Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 05/12/2021 - 10:59

Danskernes appetit på corona-selvtest stiger

Mange køber selvtest for corona på apoteker og i Matas, skriver DR. Virksomheder køber også ind hos Falck.

Af: /ritzau/

Der er stor efterspørgsel blandt danskerne efter selvtest for covid-19, hvor man poder sig selv i næsen.

Det fortæller flere apoteker til DR, og hos Danmarks Apotekerforening har man også lagt mærke til efterspørgslen.

- Efterspørgslen har været så stor, at mange apoteker lige nu melder udsolgt, siger formand Jesper Gulev Larsen i et skriftligt svar til Ritzau.

Selvtest er typisk af samme type som de test, man kan få lavet i de offentligt betalte kviktestcentre - blot med den forskel, at der ikke er en uddannet poder til at foretage testen.

Den type test regnes som mindre pålidelig end PCR-test, og særligt for hjemmetesten gælder, at resultatet ikke registreres i coronapasset. Men blandt andet hos kæden Matas er der alligevel bud efter testkittene.

I sidste uge var de på lager i 170 butikker, men nu er de kun på hylderne i 50 Matas-butikker, skriver DR.

Hos Falck, der tilbyder selvtest-pakker til virksomheder, mærker man også en stigende efterspørgsel, fortæller topchef Jakob Riis.

- Der er rigtig mange, der ringer. Den sidste uges tid er det gået rigtig stærkt, siger han til Ritzau.

Falck har under pandemien stået for kviktest på offentlige steder. Det er den samme type test, som virksomheden sælger til hjemmebrug.

Nu er fokus så også rettet mod selvtest, og det skyldes ifølge direktøren, at der er behov for at supplere det etablerede test-setup.

- Vi sælger allerede til mange virksomheder med stor efterspørgsel og vil fra næste uge give vores 9000 ansatte mulighed for selvtest på arbejdspladsen, siger Jakob Riis.

Netop selvtest på arbejdspladsen er noget, som Dansk Industri kan se en fidus i.

Tidligere på ugen opfordrede erhvervsorganisationen til, at der kom gratis selvtest på blandt andet arbejdspladser.

Det store spørgsmål er så, om man kan stole på svaret, en hjemmetest giver.

Overlæge Lars Østergaard, Aarhus Universitetshospital, har undersøgt to af den slags test.

De viste et positivt resultat i seks ud af ti af de prøver, hvor der blev påvist coronasmitte i de langt mere pålidelige PCR-test. Det svarer til tal, der er set for lyntest udført af sundhedspersonale.

Omvendt siger afdelingslæge Uffe Schneider, Hvidovre Hospital, til DR, at han ikke at man kan stole på dem.

Han har undersøgt 45 test fra 30 virksomheder for Danske Regioner, og her er sikkerheden varierende.

Hos Statens Serum Institut (SSI) er man opmærksom på værktøjet, der vurderes måske at kunne bryde smittekæder.

- Vi må nu i samarbejde mellem myndigheder se på, hvordan det kan blive et tilgængeligt tilbud for alle.

- Men kvaliteten af en hjemmetest, der jo er en antigentest, vil nok ikke være høj nok til at kunne bruges i coronapasset, oplyste Henrik Ullum sidste uge i et skriftligt svar til Ritzau.

/ritzau/

København, 20/12/2025 - 13:15

Grev Nikolai har landet job som konsulent i Dansk Industri

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Fra årsskiftet skal grev Nikolai arbejde med kommercielle opgaver som konsulent i Dansk Industri Ejendom.

Grev Nikolai har landet et job uden for de kongelige rammer som konsulent hos brancheorganisationen Dansk Industri (DI).

Det oplyser DI til Billed-Bladet.

Efter nytår tiltræder den 26-årige greve som konsulent i DI Ejendom, hvor han skal arbejde med kommercielle og datadrevne opgaver.

Sidste sommer fik han sin kandidatgrad i Economics and Business Administration - Sales Management fra Copenhagen Business School (CBS).

Under uddannelsen på CBS læste grev Nikolai et semester i Australien, hvor han var indskrevet på University of Technology Sydney som en del af hans uddannelse på CBS.

Netop hans uddannelsesmæssige baggrund er en af de ting, DI Ejendom har lagt vægt på i ansættelsen, lyder det fra Helle Juhler-Verdoner, der er branchechef for DI Ejendom.

- Nikolai har en kommerciel baggrund via sin CBS-uddannelse og erfaring fra job i ejendomsbranchen, som passer til DI Ejendom, og vi glæder os som altid til at tage imod og arbejde sammen med en ny kollega, siger hun til Billed-Bladet.

Hvor erfaringen fra ejendomsbranchen kommer fra, er ikke uddybet.

Men greven, der er barnebarn af dronning Margrethe, nevø til kong Frederik og søn af prins Joachim, fik i maj et job i den australske storby Sydney.

Et job, der ikke blev nærmere beskrevet, andet end at det var relevant i forhold til hans uddannelse. Det oplyste hans agentur, Social Works, dengang over for Billed-Bladet.

Grev Nikolai har siden 2023 væren en del af influencerholdet hos marketingbureauet Social Works.

Grev Nikolai fik frit lejde til at promovere virksomheder og produkter, efter at han og hans tre søskende, grev Felix, grev Henrik og komtesse Athena, fik frataget deres titler som henholdsvis prinser og prinsesse af deres farmor, dronning Margrethe, for at tilpasse kongehuset, som det lød.

Ifølge begrundelsen skal de fire børnebørn i langt højere grad kunne forme deres egen tilværelse uden at være begrænset af de hensyn og forpligtelser, et formelt tilhørsforhold til kongehuset som institution indebærer.

Grev Nikolai begyndte at tage sine første skridt mod sin egen formbare fremtid i 2018, da han overraskede på catwalken for det britiske brand Burberry.

Han har også haft job for eksklusive mærker som Dior og Cartier. Og så har han været på forsiden af både den skandinaviske og den ukrainske udgave af modemagasinet Vogue.

Selv om grev Nikolai ikke længere er prins til Danmark, indgår han stadig i arvefølgen og er således den sjette i rækken.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 20/12/2025 - 13:04

Grev Nikolai har landet job som konsulent i Dansk Industri

Fra årsskiftet skal grev Nikolai arbejde med kommercielle opgaver som konsulent i Dansk Industri Ejendom.

Grev Nikolai har landet et job uden for de kongelige rammer som konsulent hos brancheorganisationen Dansk Industri (DI).

Det oplyser DI til Billed-Bladet.

Efter nytår tiltræder den 26-årige greve som konsulent i DI Ejendom, hvor han skal arbejde med kommercielle og datadrevne opgaver.

Sidste sommer fik han sin kandidatgrad i Economics and Business Administration - Sales Management fra Copenhagen Business School (CBS).

Under uddannelsen på CBS læste grev Nikolai et semester i Australien, hvor han var indskrevet på University of Technology Sydney som en del af hans uddannelse på CBS.

Netop hans uddannelsesmæssige baggrund er en af de ting, DI Ejendom har lagt vægt på i ansættelsen, lyder det fra Helle Juhler-Verdoner, der er branchechef for DI Ejendom.

- Nikolai har en kommerciel baggrund via sin CBS-uddannelse og erfaring fra job i ejendomsbranchen, som passer til DI Ejendom, og vi glæder os som altid til at tage imod og arbejde sammen med en ny kollega, siger hun til Billed-Bladet.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek