Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 18/02/2023 - 10:00

FAKTA: Undgå at blive snydt af en falsk chef

Af: Af Alexander Broberg Tørring, Ritzau Fokus

* Hvis du får en mail eller et opkald fra en person, som udgiver sig for at være din chef og vil have dig til at overføre penge inden for en kort tidsfrist, skal du være opmærksom.

* Som virksomhed bør man have en intern procedure, hvor der skal ske en autentifikation af sådanne betalinger fra mindst to uafhængige kanaler.

* Det kunne være via stemme og mail, for det er sjældent, at hackeren kan kompromittere begge kanaler. 

* Efter disse procedurer er etableret, er det vigtigt ikke at afvige fra dem, uanset hvad der bliver sagt eller skrevet fra "direktøren".

* Hold øje med sproget i mailen og selve mailadressen.

Kilde: Henning Mortensen, formand for Rådet for Digital Sikkerhed.

/ritzau fokus/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek