Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 17/04/2025 - 08:00

Dansk tv-vært: Datteren kommer før arbejdet nu

Når Rikke Gøransson endnu en gang skal være vært på det populære realityprogram "Paradise Hotel", bliver det på en helt anden måde, end det plejer.

Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Af: Af Bertram Svarre Carlson, Ritzau Fokus

Rikke Gøransson var nærmest lige blevet voksen, da hun som 20-årig takkede ja til at være vært på realityprogrammet "Paradise Hotel".

Dette forår er det 19. gang, at hun tager til Mexico. Men det bliver alligevel helt anderledes denne gang for den nu 39-årige tv-vært.

Med sig har hun nemlig for første gang sin lille datter, Rio, i armene og sin forlovede, Bruno, ved sin side.

- Det er meget specielt, fortæller Rikke Gøransson.

- Det er gået fra at være et eventyr i mit unge liv. Så blev det en fast del af mit ungdomsliv, indtil jeg blev en voksen kvinde, der skulle udvikle sig professionelt. Nu er det så endnu mere voksent, og jeg har familien med.

Sidste år fik hun den lille pige med sin forlovede, Bruno Da Conceicao.

- Jeg glæder mig til at tage ned og lave det, jeg elsker. Og når jeg så kommer hjem om aftenen, sidder min mand og min datter i den mexicanske strandhytte, siger Rikke Gøransson og tilføjer:

- Det er noget andet end at drikke kolde Corona-øl med kollegerne, at man nu skal putte sin lille pige.

Hun har som Paradise Hotel-vært gennem tæt på halvdelen af sit liv været vant til primært at kunne fokusere på sig selv og det arbejde, der ligger for dagen.

- Det er da helt vildt underligt, at min datter skal ligge i den der strandhytte og sove, når jeg skal afsted på arbejde om morgenen. Det bliver mærkeligt, lyder det fra Rikke Gøransson.

Selv om deltagerne i "Paradise Hotel", som navnet antyder, bor i luksuriøse faciliteter, er det samme ikke tilfældet for alle dem, der producerer programmet - heller ikke Rikke Gøransson.

- Vi bor primitivt. Der er ingen aircondition, og så er der dyr og en ret heftig sol, man skal passe på, fortæller den rutinerede vært.

Derfor er der i år kommet et helt nyt sæt af bekymringer for den nybagte mor.

- Det handler meget mere om, hvordan Rio har det. Hun kommer jo før arbejdet nu, siger hun.

Rikke Gøransson var medvært i den første del af den seneste Paradise Hotel-sæson, men sagde farvel til hotellet og tog hjem til fødslen, som 1. juli sidste år bragte datteren til verden.

Rio er nu ni måneder gammel.

- Hvis vi skulle afsted, mens hun stadig var tre eller fire måneder, ville det være ret problematisk. Det ville faktisk nok ikke kunne lade sig gøre, fordi der skulle hun ammes hele tiden, fortæller hun.

Arbejdstiderne som vært i "Paradise Hotel" kan ligge på stort set alle tider af døgnet.

Nogle dage skal man op klokken fire om morgenen for at være klar til at filme foran solopgangen. Andre dage bliver der optaget til sent ud på aftenen.

Nu er datteren gammel nok til at være lidt mindre afhængig af sin mor.

- Det er faktisk helt perfekt lige nu, siger Rikke Gøransson.

At hun generelt er fortrøstningsfuld for rejsen, har ikke mindst noget at gøre med, at hun ikke kommer til at være alene.

Hendes forlovede, Bruno Da Conceicao, har nemlig taget barsel fra sit job som tømrer.

- Det kommer til at fungere så godt! Det er jo også en kæmpe gave til de to som far og datter, siger Rikke Gøransson.

Hun følte sig længe ikke klar til at ville sætte børn i verden. Men det blev vendt på hovedet, da hun mødte Bruno.

- Jeg så noget tryghed, kærlighed og en masse gode kvaliteter som far og som kæreste i ham, fortæller hun.

Dengang var det ellers helt tilfældigt, at hun på bare to uger stødte ind i sin kommende kærlighed ved tre forskellige lejligheder.

Første gang var en forårsdag for to år siden, hvor Rikke Gøransson smagte på årets første rosé over et spil petanque.

Pludselig kom en brasiliansk mand med alle verdens farver og et kæmpe hår, og det fangede straks hendes opmærksomhed.

Manden viste sig igen senere til en fest. Men det var tredje gang, der skulle blive lykkens gang, da de begge var til en 40-års fødselsdag, hvor fødselaren viste sig at være en fælles veninde.

- Han kom bragende ind og var i verdens bedste humør. Han var fuld af liv, glæde og farver, mindes Rikke Gøransson.

De blev hurtigt forelsket i hinanden, og det tog dem efterfølgende heller ikke særligt lang tid at finde ud af, at de skulle være kærester.

Og det var ikke kun forelskelsen, som udviklede sig hurtigt. Tre måneder senere var hun nemlig gravid.

Det udfordrede derfor også Rikke Gøranssons princip om, at der helst skulle være en vielsesring på fingeren, før der skulle komme børn.

Det vidste Bruno godt, og derfor havde hun også lidt troet, at frieriet ville komme, da de midt i graviditeten var på tur til kærlighedens by, Paris.

- Det kunne da ikke blive mere oplagt! Jeg var gravid i fjerde måned, og det skulle vi snart offentliggøre, fortæller hun.

- Men så gjorde han det ikke! Så blev jeg lidt nødt til at opgive tanken, fordi man kan jo heller ikke tvinge nogen til at fri. Det er en dårlig idé!

Det var derfor heller ikke noget, der fyldte i hendes tanker, da de kort tid efter var sammen i Mexico.

Den absolut sidste aften, før de vendte hjem til Danmark for at bringe Rio til verden, havde han så sørget for det hele.

Han havde fundet ringen. De var på en af hendes yndlingsrestauranter, og under Rikke Gøranssons elskede mexicanske solnedgang kom frieriet.

I april vender de tilbage til de mexicanske strande for at optage en ny sæson af "Paradise Hotel". For første gang med deres datter, Rio.

- Jeg er virkelig glad for, at hun skal have sine tæer i sandet i seks uger sammen med sin far. Det gør mig varm at tænke på, siger Rikke Gøransson.

- Jeg kunne ikke have ønsket mig noget smukkere og bedre end at have dem med mig.

Rikke Gøransson vender for 19. gang tilbage som vært på "Paradise Hotel" i sæson 22, hvor hun nu igen kommer til at være den eneste i rollen.

I tre sæsoner havde hun ellers Olivia Salo som medvært.

/ritzau/

København, 18/04/2025 - 21:10

Myrdet i Forræder som den første: Virkelig bittert

Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Line Kirsten Nikolajsen havde glædet sig helt vildt til at lege med i tv-programmet "Forræder", men hun blev den første, der skulle sige farvel til slottet.

Line Kirsten Nikolajsen elsker tv-programmet "Forræder". Den 33-årige radiovært er sågar med i en klub, hvor hun sammen med andre dyrker spillet med løgn og bedrag.

Det var derfor også en drøm, der gik opfyldelse, da hun sammen med 17 andre kendte danskere blev inviteret ind på slottet for at lege med i TV 2's populære underholdningsprogram.

Men fornøjelsen blev kort og en smule uforløst, da hun som den første modtog et brev med ordene: "Du er blevet myrdet".

- Det var fandeme bittert. Det var virkelig nederen, fordi jeg havde glædet mig sygt meget til det, siger Line Kirsten Nikolajsen, når hun nu ser tilbage på sin korte oplevelse.

- Det føles som at sidde i en rutsjebane, som kører opad, mens adrenalinen pumper, og så får man at vide på toppen, at rutsjebanen er gået i stykker, og at man skal gå ned igen.

På de få dage hun var der, fik Line Kirsten Nikolajsen prøvesmagt spillet, men hun synes dog, at det i sidste ende var lidt en halv oplevelse.

- Jeg synes jo, det er virkelig sjovt at spille det her spil. Fordi man kan gå ind i en arena, hvor man godt må lyve og bedrage, siger hun.

Da hun blev sendt hjem, fik hun ikke at vide med det samme, hvem der i spillet havde stukket hende kniven i ryggen.

Det viste sig så at være deltagerne Sarah Grünewald, Rasmus Bruun og Anne-Marie Rindom, der som forrædere havde stået bag.

Men selv da Line Kirsten Nikolajsen fik den viden, bar hun på ingen måde nag. Hun var meget bevidst om, at de blot var med i et spil.

- Men det er klart, at der er et eller andet, man ikke helt selv kan styre. Det er følelsen af, at man bliver holdt uden for i skolegården, forklarer hun og fortsætter:

- Det var en skuffelse. Men i virkeligheden skød jeg ikke skylden på nogen på slottet. De er jo allesammen så søde.

Der var derfor heller ingen sure miner, da hun efter spillets afslutning mødtes med dem, der forkortede hendes Forræder-oplevelse.

- Sarah Grünewald fik et kæmpe kram. Hun var så sød og sagde som det første: "Vil du gerne vide, hvorfor du røg ud?". Så hun forklarede, og det var fair nok. Alt var meget lidt dramatisk, fortæller hun.

Line Kirsten Nikolajsen er kendt for at have været radiovært på DR-programmerne "Tværs" og "Go' Morgen P3",

Man har kunnet se hende i de to første afsnit af "Forræder", som fortsat udkommer med nye episoder hver fredag på TV 2 og TV 2 Play.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 18/04/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Iris Gold

* Iris Gold hedder i virkeligheden Mercedes Seecoomar.

* Hun er født i London som datter af en indisk mor og en jamaicansk far, men er vokset op på Christiania i København.

* I 2015 fik hun sin debut med singlen "Goldmine". Den blev efterfølgende fulgt op med debutalbummet "Planet Cool" i 2019 og albummet "Woman" i 2022.

* Hun har optrådt for den franske præsident Emmanuel Macron til et musikarrangement i Paris i 2019. I 2022 optrådte hun for dronning Margrethe i forbindelse med hendes 50-års jubilæum.

* Hun har varmet op for blandt andre Robbie Williams, Blur og Taylor Swift.

* Privat har hun sønnen August Cosmos, der er fem år gammel.

Kilde: dr.dk og tv2.dk.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 18/04/2025 - 10:00

FAKTA: Hvad er en gusmester

* En gusmester er den person, der styrer en saunagus. Man benytter sig ofte af æteriske olier, musik, fortælling og skaber varmeopbygning med vanddamp.

* At være gusmester er ikke en beskyttet titel. Det vil sige, at alle, der hælder vand og æteriske olier på saunaovnen kan kalde sig gusmester. Det er dog vigtigt at kende til sikkerhed, æteriske olier, fordeling af damp og dufte og opbygning af en saunagus.

* Danmark har en verdensmester i saunagus for kvinder, da 22-årige Karoline Kobber Kristensen tog sejren til "Masters Freestyle Aufguss 2025". Her vandt hun i kategorien freestyle, hvor man skal skabe en helhedsoplevelse med musik, varme og æteriske olier samtidig med, at man er i en 80 grader varm sauna.

Kilder: gusmester.dk og TV2.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 18/04/2025 - 10:00

Bliv din egen gusmester med en tågemaskine og æteriske olier

Scanpix/Ritzau Scanpix

Du behøver hverken at betale i dyre domme eller køre langvejs for at finde en saunagus nær dig. Faktisk kan du med få redskaber blive gusmester i dit eget hjem.

Luk øjnene, og tag en dyb indånding, mærk dine fødder, mærk knæene, føl, at din krop er let som fjer, og pust nu ud igen.

Sådan kunne instruktionerne fra en gusmester lyde, men med få redskaber kan det være dig, der starter næste session derhjemme.

Det eneste, du behøver, er at tage et varmt bad og investere i et elektrisk apparat kaldet en nebulizer, hvor man kommer æteriske olier i.

Det fortæller Charlotte Bech, der er privatpraktiserende læge og i mange år har beskæftiget sig med aromaterapi og æteriske olier.

- En nebulizer er en slags tågemaskine, hvor man kommer cirka ti dråber æteriske olier ned ad gangen. Derefter tændes den i ti minutter, og så kan den lille motor i nebulizeren findele olien i små partikler, der kommer ud i luften, siger hun og fortsætter:

- Det mest optimale derhjemme er, at man tager et brusebad eller karbad, så man bliver rigtig varm. Derefter sætter man sig i en varm stue og tænder for en nebulizer i ti minutter. Det er faktisk mere effektivt end saunagus.

En af årsagerne til, at det kan være fordelagtigt at lave sin egen saunagus, er, at det kan være en dyrt i længden at tage ud til steder med saunagus.

Hver session på cirka 60 til 75 minutter kan hurtigt koste alt fra 125 til 250 kroner. Samtidig er saunagus ikke let tilgængeligt, hvis man ikke bor i en af de større byer.

Dog mener Charlotte Bech ikke, at det er udstyret, man skal spare på, hvis man vil prøve at lave saunagusstemning derhjemme. Dyrere udstyr kan nemlig bedre betale sig på både effektivitet og pengepung.

- De billige udgaver af nebulizer bruger vand, varme eller stråling. De ender med at blive dyrere, fordi de bruger meget mere æterisk olie for overhovedet at få en god effekt. Dermed kan de køre i timevis, uden at der kommer særligt meget virkning, siger hun.

Derfor skal man finde en nebulizer, der fungerer uden stråling, varme eller vand.

- Alle tre ting er noget, der svækker olierne. De æteriske olier kan fordampe let, og det vil sige, at hvis de bliver godt varmet op, så får man ikke den fulde effekt af olien. Hvis man har valgt den rigtige nebulizer, er effekten mere effektiv, da du får alle komponenterne fra olien på bare fem til ti minutter, siger hun.

En sidste ting, man skal være opmærksom på, inden man begiver sig ud som gusmester er, at der findes to slags olier: De tyktflydende og de tyndtflydende.

- I en nebulizer kan man kun bruge de tyndtflydende olier. De tyktflydende bruges blandt andet som massageolie, mens en tyndtflydende olie kunne være en eucalyptusolie, siger hun.

Hvis man ikke vil investere i en nebulizer, så er der også alternativer til et saunagus derhjemme.

- Man kan bruge kogende vand i en skål, der placeres på en bordskåner. Derefter tager man et tæppe over hovedet, så man næsten sidder i et svedetelt eller damptelt, og så drypper man 1-2 dråber eukalyptusolie, timianolie eller kamferolie i det kogende vand, siger Charlotte Bech og fortsætter:

- Det indånder man i tre til fem minutter, men det er dog ikke ideelt, da mange bioaktive komponenter i olierne svækkes ved den høje varme. Man kan få en delvis effekt, men ikke den fulde effekt af olien.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek