Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 13/01/2022 - 10:55

Henriksen-støtte om fremtid i DF: Afventer formandsvalg

DF-ordfører vil afvente resultatet af partiets formandsvalg, før han gør sin fremtid i partiet op.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Dansk Folkepartis arbejdsmarkedsordfører, Bent Bøgsted, afventer resultatet af formandsvalget og de første to uger efter resultatet, før han gør sin fremtid i partiet op.

Det siger han torsdag, efter at partiets integrationsordfører, Marie Krarup, onsdag til Jyllands-Posten åbnede for, at nogle i partiets folketingsgruppe kunne forlade partiet, hvis Morten Messerschmidt bliver formand.

- Det er svært at vurdere på nuværende tidspunkt, siger Bent Bøgsted om Marie Krarups vurdering.

- Man skal ikke udelukke noget, for som jeg opfatter det, er der ikke et flertal i folketingsgruppen, der støtter Morten Messerschmidts projekt.

Spørgsmål: Har du gjort op, hvad det betyder for din fremtid, hvis Messerschmidt bliver formand?

- Det kommer jeg til at vurdere efter valget den 23., hvordan situationen ser ud.

Dansk Folkeparti skal 23. januar vælge en afløser for Kristian Thulesen Dahl som formand i partiet. Her skal de delegerede til et ekstraordinært landsmøde vælge mellem fire kandidater.

En af dem er partiets politiske næstformand, Morten Messerschmidt. Han har foreslået en model med sig selv som formand og Peter Kofod, der er medlem af Europa-Parlamentet, som næstformand.

Derudover stiller to medlemmer af partiets hovedbestyrelse op: Martin Henriksen og Merete Dea Larsen og tidligere medlem af hovedbestyrelsen Erik Høgh-Sørensen.

Bent Bøgsted erklærede tidligt, at han agter at stemme på Martin Henriksen. Også Marie Krarup erklærede sig tidligt som modstander af, at Morten Messerschmidt bliver formand.

Partiets sundhedsordfører, Liselott Blixt, har over for Berlingske udtrykt nervøsitet over en fremtid for Dansk Folkeparti med Morten Messerschmidt som formand.

Modsat har partiets tidligere formand Pia Kjærsgaard, finansordfører René Christensen, skatteordfører Dennis Flydtkjær og boligordfører Alex Ahrendtsen erklæret deres støtte til Morten Messerschmidt.

Bent Bøgsted uddyber, at de første to uger efter formandsvalget bliver afgørende for, hvordan han ser sin fremtid i partiet.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 01/01/2026 - 20:27

OVERBLIK: Det nye år fejres med en stribe kongelige nytårskure

Keld Navntoft/Ritzau Scanpix

I det nye år er kongeparret vært for en række nytårskure på Amalienborg og Christiansborg.

Kong Frederik og dronning Mary har fortsat traditionen efter dronning Margrethe og markerer det nye år ved at afholde en række nytårskure og -tafler.

Selv om dronning Margrethe ikke har været regent i de sidste to år, afholder hun også en enkelt officiel nytårskur.

Her kan du læse om de kongeliges nytårsprogram:

* 1. januar: Klokken 20 afholder kongeparret nytårskur og -taffel for regeringen, Folketingets formand, andre repræsentanter for det officielle Danmark og hoffet.

Nytårskuren finder sted i Christian VII's Palæ på Amalienborg.

Fra kongehuset deltager - ud over kongeparret - kronprins Christian, dronning Margrethe, prins Joachim, prinsesse Marie og prinsesse Benedikte.

* 5. januar: Klokken 09.30 holder kongeparret nytårskur for landets højesteretsdommere, Den Kongelige Livgarde og Gardehusarregimentets officerskorps i Christian VII's Palæ.

Som noget nyt afholder kongeparret senere samme dag klokken 10.30 i Christian VIII's Palæ nytårskur for borgmestre og regionsrådsformænd.

Senere på dagen klokken 14 er det diplomatiske korps inviteret til kur på Christiansborg Slot.

* 6. januar: Fra klokken 09.30 afholder kongeparret nytårskur for officerer fra Forsvaret og Beredskabsstyrelsen og indbudte repræsentanter for større landsorganisationer og de kongelige protektioner.

Nytårskuren afholdes på Christiansborg Slot.

* 9. januar: Klokken 15 afholder dronning Margrethe nytårskur for dronning Margrethes protektioner. Det sker i Christian IX's Palæ på Amalienborg.

* De kongeliges tradition med at holde nytårskur er gammel. Man skal helt tilbage til kong Frederik III, der var konge fra 1648 til 1670.

* Fra hans tid - og måske endnu tidligere - blev der holdt offentligt kongeligt taffel nytårsaften. Det indebar, at alle var velkomne på det daværende kongeslot, Københavns Slot.

* De indbudte borgere deltog dog ikke i spisningen, men måtte stående overvære, at kongefamilien og hoffet spiste nytårsmiddag.

Kilde: Kongehuset.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek