Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

03/06/2023 - 08:00

Studenterkørsel: Husk at tjekke dette før I kører ud i trafikken

Hvert år sker der desværre ulykker i forbindelse med studenterkørslerne. Her får du råd til, hvad du skal gøre, hvis uheldet er ude.

Hannah Mckay/Reuters

Af: Af Alexander Broberg Tørring, Ritzau Fokus

Det går nok de færrestes ører forbi, når landets gymnasieelever er færdige med de sidste eksaminer.

Gaderne fyldes med studenterhuer, og vejene indtages af studentervogne fyldt med glade - og ofte berusede - studenter.

Men desværre sker der uheld knyttet til studentervognskørsel flere gange hver sommer.

Socialrådgiver Bente Elton Rasmussen fra UlykkesLinjen kommer her med gode råd i forbindelse med studenterkørslerne.

UlykkesLinjen er drevet af UlykkesPatientForeningen og er en uvildig og gratis rådgivningstelefon for mennesker, der er kommet til skade i en ulykke.

1) Tjek op på chaufføren og vognen.

Det første gode råd er at undersøge, om alt er, som det skal være med vognen og chaufføren.

- Der er klare retningslinjer, som vognmændene skal følge. Vognen skal være godkendt og have en takograf installeret, så man kan se kørehviletider og hastighed, siger Bente Elton Rasmussen.

Ud over at vognføreren også skal have et gyldigt kørekort til almindelig bil, så skal selve vognen også godkendes af en synsvirksomhed.

Her skal køretøjet og indretningen på køretøjet - altså blandt andet vognsidernes højde - godkendes. Alle godkendelser skal medbringes under studenterkørslen.

2) Din og vognmandens forsikringer.

Ejeren af studentervognen skal have tegnet en forsikring, som dækker personskade på passagerne. Dokumentation for forsikringen skal også medbringes under kørslen.

Men du bør også have styr på dine egne forsikringer, fortæller Bente Elton Rasmussen.

- De fleste studerende er nok hjemmeboende og dermed dækket af henholdsvis ansvarsforsikring via deres forældre, siger hun. Og mange forældre har også tegnet ulykkesforsikringer på deres børn.

- Men er du flyttet hjemmefra, er det vigtigt, at du er forsikret, for kommer du eksempelvis til at forvolde skade på andre, kan det blive dyrt.

Ansvarsforsikringen er en del af din indboforsikring, mens ulykkesforsikringen tegnes selvstændigt.

Og vær opmærksom på, at selvforskyldt beruselse eller grov uagtsomhed kan få negativ betydning for dine muligheder for at få hjælp via forsikring.

3) Dokumentation og lægefaglig hjælp.

Er uheldet ude, og bliver du involveret i en ulykke, er der flere ting, du bør huske.

- Opsøg selvfølgelig læge eller skadestue, hvis det går galt. Og sørg endelig for at dokumentere hændelsen - gerne gennem billeder og vidneudsagn.

- Uden dokumentation er det sværere bagefter at få et krav igennem over for forsikringsselskabet, hvis der er sket noget.

Ifølge Bente Elton Rasmussen kan det eksempelvis være dokumentation på, hvad der helt konkret er sket, hvad årsagen til det var, og om der var noget galt med bilen. Og kontaktoplysninger på eventuelle andre involverede.

/ritzau fokus/

København, 20/12/2025 - 13:15

Grev Nikolai har landet job som konsulent i Dansk Industri

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Fra årsskiftet skal grev Nikolai arbejde med kommercielle opgaver som konsulent i Dansk Industri Ejendom.

Grev Nikolai har landet et job uden for de kongelige rammer som konsulent hos brancheorganisationen Dansk Industri (DI).

Det oplyser DI til Billed-Bladet.

Efter nytår tiltræder den 26-årige greve som konsulent i DI Ejendom, hvor han skal arbejde med kommercielle og datadrevne opgaver.

Sidste sommer fik han sin kandidatgrad i Economics and Business Administration - Sales Management fra Copenhagen Business School (CBS).

Under uddannelsen på CBS læste grev Nikolai et semester i Australien, hvor han var indskrevet på University of Technology Sydney som en del af hans uddannelse på CBS.

Netop hans uddannelsesmæssige baggrund er en af de ting, DI Ejendom har lagt vægt på i ansættelsen, lyder det fra Helle Juhler-Verdoner, der er branchechef for DI Ejendom.

- Nikolai har en kommerciel baggrund via sin CBS-uddannelse og erfaring fra job i ejendomsbranchen, som passer til DI Ejendom, og vi glæder os som altid til at tage imod og arbejde sammen med en ny kollega, siger hun til Billed-Bladet.

Hvor erfaringen fra ejendomsbranchen kommer fra, er ikke uddybet.

Men greven, der er barnebarn af dronning Margrethe, nevø til kong Frederik og søn af prins Joachim, fik i maj et job i den australske storby Sydney.

Et job, der ikke blev nærmere beskrevet, andet end at det var relevant i forhold til hans uddannelse. Det oplyste hans agentur, Social Works, dengang over for Billed-Bladet.

Grev Nikolai har siden 2023 væren en del af influencerholdet hos marketingbureauet Social Works.

Grev Nikolai fik frit lejde til at promovere virksomheder og produkter, efter at han og hans tre søskende, grev Felix, grev Henrik og komtesse Athena, fik frataget deres titler som henholdsvis prinser og prinsesse af deres farmor, dronning Margrethe, for at tilpasse kongehuset, som det lød.

Ifølge begrundelsen skal de fire børnebørn i langt højere grad kunne forme deres egen tilværelse uden at være begrænset af de hensyn og forpligtelser, et formelt tilhørsforhold til kongehuset som institution indebærer.

Grev Nikolai begyndte at tage sine første skridt mod sin egen formbare fremtid i 2018, da han overraskede på catwalken for det britiske brand Burberry.

Han har også haft job for eksklusive mærker som Dior og Cartier. Og så har han været på forsiden af både den skandinaviske og den ukrainske udgave af modemagasinet Vogue.

Selv om grev Nikolai ikke længere er prins til Danmark, indgår han stadig i arvefølgen og er således den sjette i rækken.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 20/12/2025 - 13:04

Grev Nikolai har landet job som konsulent i Dansk Industri

Fra årsskiftet skal grev Nikolai arbejde med kommercielle opgaver som konsulent i Dansk Industri Ejendom.

Grev Nikolai har landet et job uden for de kongelige rammer som konsulent hos brancheorganisationen Dansk Industri (DI).

Det oplyser DI til Billed-Bladet.

Efter nytår tiltræder den 26-årige greve som konsulent i DI Ejendom, hvor han skal arbejde med kommercielle og datadrevne opgaver.

Sidste sommer fik han sin kandidatgrad i Economics and Business Administration - Sales Management fra Copenhagen Business School (CBS).

Under uddannelsen på CBS læste grev Nikolai et semester i Australien, hvor han var indskrevet på University of Technology Sydney som en del af hans uddannelse på CBS.

Netop hans uddannelsesmæssige baggrund er en af de ting, DI Ejendom har lagt vægt på i ansættelsen, lyder det fra Helle Juhler-Verdoner, der er branchechef for DI Ejendom.

- Nikolai har en kommerciel baggrund via sin CBS-uddannelse og erfaring fra job i ejendomsbranchen, som passer til DI Ejendom, og vi glæder os som altid til at tage imod og arbejde sammen med en ny kollega, siger hun til Billed-Bladet.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek