Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Newcastle, 04/05/2019 - 10:45

Liverpool vil glemme CL-nederlag og vinde Premier League

Liverpool-manager Jürgen Klopp siger, at holdet er "ambitiøs som ind i helvede" inden PL-kampen mod Newcastle.

Lluis Gene/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Liverpool vil ryste 0-3-nederlaget til FC Barcelona i Champions League-semifinalen af sig og fokusere 100 procent på at vinde Premier League-mesterskabet.

Det siger den engelske storklubs manager, Jürgen Klopp, forud for mødet med Newcastle lørdag aften.

- Spillerne er fuldstændig tændte. Når du kan se, at du kan vinde mesterskabet, så bliver du ikke træt.

- Vi er ambitiøse som ind i helvede. Vi vil vinde, men vi ved også, at det ikke er 100 procent i vores hænder, men det eneste vi kan gøre, er at slå Newcastle, og det bliver utrolig svært, siger Klopp ifølge nyhedsbureauet AFP.

Liverpool er med to spillerunder igen et enkelt point efter Manchester City, der topper tabellen.

En sejr til Liverpool søndag vil lægge presset over på City, der spiller sin næstsidste kamp i sæsonen mandag mod Leicester.

Men Liverpool-spillerne kommer med et 0-3-nederlag i bagagen fra onsdagens semifinale i Champions League, som var den første af to.

Liverpool spillede dog en fin kamp i Barcelona, og den tyske manager mener heller ikke, at resultat af kampen afspejler det spil, Liverpool leverede.

- Det sker ærlig talt ikke så ofte, at jeg taber 0-3 og har mange flere positive tanker om kampen end negative, men sådan var det efter den kamp.

- Da vi fløj hjem (fra Barcelona, red.) var det okay, og drengene var allerede 100 procent fokuserede på Newcastle-kampen, siger Klopp.

Newcastle befinder sig på 13.-pladsen i tabellen.

Klubbens manager, Rafael Benitez, der tidligere har været manager i Liverpool i seks år, hvor han blandt andet vandt Champions League med klubben i 2005, forventer en hård modstand i lørdagens kamp.

- I øjeblikket er de (Liverpool, red.) et af de bedste hold - ikke bare i Europa, men i hele verden.

- Vil de blive ved med det? Ja, de er på højeste niveau nu og kan spille op med Manchester City, Barcelona og Bayern. De bliver på toppen, siger han.

Kampen mellem Liverpool og Newcastle fløjtes i gang klokken 20.45.

/ritzau/

København, 12/12/2025 - 19:51

Hædret jazzkomponist død efter længere tids sygdom

Signe Lægsgaard/Ritzau Scanpix

Marilyn Mazur modtog tidligere på året en ærespris for sin jazzmusik. Hun blev 70 år.

Den dansk-amerikanske komponist og orkesterleder Marilyn Mazur er fredag død efter længere tids sygdom.

Det oplyser hendes ægtemand, Klavs Hovman, og søn, Fabian Mazur, i en mail til Ritzau fredag aften.

Mazur blev nok især kendt for i løbet af 1980'erne at være en del af den berømte jazzmusiker Miles Davis' band.

I foråret modtog hun Musikforlæggernes Ærespris for sin jazzmusik. Prisen gives til en dansk musiker, der har gjort sig særligt bemærket.

- Det er et helt naturligt valg at tildele Marilyn Mazur Musikforlæggernes Ærespris 2025. Hun har været aktiv musiker og komponist på meget højt plan igennem hele livet, lød det dengang fra bestyrelsesleder for Musikforlæggerne Ole Dreyer.

- Hun er uden sammenligning det fornemmeste danske kort på den globale jazzscene, sagde han videre.

Æresprisen er en af de 15 priser, der hører under Carl Prisen. Den uddeles årligt og hylder danske sangskrivere, komponister og tekstforfattere.

Derudover havde Marilyn Mazur sine egne grupper, herunder Future Song, Percussion Paradise og Marilyn Mazur Group. Førstnævnte turnerede rundt i Europa i 20 år, skriver familien.

I en årrække var hun desuden medlem af den norske saxofonist Jan Garbareks orkester Jan Garbarek Group.

Flere gange optrådte hun desuden med DR Big Band - blandt andet i DR Koncerthuset i København.

Som bandleder tæller diskografien blandt andet albummerne "Flow" og "Shamania", hvor sidstnævnte desuden er navnet på det band, hun dannede i 2015.

Marilyn Mazur blev 70 år.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 12/12/2025 - 19:05

Hædret komponist død efter længere tids sygdom

Marilyn Mazur modtog tidligere på året en ærespris for sin jazzmusik. Hun blev 70 år.

Den dansk-amerikanske komponist og orkesterleder Marilyn Mazur er fredag død efter længere tids sygdom.

Det oplyser hendes ægtemand, Klavs Hovman, og søn, Fabian Mazur, i en mail til Ritzau fredag aften.

Mazur blev nok især kendt for i løbet af 1980'erne at være en del af den berømte jazzmusiker Miles Davis' band.

I foråret modtog hun Musikforlæggernes Ærespris for sin jazzmusik. Prisen gives til en dansk musiker, der har gjort sig særligt bemærket.

- Det er et helt naturligt valg at tildele Marilyn Mazur Musikforlæggernes Ærespris 2025. Hun har været aktiv musiker og komponist på meget højt plan igennem hele livet, lød det dengang fra bestyrelsesleder for Musikforlæggerne, Ole Dreyer.

- Hun er uden sammenligning det fornemmeste danske kort på den globale jazzscene, sagde han videre.

Marilyn Mazur blev 70 år.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Forskellige lertyper

* Der findes et væld af forskellige slags ler. Overordnet inddeles de i tre typer: lertøjsler, stentøjsler og porcelænsler.

* Dit valg er ler afhænger blandt andet af, hvor højt ovnen kan brænde.

* Smeltepunktet for lertøjsler er lavt, og det skal derfor ikke brændes ved så høje temperaturer som stentøjsler og porcelænsler, der begge har et højt smeltepunkt.

Kilde: cerama.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Hold fokus på processen

* Prøv at slippe dine egne forventninger til, hvordan det færdige resultat af din keramik skal se ud, og tillad dig selv at lege med leret, når du går i gang med at forme det.

* Lav måske en tegning forinden af, hvad du gerne vil lave, men brug den udelukkende som et startskud og ikke som et facit.

* Du kan også sagtens sætte hænderne i leret uden at have nogen som helst idé om, hvad du gerne vil lave. Prøv bare at lade hænderne prøve sig frem.

* Du kan altid klaske leret sammen og prøve igen, hvis du er utilfreds med det, du har formet.

* Men husk også, at kreationer i ler ofte ser håbløse ud helt op til den sidste finish. Nogle gange skal der ikke mere til end at lukke alle de små revner med tommelfingeren og køre en fugtig svamp hen over kanten på koppen, før den pludselig ser flot ud.

Kilde: Pi Bjørg, der er keramiker og forfatter til bogen "Keramik derhjemme - for alle".

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek