Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 20/08/2023 - 08:00

Slider mobilen på parforholdet? Det kan I gøre

Nogle gange kan du måske finde på at hive mobilen frem - også når du er sammen med din partner - men det kan være skadeligt for jeres forhold.

Dado Ruvic/Reuters

Af: Af Henriette Brøndum Neimann, Ritzau Fokus

Når du slænger dig i sofaen efter en lang dag, har Facebook og Instagram måske nemmere ved at vinde din opmærksom end din partner.

Men den vane skal både du og din udkårne passe på med. For når I negligerer hinanden til fordel for mobiltelefonen, kan det ende med at ødelægge forholdet.

Det forklarer Mattias Stølen Due, der er psykolog og direktør for Center for Familieudvikling.

- Vi ved fra forskning, at noget af det mest afgørende for parforholdet er følelsesmæssig intimitet. Og det understøttes af, at vi er opmærksomme på hinanden, har tid med hinanden, at vi spørger ind og har øjenkontakt.

- Meget af det udfordres af mobiltelefoner. Og dermed forstyrrer vi den opmærksomhed og adgang, vi ellers måtte have til hinanden, siger Mattias Stølen Due, der også er forfatter til bogen "Pas på parforholdet".

Fænomenet har navnet "phubbing", som er en sammentrækning af ordene "phone" og "snubbing" (ignorere, red.). Begrebet henviser til, at man midt i et samvær med andre pludselig retter opmærksomheden mod mobiltelefonen og dermed - måske ubevidst - ignorerer den anden, forklarer Mattias Stølen Due.

Oplever I, at det slider på parforholdet, bør I sætte ord på det, når det sker.

- Det skal ikke ses som en kritik, og man skal ikke sige: "Hvor er du bare irriterende", men ”Hey, nu gør du det, vi har aftalt, er en skidt idé", siger han.

I kan også indføre tydelige spilleregler, så I har noget at forholde jer til. Det kan være, at I aftaler, at I vil forsøge aldrig at "phubbe" hinanden.

Og vil I gerne bruge tid på mobilen, kan I i stedet gøre det, når der ikke er andre til stede.

- Man kan sammenligne det med passiv rygning. Også der bør man gå ud og ryge for sig selv i stedet for at udsætte andre for passiv rygning inden for, siger han.

Lise Kramer Schmidt, der er par-, familie- og psykoterapeut og medlem af Dansk Psykoterapeutforening, genkender "phubbing" i sit arbejde.

Hun fortæller, at det ofte starter et andet sted end i forholdet, når par henvender sig.

- Jeg møder det typisk, når forældre fortæller, at telefonerne er et problem hos deres børn. Men det viser sig ofte, at problemet i højere grad er hos forældrene, siger hun.

Og når vi ikke kan løsrive os fra skærmen, bliver der længere mellem øjenkontakten, og det kan få konsekvenser for nærheden i forholdet, lyder det fra Lise Kramer Schmidt.

- Ofte tages telefonen også med i seng om aftenen og bliver det sidste og det første, man kigger på. Par giver udtryk for, at følelsen af at blive valgt fra og nedprioriteret af sin partner til fordel for skærmen føles som afvisning og ligegyldighed.

Har I brug for at sætte en alarm, kan I for eksempel anskaffe jer et traditionelt vækkeur og lade telefonerne blive uden for soveværelset.

- Hvis vi lader os stimulere af en skærm, lader vi os ikke stimulere af vores partner, og det får betydning for vores lyst til hinanden, siger hun.

Hun opfordrer til, at man som par tager aktivt stilling til, hvornår telefonen må være fremme.

- Nogle sætter tid på, så de beslutter at der ikke er telefonadgang i et bestemt tidsrum, siger Lise Kramer Schmidt.

Endelig anbefaler hun, at I luger ud i telefonens apps, så der er færre ting at blive fristet af.

/ritzau fokus/

Frederiksberg, 06/12/2025 - 08:00

Dansk stjerne håber på en ged under juletræet

Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix

Skuespilleren Jakob Fauerby har været rørt til tårer juleaften over billeder fra sine børn og af den bibel, hans forældre fik af præsten, da de blev gift.

Sammen med sine komiske kompagnoner, Mille Lehfeldt og Laus Høybye, tog Jakob Fauerby allerede hul på julen i november, da de i form af satiretrioen Platt-form havde premiere på deres nyeste show, "Genbrugsjul".

I showet, som spiller på Aveny-T på Frederiksberg til og med 20. december, roaster de julen, så det dufter brunt og brændt, lyder det.

Her undersøger de med satiriske cirkelspark, hvordan man finder julehyggen i en verden, der er ved at gå under.

I Jakob Fauerby gemmer der sig en lille Gertrud Sand - den ekstremt juleglade hustru fra De Nattegales "The Julekalender", der brændende ønsker sig en foodprocessor.

Der står ikke en foodprocessor, men derimod altid sokker og underbukser på Jakob Fauerbys ønskeseddel. I år ønsker den kendte skuespiller sig også en ged.

Hvordan skal du holde jul i år?

- Vi holder altid jul hjemme. I år bliver vi ufatteligt mange mennesker. Min svoger fra Brasilien får sin søster, nevø og niece på besøg. Vi bliver omkring 18 mennesker i alt, så det bliver noget med at få gang i en ekstra ovn.

Hvad gør du til jul, som overrasker andre?

- Jeg er jo meget traditionel, hvilket allerede der kan overraske andre, fortæller Jakob Fauerby.

- Jeg laver både flæskesteg, and, medisterpølse og to slags æbler og stuvet spinat. Det er det helt store udtræk, jeg har gang i, og det er på trods af, at jeg ikke selv spiser svinekød.

- Jeg samler på porcelæn, og til jul er det julestellet fra Royal Copenhagen. Der gemmer sig en lille Gertrud Sand inde i mig, må jeg indrømme.

Hvad er dit bedste juleminde?

- Jeg har været velsignet med enormt mange gode jule, men mit bedste juleminde er, da jeg som barn havde ønsket mig en Barbie-dukke. Jeg vidste godt, at mine forældre ikke var særligt meget for, at jeg måtte få det der kommercielle legetøj. Men under juletræet det år lå der alligevel en pakke, der lignede den kasse, som man får en Barbie i.

- Jeg får rystet pakken under juletræet, og der var bare helt tydeligt en Barbie indeni, og jeg følte, jeg var verdens heldigste barn! Da jeg så åbnede pakken, var det en Sindy-dukke ...

- Min mor sagde noget lignende: "Se, hun ligner et almindeligt menneske". Det var bare ikke det, jeg ville have. Jeg ville ikke have et almindeligt menneske - jeg ville have en Barbie-dukke. Det var mit bedste juleminde ... Altså lige indtil jeg pakkede gaven op.

Hvad er din mest mislykkede jul?

- Min mest mislykkede jul var, da jeg holdt den jul, der viste sig at være min oldemors sidste jul. Min moster kom også på besøg sammen med min fætter. Da de ankommer, har jeg lige tændt ovnen på grill, så flæskestegen kunne få sprøde svær, fortæller Jakob Fauerby og fortsætter:

- Da min moster og fætter kommer, skal de bruge lidt hjælp til at bære pakker og julemad ind, så inden jeg har fået hjulpet dem indenfor, er der gået ild i flæskestegen. Sværene blev meget sprøde. Der var ikke nogen, der spiste flæskesvær den aften.

Hvad er den bedste gave, du har fået?

- Selv om jeg hader voksne mennesker, der siger, at den bedste gave, de har fået, er en eller anden lerfigur, deres barn har lavet i formning, så må jeg indrømme, at de to billeder, mine unger lavede til min mand og mig forrige jul, er den bedste gave, jeg har fået, fortæller Jakob Fauerby, der sammen med sin mand, Anders, og veninden Rebecca er forældre til en søn og en datter.

Hvilken julegave har fået dig til at græde?

- Jeg fik en særlig gave af min mor den sidste jul, hun levede. Den bibel, min mor og far fik af præsten, da de blev gift i 1975, fik jeg i julegave af min mor, fortæller Jakob Fauerby.

- Inde i Bibelen har præsten citeret det syvende vers i salmen "Det kimer nu til julefest": "Ja, sjunge hver, som sjunge kan: Nu tændtes lys i skyggers land, og ret som midnatshanen gol, blev Jakobs stjerne til en sol".

- Af alle de salmer og alle de citater, præsten kunne vælge, havde han valgt det vers, hvor mit navn bliver nævnt. Jeg fik mange gaver af min mor det år. For som hun sagde, var der en risiko for, at jeg ikke ville få flere julegaver af hende i fremtiden. Men Bibelen med det fremhævede vers fra "Det kimer nu til julefest" var noget ganske særligt.

Hvad håber du, der ligger under juletræet i år?

- Min mand har min ønskeseddel, så ham bliver jeg nødt til at høre, inden jeg ved, hvad jeg i virkeligheden ønsker mig, lyder det fra Jakob Fauerby.

- Men jeg ved, at der altid står sokker og underbukser på ønskesedlen, så mon ikke jeg bliver glad for det, hvis det ligger under juletræet i år. Ellers håber jeg, at der ligger en ged. Jeg er ambassadør for Folkekirkens Nødhjælp og har med egne øjne set, hvor stor en forskel sådan en ged gør for verdens fattigste.

/ritzau/

Læs Mere >>

Los Angeles, 05/12/2025 - 23:32

Meghan har rakt ud til sin far efter melding om benamputation

Eduardo Munoz/Reuters

Hertuginde Meghans far, der var i fokus op til brylluppet med prins Harry, er angiveligt alvorligt syg

Hertuginde Meghan, der er gift med britiske prins Harry, har forsøgt at komme i kontakt med sin far, Thomas Markle, som hun har haft et ikke-eksisterende forhold til.

Det oplyser en talsmand for hertuginden til det britiske medie BBC.

- Jeg kan bekræfte, at hun har rakt ud til sin far, lyder det.

Thomas Markle er angiveligt alvorligt syg og indlagt på et hospital i Filippinerne. Han skal have fået amputeret sit ene ben under en operation.

Ifølge britiske medier flyttede han til Filippinerne fra Mexico tidligere på året, skriver Reuters.

BBC erfarer, at Meghan forsøgte at kontakte ham tidligere fredag, men det er uklart, om det lykkedes.

Thomas Markle kom i fokus kort inden Meghans bryllup med prins Harry i 2018.

Faren meldte afbud kort inden brylluppet grundet hjerteproblemer.

Forinden var han kommet i vælten for at medvirke i en række opstillede paparazzifotos og for at være åbenmundet. I stedet blev det prinsens far, kong Charles, der dengang var prins, som fulgte Meghan op ad kirkegulvet.

Det er ifølge BBC uklart, om hertuginden har genoptaget et godt forhold til sin far efter brylluppet.

Thomas Markle menes ikke at have mødt parrets børn, prins Archie og prinsesse Lilibet, skriver mediet.

Han var desuden kritisk over for Meghan og Harrys beslutning om at trække sig som fremtrædende medlemmer af det britiske kongehus.

- Jeg tror, at de begge lige nu er ved at blive til fortabte sjæle, har det tidligere lydt i et interview ifølge BBC.

Det var tilbage i 2020, at parret oplyste, at de trak sig som fremtrædende medlemmer af kongehuset for at finansiere deres eget liv - væk fra det britiske kongehus som institution og væk fra den britiske tabloidpresse.

Efterfølgende har hertuginden lanceret livsstilsbrandet As Ever og kan ses i Netflix-serien "With Love, Meghan", hvor hun deler tips om madlavning, havearbejde, kreativt håndværk, blomsterbinding og værtskab.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 05/12/2025 - 10:00

FAKTA: Fire fif der booster smagen

* Tilsæt krydderierne først, når du skal stege noget, og lad dem stege lidt, inden du tilføjer resten af ingredienserne.

* Damp grøntsager i stedet for at koge dem, så bevarer de mere smag.

* Tilføj andet end vand, når du koger noget. Det kan være krydderier eller urter.

* Brug både olie og smør, når du steger. Smør giver smag, og olie sørger for, at maden ikke brænder så nemt på.

Kilde: bogen "Spis bedre end din nabo" af Julia Prokopenko.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 05/12/2025 - 10:00

Slip sanserne løs i køkkenet og spar penge på indkøb

Der er besparelser at hente på madkontoen, hvis du tør at springe ud i intuitiv madlavning, siger kok og forfatter.

Du vinder både tid og penge ved at lade din intuition lede dig på vej, når du bikser aftensmaden sammen.

Det mener i hvert fald kok og madiværksætter Julia Prokopenko, der er kendt som vært på DR-programmet "Danmarks nye livret".

Nu er hun aktuel med bogen "Spis bedre end din nabo", der rummer tip til, hvordan du i højere grad kan skifte stringente opskrifter ud med ren mavefornemmelse.

- Når vi ikke følger opskrifter, lader vi sanserne fortælle os, om vi er på rette kurs eller ej. På den måde kan madlavning blive en form for meditation, men det kræver, at man vælger at stole på sig selv i stedet for opskriften, siger Julia Prokopenko.

Hendes guide tager udgangspunkt i de fire p'er: prepping, produkt, proces og parring.

Prepping handler om at opbygge et solidt lager af smagsgivere, som du altid har ved hånden. Det kan være alt fra diverse krydderier og olier til tahin, sennep og honning.

Det vigtige er, at du har grundsmagene repræsenteret - surt, sødt, salt, bittert og umami.

- En pose gulerødder og et kyllingebryst på tilbud kan du få til at smage af så mange forskellige ting, hvis du har de her smagsgivere. Så udvid dit forrådskammer, lyder opfordringen fra Julia Prokopenko.

Produkt dækker over, at du tilegner dig en grundviden om de fødevarer, du kokkerer med. På den måde ved du, hvilke ingredienser der kan erstatte hinanden, så du bruger, hvad du allerede har i køleskabet, og ikke farer ud for at købe ekstra ind.

- Et græskar opfører sig på samme måde, som rodfrugter gør. Det vil sige, at du godt kan erstatte græskar med gulerod, mens du for eksempel ikke kan erstatte græskar med agurk, fordi agurken opfører sig anderledes, forklarer hun.

Du hjælper dig selv ved at tænke i råvarefamilier. Tilhører råvarer den samme familie, kan de med høj sandsynlighed afløse hinanden. Står du og mangler kefir til en ret, kan det nemt erstattes med et andet syrnet mælkeprodukt, såsom cremefraiche eller neutral yoghurt.

Men som med alle andre færdigheder kræver det øvelse, og du skal turde at teste ting af i køkkenet, understreger Julia Prokopenko.

- Det er erfaringen, der gør, at du udvikler et kompas, og så skal du ikke være så bange for, at noget går galt, siger hun.

P nummer tre er proces. Når du forstår de forskellige madlavningsprocesser, er det lettere for dig at freestyle. Det handler om at forstå forskellen på, hvad der sker med en råvare, når du for eksempel koger, bager eller steger den.

- Græskar smager for eksempel meget forskelligt, alt efter hvilken proces du bruger til at tilberede det, siger Julia Prokopenko.

Det sidste p står for parring, og det går i sin enkelthed ud på, at du formår at sammensætte et måltid, så det går op i en højere enhed. Her kommer du ifølge Julia Prokopenko langt ved at tænke i teksturer og grundsmage.

- Grunden til, at vi ikke bare kan ignorere det trin, er, at vi er biologisk og kulturelt betinget, i forhold til hvad vi anser som værende et tilfredsstillende måltid, siger hun og fortsætter:

- Kombinationen af noget surt, sødt, salt sammen med noget cremet og sprødt er egentlig bare det, der skal til, for at vores hjerner er tilfredse.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek