Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

09/05/2023 - 08:00

Sådan får du konfirmationskronerne til at yngle

For mange konfirmander begynder opsparingen med pengegaverne fra konfirmationen. Her kommer eksperter med råd til, hvordan du får dem til at vokse.

ólafur Steinar Gestsson/Ritzau Scanpix

Af: Af Mads Ingemann Abbes, Ritzau Fokus

Når venner og familie i foråret samles for at fejre de nyslåede konfirmander, tropper mange op med røde roser og hvide konvolutter.

Festen kan være særdeles indbringende for de unge, og det kan skabe grobund for at tale med sit barn om, hvordan man administrerer pengene på en fornuftig måde.

Det mener Brian Friis Helmer, der er privatøkonom i Arbejdernes Landsbank.

- Det er en god anledning til at begynde at lære sit barn lidt om privatøkonomi. For eksempel, at når man sætter penge ind på en konto, så får man rente, siger han.

På den måde kan den unge erfare, at man kan få penge til at vokse af sig selv. Men hvordan gør man så det bedst?

Louise Skjødsholm, der er specialkonsulent i finansielt forbrug hos Rådtilpenge.dk under Finanstilsynet, peger på, at en mulighed kan være de såkaldte konfirmationskonti, som mange banker tilbyder.

Her vil den unge have mulighed for i en periode at opbevare konfirmationspengene på en konto med en høj rente.

- Man kan sætte sig ned og prøve at undersøge, hvordan kontiene passer til konfirmandens behov. Man kan blandt andet undersøge, hvor høj rente de forskellige banker tilbyder, siger hun.

Louise Skjødsholm råder også til, at man tjekker bindingsperioden på de forskellige tilbud. På nogle konti vil pengene for eksempel være bundet i et år, hvor de ikke kan røres.

Når bindingsperioden er udløbet, overgår konfirmationskontoen til en almindelig konto med en lavere rente.

Det er også muligt at sætte konfirmationskronerne i aktier, forklarer Brian Friis Helmer.

- Man kan sagtens investere i værdipapirer. Men det er svært, hvis man som forælder ikke har så meget erfaring med det. Hvis det er tilfældet, bliver man nødt til at læse op på det, siger han.

Brian Friis Helmer opfordrer i øvrigt til, at man støtter sit barn, hvis det viser interesse for aktier og obligationer.

- Har de unge en interesse for at investere, skal man ikke tale det ned, men i stedet guide dem til, hvordan man gør og hjælpe dem stille og roligt i gang, siger han.

Inden man investerer, skal man dog være klar over, at der er omkostninger forbundet med det.

Det koster for eksempel både penge at handle med aktier og at få dem opbevaret. Og så skal man også betale skat af dem, forklarer Brian Friis Helmer.

Samtidig understreger han, at der altid er risici forbundet med investeringer. Det skal den unge også være klar over og bevidst om.

- Når der er et højere afkast, må man forvente en højere risiko. Man skal huske, at pengene kan tabes igen, siger han.

/ritzau fokus/

Teheran, 01/12/2025 - 19:35

Iransk guldpalmevinder er idømt et års fængsel

Miguel Medina/Ritzau Scanpix

Den iranske instruktør Jafar Panahi har før været fængslet i sit hjemland. Denne gang lyder dommen på et år.

Iran har idømt den guldpalmevindende filminstruktør Jafar Panahi et års fængsel samt et indrejseforbud for "propagandaaktiviteter" mod landet.

Det fortæller Panahis advokat Mostafa Nili til nyhedsbureauet AFP.

Rejseforbuddet gælder i to år, fortæller advokaten og tilføjer, at de vil anke dommen.

Han er blevet dømt in absentia, hvilket betyder, at Panahi ikke var til stede under domshandlingen.

Instruktøren er en af Irans mest internationalt anerkendte filmskabere.

Tidligere på året vandt filmen "It Was Just an Accident", som er instrueret af Jafar Panahi, Guldpalmen ved filmfestivalen i Cannes.

Filmen er inspireret af historier, som den 65-årige instruktør har hørt fra medfanger under sine tidligere fængselsophold i Iran.

Panahi har flere gange været fængslet i sit hjemland, ligesom han har været underlagt indrejseforbud.

Advokaten Mostafa Nili siger til AFP, at anklagerne mod Jafar Panahi drejer sig om involvering i "propagandaaktiviteter" mod staten Iran, men han uddyber ikke yderligere.

- Hr. Panahi befinder sig uden for Iran lige nu, tilføjer advokaten.

Den iranske instruktør har vundet en række priser på europæiske filmfestivaler. Blandt andet vandt hans debutfilm "The White Balloon" i 1995 i Cannes en pris for bedste debutfilm.

I 2010 blev Panahi forbudt at lave film i Iran, ligesom han heller ikke måtte forlade landet, fordi han havde støttet masseprotester mod regeringen et år tidligere og lavet en række film, der kritiserede det moderne Irans tilstand.

Gennem årene er det alligevel lykkedes at få vist Panahis film uden for Iran.

Den britiske avis The Guardian har blandt andet beskrevet, hvordan en af Jafar Panahis tidligere film "This Is Not a Film" blev smuglet ud af Iran til Cannes gemt på et USB-stik, som var skjult i en kage.

Ifølge mediet Deadline forsøgte politiet i Iran også at få adgang til alle optagelserne fra den seneste film, "It Was Just an Accident".

Filmen er blevet indsendt som Frankrigs bidrag til næste års Oscars.

Iranske filmskabere, fremtrædende mediefigurer og berømtheder overvåges nøje i Iran, og deres arbejde gennemgås for indhold, der anses for at være kritisk over for den islamiske republik, skriver AFP.

/ritzau/

Læs Mere >>

Teheran, 01/12/2025 - 19:07

Iransk guldpalmevinder er idømt et års fængsel

Den iranske instruktør Jafar Panahi har før været fængslet i sit hjemland. Denne gang lyder dommen på et år.

Iran har idømt den guldpalmevindende filminstruktør Jafar Panahi et års fængsel samt et indrejseforbud for "propagandaaktiviteter" mod landet.

Det fortæller Panahis advokat Mostafa Nili til nyhedsbureauet AFP.

Rejseforbuddet gælder i to år, fortæller advokaten og tilføjer, at de vil anke dommen.

Han er blevet dømt in absentia, hvilket betyder, at Panahi ikke var til stede under domshandlingen.

Instruktøren er en af Irans mest internationalt anerkendte filmskabere.

Tidligere på året vandt filmen "It Was Just an Accident", som er instrueret af Jafar Panahi, Guldpalmen ved filmfestivalen i Cannes.

Filmen er inspireret af historier, som den 65-årige instruktør har hørt fra medfanger under sine tidligere fængselsophold i Iran.

Panahi har flere gange været fængslet i sit hjemland, ligesom han har været underlagt indrejseforbud.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 01/12/2025 - 11:00

FAKTA: Det skal du holde dig fra

* Prøv ikke selv at skille høretelefonerne helt ad. Der kan være skruer, og de kan også være limet sammen - og du risikerer, at selv ikke forhandleren kan hjælpe dig med at samle dem igen.

* Hold vand og sæbe langt væk fra høretelefonerne. Det kan elektronikken indeni ikke tåle.

* Lad ikke høretelefonerne ligge frit, når du ikke bruger dem - opbevar dem altid i det beskyttende etui.

Kilde: Kevin Callesen Stolberg, som er bæredygtighedsspecialist hos Elgiganten.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 01/12/2025 - 11:00

Ørevoks er høretelefonernes værste fjende

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Ørevoks kan sætte sig i metalnettet i dine høretelefoner og stoppe det så meget til, at lyden ikke kan trænge igennem. Men abesnot og rens kan genoplive dem.

Musik, podcast eller en lydbog er en fast følgesvend i øregangen for mange i det daglige.

Med tiden kan den klare lyd i høretelefonerne dog blive mere mudret eller pludselig stoppe med at virke.

Ifølge Kevin Callesen Stolberg, som er bæredygtighedsspecialist hos Elgiganten, er det i størstedelen af tilfældene ørevoks, der er skyld i problemet.

- Det er ikke slemt i starten, men desto mere varme, de får, jo mere trænger ørevoksen ind og sætter sig i metalnettet inde i høretelefonen. Med tiden bliver det næsten umuligt at rense. Så oplever folk, at der ikke er lyd i den ene side eller slet ingen lyd, forklarer han.

For at undgå problemet skal man rengøre høretelefonerne løbende - gerne med rengøringsmidlet isopropylalkohol. Det kan fås i butikker som Matas, mens man i nogle teknikbutikker kan få det i en mindre størrelse.

Du må til gengæld ikke bruge vand, sæbe eller opvaskemiddel. Hvis det kommer ind i høretelefonerne, begynder de at irre, fortæller Kevin Callesen Stolberg.

Han anbefaler at rengøre dem med isopropyl tre-fire gange om året.

- Det er ikke lige slemt på alle brands, men på AirPods, hvor metalnettet sidder tæt for at sørge for, at andet ikke trænger ind, er problemet med ørevoks slemt, fortæller han om erfaringerne fra Elgigantens 49 varehuse.

En anden effektiv måde at rengøre høretelefonerne på er med en lille klistret klump af genanvendelig klæbemasse, der har kælenavne som lærertyggegummi, elefantsnot og abesnot.

- Man skal fjerne gummidutterne på høretelefonerne, og så kan man lige trykke noget abesnot ind. Når man så trækker det ud, så ser det altså ulækkert ud, siger han med et grin.

Den lavpraktiske metode er ifølge Kevin Callesen Stolberg en meget effektiv måde at få fjernet snavs fra høretelefonernes inderste dele.

Ud over ørevoks er dine høretelefoner ikke glade for fysiske skader, kraftig kulde eller varme.

Særligt slag, når man eksempelvis taber høretelefonerne, kan tage livet af dem.

Kulde og varme er til gengæld hårdt for batteriet.

- Du må gerne løbe med høretelefonerne i, når det regner og sner. Men de skal ikke ligge frit tilgængelige, det er bedre at putte dem i beskyttelsesetuiet, siger Kevin Callesen Stolberg.

Mange producenter reklamerer med, at høretelefonerne er væskeresistente, men som Kevin Callesen Stolberg bemærker, er de ikke vandtætte på sigt.

- Hvis de ikke er i brug, skal du ikke lade dem ligge på et badeværelse, for der kan opsamle sig fugt omkring ladestikket, forklarer han.

Oplever du, at høretelefonerne pludselig ikke spiller, er et godt fif fra elektronikeksperten at slå bluetooth-funktionen fra og så nulstille dem. Hvordan man gør med lige din model, står i brugsvejledningen.

- Mange brands har en knap, man skal holde nede eller trykke hurtigt på, og så kan man nulstille dem, så de fjerner alt, hvad de har været koblet op på. Og så kan man tilslutte dem på ny, siger han og forklarer, at det er en rigtig god idé at have prøvet det trick af, inden man tager ned og reklamerer over produktet.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek