Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

27/05/2023 - 08:00

FAKTA: Når uheldet er ude

Af: Af Signe Haahr Pedersen, Ritzau Fokus

Husk følgende, hvis vand trænger ind i dit hus under skybrud.

* Pump vandet væk, og fjern fugten med en affugter. Luk vinduerne, når affugteren kører, og skru ikke op for varmen. Det fremmer væksten af bakterier og skimmelsvamp.

* Husk gummistøvler og gummihandsker, hvis du kommer i kontakt med vandet. Ved skybrud blandes regnvand ofte med kloakvand. Det kan gøre dig syg, hvis vandet for eksempel kommer i kontakt med en rift på huden.

* Meld så hurtigt som muligt skaden til dit forsikringsselskab, og tag billeder af de ting, der er blevet ødelagt.

Kilde: Peter Mathisen, direktør for skadeservice hos Alm. Brand.

/ritzau fokus/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek