Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

25/05/2023 - 08:00

Nyd grønne asparges som både forret og dessert

Omfavn aspargessæsonen, og skab retter, der smager af sommer. To kokke giver deres bedste bud på, hvordan du griber den grønne urt an.

Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix

Af: Af Signe Haahr Pedersen, Ritzau Fokus

Fra nu af og til Sankt Hans kan du nyde godt af de grønne danske asparges.

En sæson, som køkkenchef Jack Cramer fra Restaurant OKÊ på Ruths Hotel i Skagen, har ventet på.

- Det er om noget et tegn på, at det er blevet sommer, siger han.

Sådan har Thomas Rønsch Toftdal, som underviser på Hotel- og Restaurantskolen, det også.

- En dansk asparges, der lige er plukket, smager simpelthen friskt og har en sødme, der bare er smagen af sommer, siger han.

Og der er et væld af måder, du kan kokkerere med den sprøde urt.

1) Stegt eller dampet.

En varm pande og en god omgang brusende smør er alt, du behøver for at tilberede dine asparges.

- Steg dem i maks. to minutter på en varm pande. De skal ikke have farve, men skal bare lige glaseres i smørret, siger Thomas Rønsch Toftdahl og fortsætter:

- Lad dem endelig ikke stå på eftervarmen, for så smider de al væsken, og så ender du med et trevlet stykke bambus.

Du kan også dampe aspargesene i vin eller vand. Igen er det afgørende, at de ikke bliver overtilberedte, fortæller Thomas Rønsch Toftdahl.

- Læg dem på en rist over væden og ikke direkte ned i. Ellers bliver de kogt, og kogte asparges er ikke så lækre.

De stegte eller dampede asparges kan serveres, blot som de er, eller de kan bruges som garniture til lette kød- og fiskeretter.

2) En tur på grillen.

Jack Cramer holder allermest af at grille de grønne asparges. Her skal du bruge nogle, der har en tommelfingers tykkelse. Skyl dem, og nup stokkene af, og put dem direkte på en meget varm grill.

- De skal have en hård behandling på begge sider. Varmen skal være rigtig høj, og de må gerne få en lille smule forkulning, siger han.

Skal det være lidt ekstra lækkert, kan du pensle dem med oksemarv eller en mild chiliolie. Top til sidst med salt, peber og citron, og servér.

- En omgang friskrevet parmesan ud over er heller ikke dårligt, tilføjer Jack Cramer.

3) Med morkler.

Jack Cramer holder også af at kombinere asparges med svampen morkel.

- Det er, som om morkler og asparges er født sammen. Hvis jeg kan få de to smage, er jeg i himlen, siger han og fortsætter:

- Morklen har denne her tunge smag af umami, som understøtter asparges rigtig godt.

Får du fat i friske morkler, som har sæson i foråret og ind i juni, kan du blot rense dem og smide dem på panden med smør, hvidløg og timian.

- Lad det bruse op, og giv dem et hurtigt sving. Aspargesene kan du koge let i saltet vand, og så kan du servere det hele med smørsovsen fra panden, foreslår Jack Cramer.

Du kan også tilføje fløde på panden og dermed lave stuvede svampe, som du putter på tallerkenen sammen med aspargesene.

4) Som cremet dessert.

Sommertid betyder også istid, og her fungerer asparges faktisk rigtig godt som ingrediens, lyder det fra begge kokke.

- Den der fedme i flødeis går rigtig godt op med aspargessmagen, siger Thomas Rønsch Toftdahl.

Du laver blot en helt almindelig iscreme og blander den med blendet asparges, forklarer Jack Cramer.

- Du kan også lave en sorbet på en puré af let blancherede asparges, siger han.

/ritzau fokus/

Tønder, 24/11/2025 - 06:00

Grammyvindende countrysanger takker af på Tønder Festival

Chris Pizzello/Ritzau Scanpix

Amerikanske Emmylou Harris lægger til sommer vejen forbi Sønderjylland under sin afskedsturné.

Når Tønder Festival bliver afholdt i august næste år, får publikum mulighed for at opleve Emmylou Harris, en af de mest markante skikkelser inden for countrygenren.

Det skriver Tønder Festival i en pressemeddelelse.

78-årige Harris tager på afskedsturné i Europa, og undervejs lægger hun vejen forbi Sønderjylland. Det bliver den eneste koncert i Danmark under afskedsturnéen, skriver Tønder Festival.

Emmylou Harris har udgivet over 20 album med sange inden for genrerne country, americana og folk.

Hun blev et stort navn i 1970'erne, og foruden sine egne udgivelser har hun også samarbejdet med navne som Dolly Parton og Bob Dylan.

Hele 13 grammypriser - den mest prestigefyldte musikpris i USA - har hun fået igennem den lange karriere.

Veteranen har tidligere gæstet Tønder Festival, der er særligt dedikeret til folkemusik. Det skete i år 2000, og festivalens kunstneriske leder, Maria Theessink, har længe haft et ønske om at få hende tilbage på plakaten.

- Den koncert, hun spillede dengang, står stadig lyslevende for mig. Derfor er det kæmpestort at få lov til at præsentere Emmylou Harris eksklusivt i Danmark på sin europæiske afskedsturné.

- Og så er det ekstra glædeligt, at hun og Daniel Lanois er på vores festivalplakat samme år. De to har arbejdet sammen ad flere omgange, siger Maria Theessink i pressemeddelelsen.

Canadiske Daniel Lanois har blandt andet produceret Emmylou Harris' album "Wrecking ball".

Harris er kendt for hits som "Boulder to Birmingham", "To know him is to love him" og "Love hurts".

Hun vandt sin første Grammy i 1976 for sit andet album, "Elite Hotel". Samme år var hun med på album af både Bob Dylan og Neil Young.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 24/11/2025 - 02:22

Tysk skuespiller fra flere Lars von Trier-film er død

Jordan Strauss/Ritzau Scanpix

Udo Kier har blandt andet været på rollelisten i den danske tv-serie "Riget". Han blev 81 år.

Den tyske skuespiller Udo Kier, som blandt andet har spillet med i en række film instrueret af danske Lars von Trier, er død.

Det oplyser hans partner, Delbert McBride, ifølge det amerikanske medie Variety. Han døde søndag morgen, skriver mediet.

Udo Kier blev 81 år.

Den tyskfødte skuespiller var med i Lars von Triers gyserserie "Riget" fra 1994, hvor han spillede den forvoksede og vanskabte baby Lillebror.

I den tredje og sidste sæson af kultserien, "Riget Exodus", som fik premiere i 2022, var Udo Kier også på rollelisten. Men i den nye sæson var han blevet til Storebror.

Foruden "Riget" har Udo Kier spillet med i en halv snes af Lars von Triers film - heriblandt "Epidemic", "Dogville", "Melancholia", "Breaking the Waves" og "Nymphomaniac".

Udo Kier har også arbejdet sammen med instruktører som Andy Warhol, Rainer Werner Fassbinder, Gus van Sant, Charles Matton, Paul Morrissey og Dario Argento.

Han har desuden gjort sig i musikvideoer som Madonnas "Deeper and Deeper" fra albummet "Erotica" og "Die Schöne und das Biest" med det hedengangne tyske band Rauhfaser.

Han har ofte været skurk i de flere end 200 spillefilm, han har medvirket i, siden han indledte filmkarrieren i 1966. Han har været med i talrige vampyr- og skrækfilm.

I 1990'erne havde Udo Kier biroller i store Hollywood-produktioner som "Ace Ventura: Pet Detective", "Armageddon" og "Blade".

Senest har han spillet med i den prisbelønnede film "The Secret Agent" fra i år. Wagner Moura, som har hovedrollen i filmen, vandt prisen for bedste skuespiller ved filmfestivalen i Cannes i 2025.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 24/11/2025 - 07:00

FAKTA: Tegn på stoppede brønde

* Vandet løber ikke hurtigt væk i regnvejr, eller der står vand i brønden i lang tid efter.

* Fugt begynder at indfinde sig i kældervægge.

* Tagrender løber over uden at være tilstoppede.

* Husets sandfangsbrønde er tomme.

Kilde: Daniel Hansen, driftsdirektør i kloakvirksomheden Norva24.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 24/11/2025 - 07:00

Stoppede brønde er husejeres eget ansvar

Signe Goldmann/Ritzau Scanpix

Forebyggelse er vejen frem, hvis du vil undgå ubehagelige oversvømmelser på din grund hen over efteråret og vinteren.

Risikoen for oversvømmelser er høj om efteråret, når regn og visne blade vælter ned over huset. Det betyder øget risiko for stoppede brønde og kloakker.

Og det er noget, du som husejer gør klogt i at være ekstra opmærksom på. Hvis uheldet er ude, er det nemlig dit ansvar at få bragt det i orden igen.

- Husejeren har ansvaret for brønde helt ud til grundens skel. Det vil sige der, hvor din matrikel slutter, siger Daniel Hansen, der er driftsdirektør hos kloakvirksomheden Norva24.

- Nogle tror, at ansvaret kun gælder inden for matriklen, men skelbrønden, hvor kloakledningerne fra huset løber videre ud til kommunens, er også dit ansvar, uddyber han.

Forebyggelsen mod stoppede brønde begynder i tagrenderne, lyder det fra seniorkonsulent Lars Jørgensen ved Rørcentret hos Teknologisk Institut.

- Vi skal sørge for at få tagrenderne renset. Især på denne tid af året, hvor de bliver fyldt med en masse blade fra træerne, siger han.

Næste skridt er at tjekke de såkaldte sandfangsbrønde, der fanger sand, snavs og blade og sidder for enden af nedløbsrørene fra taget. Dem anbefaler både Lars Jørgensen og Daniel Hansen, at du renser mindst en gang om året.

- Hvis den bliver fyldt helt op, så stopper den til, og så kan vandet ikke komme videre, fastslår Lars Jørgensen.

Du kan selv rense sandfangsbrønden med en kloakrenser, som kan købes i det lokale byggemarked. Brønden skal dog ikke være tom - den skal som tommelfingerregel altid rumme 50 til 70 centimeter vand. Hvis den er tømt for vand, er det et tegn på, at den er utæt i bunden.

Samtidig er det vigtigt at rense diverse riste, der ligger over brøndene, ligesom det er smart at rydde kælderskakter for blade.

Den helt store udfordring opstår dog, hvis du ikke har noget overblik over, hvor mange brønde der er på din grund.

- I værste fald har man måske lagt terrassefliser oven på en brønd, så den er blevet gemt helt væk. Det er vigtigt at vide, hvilke brønde man har, og hvor de er, siger Lars Jørgensen.

Han peger på, at kommunen ofte har tegninger, som du kan forsøge at orientere dig i.

- Har du et gammelt hus fra 60'erne, så er brøndene dog ikke altid nemme at finde frem til. Her må du prøve at gå en tur rundt om huset og se, hvad du kan finde, lyder rådet fra Lars Jørgensen.

Derudover er det altid en god idé løbende at være opmærksom på, hvordan kloakken opfører sig, siger Daniel Hansen fra Norva24.

- Lyt til dit kloaksystem. Begynder det at løbe langsomt ud af toilettet, når du trækker ud, så er det et tegn på, at noget er ved at stoppe til et sted, siger han.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek