Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 16/05/2024 - 08:00

Silas Holst: Cirkusrevyen var en utopisk og hemmelig drøm

Silas Holst skal for første gang være med i Cirkusrevyen som skuespiller. Da han fik opkaldet om at medvirke, blev han så glad, at han begyndte at græde.

Tim K. Jensen/Ritzau Scanpix

Af: Af Silja Petri, Ritzau Fokus

I begyndelsen af efteråret sad Silas Holst i sin bil på vej hjem efter at have hentet sine to børn fra skole.

Vejret havde været godt om morgenen, så hele familien havde shorts på. Men i løbet af eftermiddagen begyndte det at øse ned.

- Vi sad drivvåde i bilen, og så brød min motor sammen, fortæller Silas Holst.

Han og hans børn blev hentet af et fejeblad, der måtte køre dem ind i nødsporet på motorvejen.

- Så skulle vi vente. Mine børn var trætte, og de var våde. Til sidst kunne vi ikke vente mere, og så blev vi hentet og måtte gå noget af vejen hjem, siger han han.

- Altså det var bare en lortedag.

Da familien endelig kom hjem, var Silas Holst på vippen til at bryde sammen.

Men i det øjeblik ringede hans telefon. Det var Joy Maria Frederiksen, der er instruktør på Cirkusrevyen.

Hun spurgte, om han ville medvirke i revyen.

- Det eneste jeg kunne gøre var bare at sige ja og tude. Jeg tænkte: "Endelig sker der noget godt i dag", siger Silas Holst og fortsætter:

- Så vores første samtale var faktisk bare mig, der hulkede i telefon. Hun (Joy Maria Frederiksen, red.) reddede hele min eftermiddag.

Torsdag er der premiere på Cirkusrevyen, og det bliver Silas Holsts første af slagsen som skuespiller.

For 18 år siden var den 41-årige musicalstjerne en del af dansetruppen.

- Det var de to bedste somre i mit liv. Nu er jeg tilbage som skuespiller, men det er fuldstændig, som jeg husker det, siger Silas Holst.

Det har været en hemmelig drøm for ham at få lov til at medvirke i revyen på Bakken. En drøm han aldrig har turde at sige højt, fordi den virkede urealistisk.

Men nu er den gået i opfyldelse.

- Jeg har fået Dirch Passers gamle garderobe. Der hænger et gigantisk billede af ham i en hoppegynge. Det er ret vildt at læne sig tilbage og tænke: "Gud her sad Dirch Passer engang". Og nu er det mig, der får lov til at sidde her, siger Silas Holst.

Forud for premieren har det været svært for Silas Holst at balancere sit arbejde og sin familie.

Musicalstjernen er gift med Nicolai Schwartz og har to børn - Maggie My på ni og Bob Jones på syv - med sin eksmand Johannes Nymark og deres veninde.

- Ugen op til premieren er altid den hårdeste, fordi man er herude fra klokken 11 til 22, så mine børn sover, når jeg kommer hjem. Jeg når kun at stå op med dem klokken 6 og køre dem i skole. Det er, hvad jeg ser dem, siger han og fortsætter:

- Men når vi først går i gang med at spille, så er jeg meget privilegeret. Jeg har fri mandag og tirsdag, og jeg møder jo også først ind om aftenen.

Silas Holst har også planer om, at hans børn skal med ind og se revyen, og at de skal med til Klampenborg i weekenderne.

- Mine hunde er også med ude i garderoben. Så det er bare at pakke hele cirkusvognen om morgenen, og så skal vi på arbejde, siger han.

Hans niårige datter, Maggie My, elsker allerede revy.

- Hun vil også gerne lave teater og musicals. Hun kunne bo med mig på arbejde. Hvis hun fik lov, så ville hun være med mig hver dag, fortæller han.

- Hun er ret tit med til prøver og med mig på arbejde, og så sidder hun bare på række to i salen og stirrer i otte timer, og hun kunne sidde der otte timer mere. Hun er vild med det.

Det samme gælder dog ikke for Silas Holsts søn, Bob Jones.

- Min søn gider det ikke. Men Bakken er lige deromme, så med et turpas på armen, så er han afsted, siger han.

Cirkusrevyen har premiere torsdag den 16. maj. I løbet af sommeren er der knap 80 forestillinger.

Ud over Silas Holst medvirker også Merete Mærkedahl, Niels Olsen, Pernille Schrøder, Henrik Lykkegaard og Niels Ellegaard.

/ritzau/

København, 20/11/2025 - 00:12

Dar Salim får ros af anmelderne for omstridt veterandrama

Mathias Løvgreen Bojesen/Ritzau Scanpix

"Herkules falder" har været omspændt af intriger op til premieren, men får overvejende positive anmeldelser.

Filmen "Herkules falder", der har fået omtale på grund af en strid mellem instruktør Christian Holten Bonke og hovedrolleindehaver Dar Salim, får overvejende positive anmeldelser.

Både Soundvenue, Berlingske og Politiken har i deres anmeldelser næsten lige så stort fokus på konflikten som på filmens indhold i sig selv.

I striden har Salim og Bonke inddraget både deres respektive brancheforeninger og advokater.

Bonke har beskyldt Salim for at agere en form for "medinstruktør på set" og "kontinuerligt at nedbryde ham psykisk".

Salim fastholder omvendt, at Bonke, der med "Herkules falder" instruerer en spillefilm for første gang, ikke magtede opgaven som instruktør. Det er blevet bekræftet af flere andre på filmsettet.

Striden har dog ikke påvirket Soundvenues anmeldelse af filmen. Mediet roser Salim for en fantastisk præstation og Bonke for at "indfange en naturlig og troværdig rytme" i autentiske scener, der er optaget på Natur Retreat for Veteraner.

- Konflikten har smittet af på foromtalen, men det kommer heldigvis ikke til udtryk i selve filmen, der langt hen ad vejen fungerer som et nuanceret, veltempereret og nedtonet persondrama om en ptsd-ramt krigsveteran, der kæmper med sig selv og sine sociale fællesskaber, lyder det.

Filmen får ros af alle medierne for at tage emnet om ptsd-ramte veteraner op.

Berlingske kvitterer med fire ud af seks stjerner. Avisen mener, at filmen er god, men at flere elementer ikke bliver helt forløst, heriblandt hovedpersonen Youssefs forhold til sin kone og søn.

Filmen, der er "en film til tiden", burde måske have været en dokumentarfilm, som Bonke også har erfaring med fra tidligere, skriver avisen.

Men det er ikke Salims skyld, skriver Berlingske.

- Han er decideret fremragende, når han går rundt som en håndgranat med splitten trukket, dirrende af aggression, som han ikke rigtig ved, hvor han skal rette hen.

Politiken er mere kritisk og giver tre ud af seks hjerter. Hverken Bonke, Salim eller det øvrige cast løfter opgaven specielt godt. Der mangler dybde i portrætterne, og skuespillerne får ikke greb i deres karakterer.

- "Herkules falder" misser muligheden for at blive et rystende og stærkt danmarksportræt. Men i forsøget får den trods alt en fortælling frem, som er værd at tale videre om. Så lad os glemme konflikten mellem Bonke og Salim.

/ritzau/

Læs Mere >>

Frederiksberg, 19/11/2025 - 20:51

Skuespiller med ministerrolle på tv får mandat på Frederiksberg

Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

Skuespiller Bjarne Henriksen bliver lokalpolitiker på Frederiksberg. Cykelrytter Brian Holm er også valgt.

Skuespilleren Bjarne Henriksen bliver en del af den nye kommunalbestyrelse på Frederiksberg.

Det står klart, efter at de personlige stemmer er blevet talt op onsdag.

Skuespilleren var opstillet for Socialdemokratiet, som gik frem ved valget tirsdag og fik syv mandater.

Selv fik Bjarne Henriksen, der er kendt for roller i et hav af danske film og tv-serier, 253 personlige stemmer.

Da han i foråret bebudede, at han ville stille op, var det med begrundelsen, at Frederiksberg i hans øjne var bedst tjent med at fortsætte som en rød kommune.

Det har den været siden sidste valg i 2021, hvor traditionen med at have en konservativ borgmester blev brudt, og Michael Vindfeldt (S) tog over.

Sådan ser det også ud til at gå denne gang.

66-årige Bjarne Henriksen har ikke tidligere beskæftiget sig med politik, i hvert fald ikke i virkelighedens verden. På tv har han haft rollen som politikeren Hans Christian Thorsen i DR's populære tv-serie "Borgen".

I den rolle var Bjarne Henriksen blandt andet Danmarks forsvarsminister og formand for Arbejderpartiet.

Skuespilleren er ikke det eneste kendte ansigt, der er blevet valgt til kommunalbestyrelsen på Frederiksberg.

Også den tidligere cykelrytter Brian Holm bliver en del af politikerskaren på rådhuset. Han har opnået genvalg for De Konservative.

Det samme har sognepræsten Michael Brautsch (K).

Han har i den seneste valgperiode været rådmand på Frederiksberg. Nogle vil også kunne genkende ham fra DR's datingprogram "Gift ved første blik", hvor han var en af eksperterne.

Mindre godt er det gået for nogle af de andre velkendte ansigter, der har været opstillet på Frederiksberg.

Politidirektør i Københavns Vestegns Politi Kim Christiansen (S) opnåede ikke valg. Det gjorde boksepromoter Bettina Palle fra Liberal Alliance heller ikke.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 19/11/2025 - 08:00

FAKTA: Det må du i naturen

Her er et udpluk af reglerne for, hvad du må i de danske skove. 

I de offentligt ejede skove må du: 

* Færdes til fods overalt i skoven - både på veje, stier og i skovbunden. 

* Samle nødder, bær, kogler, svampe, blomster, grene, mos og lav fra skovbunden til eget forbrug. 

* Bruge åben ild eller kogeapparater ved bålpladser eller i friteltningsskove. 

* Kælke og løbe på ski på veje, stier og i skovbunden. 

* Skøjte og færdes på is, medmindre andet fremgår af skiltning. 

I de privatejede skove må du: 

* Færdes til fods og cykle på egnede veje og stier fra klokken 6.00 til solnedgang. 

* Kun færdes til fods eller opholde dig i skovbunden, hvis du har spurgt ejeren om lov. 

* Samle nødder, bær, kogler med mere til eget forbrug, hvis du kan nå dem fra stier eller veje. 

Kilde: Friluftsrådet. 

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 19/11/2025 - 08:00

Julepynt hjemmet med kogler og mos fra skoven

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Tag på skovtur i juletiden, og få et pusterum fra den travle højtid med evige udgifter. Materialer fra naturens skatkammer kan bruges i årets dekorationer.

Skoven er et oplagt udflugtsmål for frisk luft og røde kinder.

Men du kan også gå på jagt under trækronerne, hvis du mangler udstyr til årets juledekorationer.

For du må gerne indsamle nedfaldne kogler, nødder, agern, grene og blade fra statsskovene i Danmark.

Det fortæller Trine Sørensen, der er naturvejleder hos Naturstyrelsen Sønderjylland og ved Skovlys Naturskole i Aabenraa.

- I gamle dage sagde man, at man måtte samle så meget ind, der kunne være i en hat.

- Men i dag siger man, at man må samle det ind, der kan være i en almindelig bærepose, lyder det fra naturvejlederen.

Den store grensaks kan du dog lade blive derhjemme.

For det er ikke tilladt at klippe grene af hverken buske eller træer, medmindre de er højere end ti meter.

Grangrene, der ligger på jorden i pyntegrøntsområder, skal du også lade ligge.

Naturvejleder Trine Sørensen samler til gengæld altid mos.

- Børnene elsker det, fordi det er så let at arbejde med. Og hvis du har lidt ståltråd, så kan du lave hvad som helst, siger hun.

Mos vokser overalt i skovene, men du finder oftest flest af de små bløde planter i granskovene.

Her kan mosserne ligge som store tæpper over skovbunden, som nærmest kan "rulles af", fortæller Trine Sørensen.

Hvis du vil samle mos, anbefaler Marianne Riis, som er redaktør på Naturmagasinet NaturGuide.dk, at du opbevarer det i plastikposer, da det kan være ret fugtigt.

Svampe kan du omvendt indsamle i en lille kurv.

Blandt julefavoritterne er også grankogler - store som små.

- I Danmark er der mange rødgraner og sitkagraner i plantagerne, så det er her, man finder de aflange kogler.

- Vil man gerne have de mere runde og buttede fyrrekogler, så skal man ud i skoven med fyrretræer, fortæller Trine Sørensen.

Endelig kan diverse nedfaldne grene bruges i både dekorationer, kranse og samles til små, stikkende juletræer.

- Man kan tit være heldig at finde lærkegrene, der ligger på jorden. Eller grene med mos eller lav på, som kan være utroligt dekorative, siger Marianne Riis.

Inden du drager ud i naturen og finder pynt til julen, er det vigtigt, at din påklædning tager højde for, om vejret byder på regn eller kulde.

For der er ingen, der har en god oplevelse, hvis de fryser, understreger Marianne Riis.

Det kan også være en god idé at pakke noget, som du kan drikke eller spise i små pauser undervejs.

- Vi plejer at tage vores trangia med, og så laver vi varm kakao eller gløgg derude. Hvis man ikke har sådan en, kan man lave det hjemmefra og putte det i en termokande, siger hun.

Når du er ude og samle ind, skal du ifølge de to natureksperter huske at plukke med omtanke.

- Der skal være noget tilbage til naturen, så det kan vokse videre.

- Og så giver man også muligheden for, at andre skovgæster kan få fornøjelsen af at samle mos og andre smukke naturmaterialer ind, siger Trine Sørensen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek