Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Storbritannien, 09/04/2025 - 12:29

Kong Charles har 20-års bryllupsdag efter hård tid

Selv om kong Charles og dronning Camilla har været gift i to årtier, går deres relation helt tilbage til 1970'erne. Det har medført en del drama.

Chris Jackson/Ritzau Scanpix

Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

Den britiske monark, kong Charles, har 20-års bryllupsdag med sin hustru, dronning Camilla.

Til tonerne af James Taylors "How Sweet It Is (To Be Loved By You)" markerer det britiske kongehus bryllupsdagen på sin officielle instagramprofil med en række billeder og klip fra parrets ægteskab.

På bryllupsdagen 9. april befinder parret sig i Italien, hvor de er på statsbesøg. Ugen forinden måtte kong Charles aflyse sine planer, fordi han oplevede bivirkninger fra den behandling, han får mod kræft.

Men statsbesøget i Italien gennemføres indtil videre som planlagt. Det er også i støvlelandet, at kong Charles og dronning Camilla er foreviget på en række nye portrætter, som det britiske kongehus har delt i anledning af parrets bryllupsdag.

Selv om kong Charles og dronning Camilla kan se tilbage på to årtier sammen som mand og kone, går deres relation helt tilbage til 1970'erne, hvor de færdedes i de samme kredse. De mødte angiveligt hinanden til en poloturnering.

Den royale romance er blevet skildret i Netflix-serien "The Crown", som beretter om ulykkelig kærlighed for parret, der dengang ikke måtte få hinanden. Angiveligt fordi hun var borgerlig og uden fine forældre, og han jo skulle have det rette parti, der passede til tronen.

Derudover var de begge i begyndelsen af 20'erne, og kong Charles, der dengang var prins, skulle i flåden.

Camilla Shand, som hun hed, fandt sammen med sin tidligere kæreste, officeren Andrew Parker Bowles. De blev gift i 1973 og fik en søn og en datter sammen.

Charles mødte i slutningen af 70'erne den unge Diana Spencer gennem hendes søster, som han på daværende tidspunkt havde en relation til.

De gik siden fra hinanden, og Charles og Diana blev i begyndelsen af 80'erne selv et par.

Den 32-årige Charles og den 19-årige Diana blev gift i sommeren 1981. Sammen fik de siden sønnerne prins William og prins Harry.

I 1996 kunne Charles' og prinsesse Dianas ægteskab ikke mere. Parret blev skilt under stor mediebevågenhed, og prinsesse Diana sagde efterfølgende i et interview, at der havde været tre personer i deres ægteskab.

Året efter omkom prinsesse Diana i en bilulykke i Paris med paparazzofotografer efter sig.

I 1999 forevigede fotografer det, der i årevis havde været en offentlighed hemmelig: Charles og Camilla, der forlod en fødselsdagsfest sammen.

I februar 2005 offentliggjorde det britiske kongehus, at parret skulle giftes. Vielsen fandt sted allerede to måneder efter ved en borgerlig ceremoni, der efterfølgende blev religiøst velsignet.

Selv om Camilla blev gift med den daværende tronarving, som bar tronfølgertitlen prinsen af Wales, brugte hun efterfølgende titlen hertuginde af Cornwall og ikke prinsesse af Wales som prinsesse Diana.

Dengang lød det, at når Charles en dag overtog tronen, ville Camilla bære titlen prinsessegemalinde.

Men i 2022 blev den udmelding ændret.

Storbritanniens daværende monark, dronning Elizabeth, udtrykte i anledning af sine 70 år på tronen ønske om, at Charles' hustru skulle bære dronningetitlen, når han en dag blev konge af Storbritannien.

Det blev han kort tid efter, da dronning Elizabeth gik bort i september 2022, 96 år gammel.

/ritzau/

København, 03/08/2025 - 08:00

Sommerglade Bubber: Hold kæft og nyd det

Niels Ahlmann Olesen/Ritzau Scanpix

Bubber elsker den danske sommer. Den ene dag er det solskin og den næste slagregn, men han bruger ikke tid på de dårlige ferieminder.

Sommeren er for mange lig med et par ugers fri med familien.

For Niels Christian Meyer - også kendt som Bubber - er det helt omvendt.

Som sprechstallmeister i Cirkus Arena betyder sommeren nemlig, at han skal rundt i Danmark for at underholde landets børn og barnlige sjæle med de tilhørende cirkusartister.

Men det gør ham slet ikke noget, for det betyder, at den 60-årige mediepersonlighed kommer rundt i Danmark med sin hustru, 45-årige Signe Rossing, og deres fælles børn Rosa og Alfred på den bedste tid af året.

Her fortæller han om sine sommerminder:

Hvad er dit bedste sommerferieminde?

- Det er Danmarks kyster. Det der med at sejle rundt. Der har været nogle somre, hvor jeg har skullet til Bornholm med cirkus, og så er jeg sejlet, fordi jeg tænkte, at nu skal jeg bruge båden. Så sejlede vi fra havn til havn, og det var fantastisk.

- I det hele taget er Danmark jo fantastisk om sommeren. Vi er så sindssygt privilegerede med cirkus, fordi vi tager afsted, når det hele springer ud, og så kan man se bondemanden, der begynder at putte frø i jorden, og når vi så er ved at være færdige, så begynder de at høste.

- Vi er med hele sæsonen, og det er en fantastisk ting. Der er også regn og rusk og 13 grader, men så er der også de dage, hvor alt er fantastisk.

Hvad er dit værste sommerferieminde?

- Det værste er også det bedste.

- Den ene dag er det 32 grader, og alt kører, den næste dag er det 13 grader og slagregn. Alt kan være så smukt den ene dag, og så kan det vende den næste, men jeg har ikke en charterferie fra helvede eller noget.

- Jeg tror også, at jeg ville have glemt det, hvis jeg havde. Jeg er rigtig dårlig til at huske de dårlige minder. Hvad fanden skal man gøre, når familien sidder på en båd og fryser og siger, at de vil hjem. Altså, hold kæft og nyd det!

- Det skal man også igennem. Man kan ikke kun have medvind og solskin, der skal også være nogle byger nogle gange.

Hvad er det bedste ved sommeren?

- Når det er godt vejr, så kunne jeg ikke forestille mig at være et bedre sted end i Danmark. Men det er klart, når man så mærker, hvordan det er at sejle i Spanien for eksempel - det kan sgu også noget.

Hvad er det værste ved sommeren?

- Jeg synes ikke, at der er noget "det værste" ved sommeren. Måske skulle man sige, at det værste er, at den er så kort. Man når lige at vænne sig til det, så har det allerede været midsommer, og så begynder det jo at gå den anden vej.

- Allerede i august, hvor duggen og de tidlige aftener kommer, tænker man, at det ikke må slutte.

Hvad skal du lave resten af sommeren?

- Hvis man siger, at sommeren varer til august, så skal jeg jo lave cirkus. Så går vi ind i efteråret, og der skal jeg til Grønland med cirkus. Der laver Julie Berthelsen og jeg cirkus i hallerne.

- Når sæsonen for i år er færdig, så tager vi til Færøerne og laver cirkus i Thorshavn.

/ritzau/

Læs Mere >>

Khan Younis, 03/08/2025 - 02:26

Røde Halvmåne melder om angreb på organisationens kontor i Gaza

En person er ifølge Palæstinensisk Røde Halvmåne blevet dræbt under israelsk angreb på hovedkontor i Gaza.

En medarbejder fra Palæstinensisk Røde Halvmåne (PRCS) er blevet dræbt under et israelsk angreb på hjælpeorganisationens hovedkvarter i Gaza.

Det melder PRCS natten til søndag i et opslag på det sociale medie X.

Yderligere tre personer meldes såret.

Hjælpeorganisationens hovedkvarter ligger i Khan Younis i den sydlige del af Gazastriben.

- Israelske styrker angreb organisationens hovedkvarter i Khan Younis, hvilket startede en brand på bygningens første sal, skriver PRCS.

Israel har natten til søndag ikke kommenteret meldingerne fra hjælpeorganisationen.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 03/08/2025 - 10:00

FAKTA: Mange har kort vej til skole

* Sidste år gennemførte Epinion en undersøgelse for Rådet for Sikker Trafik. Her blev lidt over 2000 forældre spurgt til, hvordan deres børn kommer til og fra skole, og hvor langt barnet har til skole. 

* Størstedelen - i alt 65 procent - havde enten under 500 meter, cirka 1 kilometer eller cirka 2 kilometer.

* I sommerhalvåret kom 37 procent af børnene oftest i skole, ved at de selv cyklede. 19 procent gik, mens 27 procent blev kørt i bil.

* I vinterhalvåret så billedet anderledes ud. 23 procent cyklede selv, 20 procent gik, og 39 procent blev kørt i bil. 

* Er det muligt, opfordrer Rådet for Sikker Trafik til, at børn bliver selvtransporterende ved at gå eller cykle til skole - i det niveau, der passer til det enkelte barn. Det kan hjælpe dem til at blive sikre trafikanter, der finder det trygt at bevæge sig ud på vejene. 

Kilde: Rådet for Sikker Trafik.  

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 03/08/2025 - 10:00

FAKTA: Sørg for at dit barn bliver set

* Når det er mørkt, regner, er tåget eller diset, er det ekstra vigtigt, at der er lys på cyklen og reflekser på tøjet.

* Det er forælderens ansvar, at barnet bliver set i trafikken. Et barn i mørkt tøj eller uden lygter på cyklen kan meget let blive overset af bilister og andre trafikanter.

* Derfor skal du sørge for, at der er reflekser på tøjet eller tasken, eller at barnet har refleksvest på, og at cyklen er udstyret med gode cykellygter.

* Lyset på cykellygterne skal lyse så kraftigt, at de er tydeligt synlige på mindst 300 meters afstand.

* Tjek mindst en gang om ugen, at cykellygterne virker. Gør det sammen med barnet, så junior også selv lærer at se efter, om der er lys i.

Kilde: sikkertrafik.dk

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek