vej udenom. Og jeg vil klart anbefale, at man også holder øje med de abonnementer, man selv har tegnet, så man ikke betaler for noget, man ikke bruger, siger han.

Også Lasse Karner anbefaler, at du gør det til en vane at gennemgå dine posteringer.

Det kan være, at du skal oprette en påmindelse i din kalender, så du får det gjort én gang om måneden og kigger et par måneder tilbage.

- Ofte drejer det sig om mindre beløb, som kan være svære at opdage. Men over tid kan gentagne opkrævninger hurtigt løbe op i et stort beløb, siger han.

Der findes legitime virksomheder, hvor en del af forretningsmodellen er, at kunderne får lidt lavere priser, hvis de bliver medlemmer af en fordelsklub mod betaling.

- Det er selvfølgelig med til at mudre billedet en smule, fordi svindlerne forsøger at ligne de lovlige varianter, siger Lasse Karner.

Rolf Høymann Olsen vurderer, at det i den digitaliserede verden, vi lever i, er svært helt at undgå at blive svindlet, snydt eller bedraget på den ene eller anden måde:

- Det bedste, man kan gøre, er at kende tegnene på svindel og interessere sig for sine posteringer. Så har man en langt bedre chance for at opdage svindel.

Aethers ejer, Kristian Møller, har i et skriftligt svar til Politiken afvist, at virksomheden skal have foretaget sig noget ulovligt eller svigagtigt.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek