Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 23/04/2023 - 17:15

Manden bag Chips-Jørgen er død

Henning Jacobsen blev 76 år. Han gik bort søndag efter længere tids sygdom med leukæmi.

Oscar Scott Carl/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Manden bag karakteren "Chips-Jørgen" i Kims-reklamerne, Henning Jacobsen, er død.

Det bekræfter hans søn til mediet B.T.

Henning Jacobsen gik bort søndag efter længere tids sygdom med leukæmi. Han blev 76 år.

Henning Jacobsen havde rollen som den bramfrie chipskonge Jørgen i 23 år.

Han optrådte sidste gang i tv-reklamer for chips- og snackproducenten Kims i 2020.

Henning Jacobsen var oprindeligt uddannet landmåler, men havde i en årrække firmaet Dansk Rørinspektion. Firmaet undersøgte allehånde rørsystemer med robotkameraer.

Inden han i 1996 landede rollen som Kims-Jørgen, havde han ingen forudgående erfaring med tv-mediet.

I et interview med Berlingske i 2020 fortalte Henning Jacobsen, hvordan det lykkedes ham at lande rollen.

En bekendt spurgte ham i 90'erne om at medvirke i en birolle til en skolefilm. Det sagde Henning Jacobsen ja til.

Filmen blev aldrig klippet færdig, men den fik i 1996 et castingbureau til at kontakte ham.

En forhenværende elev, filminstruktør Anders Thomas Jensen, kunne huske ham fra skolefilmen og havde foreslået ham til Kims-kampagnen.

Da Henning Jacobsen gik på pension og lagde Chips-Jørgen i graven, beskrev han karakteren som en, der handlede og ikke havde brug for andres meninger.

- Jørgen var sej, fordi han gjorde præcis, hvad der passede ham. Han havde ikke noget filter, og han slap altid afsted med at smadre ting, sagde han i 2020 til Berlingske.

Privat var Henning Jacobsen mere til østers og foie gras, end han var til chips. Det fortalte han ved samme anledning til mediet.

Alligevel anslog han, at der gemte sig 75 procent Henning i karakteren Jørgen.

Henning Jacobsen boede i en stor del af sit liv i Fredensborg i Nordsjælland. De seneste år boede han på Samsø.

Han efterlader sig en hustru og to voksne sønner.

/ritzau/

Paris, 23/05/2025 - 21:29

Bagmand bag Kardashian-røveri idømmes tre års fængsel

Leo Vignal/Ritzau Scanpix

Kim Kardashian blev frarøvet smykker for ti millioner dollar i 2016. Ni år senere er der faldet dom i sagen.

En bagmand og syv andre kendes skyldige i millionrøveri begået mod den amerikanske realitystjerne Kim Kardashian på et hotel i Paris i 2016.

De tiltalte idømmes op til tre års fængsel, skriver nyhedsbureauet AFP.

Bagmanden, Aomar Ait Khedache, har fået den hårdeste straf i form af tre års ubetinget og fem års betinget fængsel.

Men på grund af den tid, han har været varetægtsfængslet, skal han - ligesom de øvrige dømte - ikke tilbage i fængsel efter dommen.

Ved røveriet i 2016 blev Kim Kardashian frarøvet smykker for ti millioner dollar.

I en udtalelse siger realitystjernen, at hun er dybt taknemmelig for, at de franske myndigheder har forfulgt sagen.

- Forbrydelsen var den mest skræmmende oplevelse i mit liv, og den satte et varigt aftryk på mig og min familie, siger hun ifølge AFP.

Kim Kardashian har fortalt, at hun blev truet med pistol på sit hotelværelse og frarøvet sine smykker.

Hun har fortalt, at hun blev bundet og låst inde på badeværelset på hotellet, og at hun troede, at hun ikke ville overleve natten.

Hun slap dog uden fysiske mén.

- Jeg var stadig i chok, for der har været mange terrorangreb rundtomkring i verden, og mine venner og jeg havde talt om det, sagde Kim Kardashian, da hun vidnede i retten tidligere i maj.

- Jeg forstod ikke, hvad der skete, og at det handlede om mine smykker, selv om de specifikt spurgte efter min ring.

/ritzau/

Læs Mere >>

Paris, 23/05/2025 - 21:06

Bagmand bag Kardashian-røveri idømmes tre års fængsel

Kim Kardashian blev frarøvet smykker for ti millioner dollar i 2016. Ni år senere er der faldet dom i sagen.

En bagmand og syv andre kendes skyldige i millionrøveri begået mod den amerikanske realitystjerne Kim Kardashian i Paris i 2016.

De tiltalte idømmes op til tre års fængsel, skriver nyhedsbureauet AFP.

Bagmanden, Aomar Ait Khedache, har fået den hårdeste straf i form af tre års ubetinget og fem års betinget fængsel.

Men på grund af den tid, han har været varetægtsfængslet, skal han - ligesom de øvrige dømte - ikke tilbage i fængsel efter dommen.

Ved røveriet i 2016 blev Kim Kardashian frarøvet smykker for ti millioner dollar.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 23/05/2025 - 10:00

FAKTA: Betalingskort i udlandet

* Når du betaler med visakort eller mastercard i udlandet, opkræver din bank et valutakurstillæg. Det er et lovligt gebyr, der skyldes, at du betaler i en anden valuta.

* Gebyret er typisk på mellem 0,5 procent og 1,5 procent af beløbet. Det er generelt dyrere at bruge betalingskortet uden for EU og EØS.

* Hvis gebyret er 1 procent, koster det altså 10 kroner at betale 1000 kroner med sit betalingskort.

* Sørg altid for at betale i lokal valuta i udlandet, da du ellers risikerer at skulle betale et dyrt gebyr til butikken.

Kilder: Forbrugerrådet Tænk og Mybanker.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 23/05/2025 - 10:00

Sol og sedler: Derfor skal du tage kontanter med på ferien

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Et betalingskort kan blive væk eller svigte, eksempelvis hvis strømmen går. Medbring derfor kontanter i små sedler, så du kan klare dig i et par dage på ferien.

Det lunere sommervejr markerer starten på en ny sæson med rejser og oplevelser i udlandet for mange danskere.

Der er brug for penge på rejsen, og det generelle råd er at medbringe betalingskort, da det er sikrere end at gå rundt med mange kontanter på sig.

Sådan lyder det fra privatøkonomisk ekspert i Nordea Betina Grimstrup.

- Medbring gerne to betalingskort, så der er et ekstra, hvis der skulle ske noget med det ene, siger hun.

- Det kan være en fordel at have både visakort og mastercard med på rejsen, da du kan risikere, at enkelte steder kun accepterer det ene kort.

Helt slipper du dog ikke for at have sedler med til udlandet, da der kan opstå situationer, hvor kontanter bliver nødvendige.

For nylig gik store dele af Sydeuropa i stå, da Den Iberiske Halvø blev ramt af et strømnedbrud. Det kan blive svært at bruge sit betalingskort, hvis strømmen går.

- Det er svært at sige, præcis hvor mange kontanter man skal tage med. Men man kan overveje at have nok til at kunne klare sig i et par dage, siger Betina Grimstrup.

Også privatøkonom i Arbejdernes Landsbank Brian Friis Helmer vurderer, at det er nødvendigt at have kontanter med.

- Man kommer langt med sit danske betalingskort - især inden for Europa, siger han og uddyber:

- Men vi skal ikke længere end til Tyskland for at finde steder, der ikke tager imod udenlandske betalingskort.

Du kan få brug for kontanter til transport, madboder eller drikkepenge.

Brian Friis Helmer anbefaler, at du sørger for at have mindre sedler på dig, da de typisk er nemmere at anvende.

- Er der tale om euro, bør du altså undgå sedler, der er større end 20 eller 50 euro, siger han.

Det kan også være en god idé at tænke din rejse igennem og overveje, hvor og hvornår du kan have brug for kontanter.

- Måske skal man bruge kontanter for at komme fra lufthavnen til hotellet, siger Betina Grimstrup.

Når du bruger dit betalingskort i udlandet, er bankens råd, at du altid vælger at betale i den lokale valuta.

Ifølge Betina Grimstrup risikerer du ellers at skulle betale et højt gebyr.

- Et regneeksempel, som vi har lavet, viser, at hvis du lejer en bil i Italien til 800 euro og vælger at betale i euro, kommer du samlet af med omkring 6000 kroner, siger hun.

- Vælger du i stedet at betale i danske kroner, stiger beløbet til 6600 kroner. Det er forskellen på at skulle betale 0,5 procent eller 10 procent i valutakurstillæg.

Du kan spørge i din bank, hvad det koster at bruge dit betalingskort i udlandet.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek