Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 19/01/2023 - 10:55

Ellemann fastholder: Regeringen vil afskaffe store bededag

Forsvarsministeren og regeringen vil studere det forslag, som oppositionen har fremlagt torsdag morgen.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Regeringen fastholder, at store bededag skal sløjfes, selv om en samlet opposition torsdag morgen har fremlagt en alternativ finansiering af forsvarsudgifter.

Forsvarsminister Jakob Ellemann-Jensen (V) siger, at han nu vil studere forslaget, og han holder dermed umiddelbart døren åben for, at andre partier kan komme med i en forsvarsaftale.

Men på spørgsmålet, om regeringen vil afskaffe helligdagen, uanset om oppositionens forslag vurderes som godt, svarer han "ja".

- Det er regeringens holdning, at store bededag bliver afskaffet.

Forsvarsministeren bløder tilsyneladende op, når det gælder den betingelse, som regeringen har opstillet: At de øvrige partier skal tilslutte sig afskaffelsen af en helligdag for at være med i det næste forsvarsforlig.

I hvert fald afviser han ikke oppositionens forslag blankt, som han gjorde i sidste uge, da han opstillede et ultimatum: Vis os et alternativt forslag senest fredag 20. januar, ellers kommer I ikke med i forsvarsaftalen.

- Jeg kommer ikke til at have en meget firkantet holdning til noget, der lige er præsenteret, og som jeg ikke har haft ordentlig tid til at sætte mig ind i.

- Er det noget, der kan hænge sammen. Er det noget, der kan lade sig gøre?

- Vi har præsenteret vores forslag. Nu skal vi også behandle det andet med respekt.

De ni partier i Folketinget, som ikke er med i regeringen, udsendte torsdag morgen et forslag til, hvordan man kan finansiere fremrykningen af forsvarsudgifter, så Danmark i 2030 kan nå et aftalt Nato-mål om at bruge to procent af bruttonationalproduktet på forsvar.

Det skal ifølge de ni partier blandt andet ske ved at hente penge fra en vinterhjælpepakke, der ifølge oppositionen er overfinansieret og en sanering af erhvervsstøtten.

- Det vil vi se nærmere på. Det er lige landet. Det er klart, det kigger vi på.

- Når vi fra regeringens side har foreslået store bededag, så er det fordi, der både frigives noget økonomi, men også fordi vi genererer et stort arbejdsudbud. Begge dele synes vi er vigtigt, men nu kigger vi på det forslag, der er kommet, siger Ellemann.

De Konservative er blandt de ni partier, der er kommet med det alternative finansieringsforslag. K-formand Søren Pape Poulsen er dog ikke sikker på, at store bededag fredes af regeringen, som sidder på flertallet i Folketinget.

Men han mener, at store bededag og øgede forsvarsudgifter endegyldigt ikke kan kobles sammen.

- Vi kommer til at stemme imod det lovforslag, der er om store bededag. Men vi synes ikke, at det er rimeligt at koble det sammen med et forsvarsforlig til mange milliarder kroner.

- Det handler om Danmarks sikkerhed. Hvorfor skal det kobles sammen med store bededag? Det håber jeg, at regeringen dropper, så vi kan lave et forsvarsforlig. Hvad regeringen så gør med store bededag, må den selv rode med, siger Pape.

/ritzau/

København, 21/12/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Sebastian Jessen

* Sebastian Jessen blev født i Gladsaxe, 17. juli 1986.

* Han er autodidakt skuespiller og fik sin første teaterrolle som 10-årig.

* Han har blandt andet spillet med i tv-serien "Sygeplejeskolen" samt film som "Den skaldede frisør" og "Toscana" og Anja og Viktor-serien.

* Han er bror til skuespilleren Andreas Jessen.

Kilder: IMDB, Soundvenue.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 21/12/2025 - 08:00

Julekalenderskurk: Jeg er en kærlig far

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Sebastian Jessen gør det modsatte af, hvad han lærte af sin far, når han spiller skurken, Holger, i årets TV 2-julekalender.

Det kan volde selv den bedste far problemer at balancere arbejdet med privatlivet - især, når man pønser på at få magten over naturens magiske kræfter.

Sådan forholder det sig for skuespiller Sebastian Jessens skurkekarakter, Holger, i dette års TV 2-julekalender, "Valdes jul - vintermiraklet".

Holger er en succesfuld opdagelsesrejsende og forfatter, og datteren, Celine, lider under farens travle arbejdsliv.

Sebastian Jessen, der har medvirket i en lang række film og tv-serier, har selv et stort fokus på at være en tilstedeværende far.

- Jeg tror, jeg er en kærlig far. Det bilder jeg mig ind i hvert fald. Det betyder meget for mig.

- Når jeg ikke har arbejde, så er jeg meget hjemme og står for at hente og aflevere børnene, fortæller den 39-årige julekalenderstjerne, der har to sønner på henholdsvis 11 og seks år.

Inspirationen og evnen til at være en god forælder har Sebastian Jessen blandt andet fra sin egen far.

- Han var en super sød, behagelig og kærlig far, der ikke var bange for at give kys og kram og sige, at han elskede en. Det ligger ikke fjernt for mig også at give det til mine drenge, fortæller skuespilleren, der ud over sine tv-optrædener også er kendt fra film i Anja og Viktor-serien, "Toscana" og "Den skaldede frisør".

Karakteren Holger har en endnu mørkere side end blot at være en fraværende far - han forsøger blandt andet at kontrollere naturens kræfter ved at fange skovens magiske væsner.

Men spørger man Sebastian Jessen, er Holger mere nuanceret end den gængse julekalenderskurk.

- Han er ikke klassisk ond, vil jeg mene. Jeg synes, jeg har prøvet at vise nogle bløde og medmenneskelige sider også.

Julekalenderstjernen har måttet tage en snak med sine sønner, så de var klar til opmærksomheden i december.

- Jeg har prøvet at forberede dem på det her over noget tid. Prøvet at sige til dem, at det godt kan være, at de vil opleve, at deres venner vil kigge lidt underligt på far, når jeg afleverer dem, og at der måske vil være nogle spørgsmål, fortæller han.

Julekalenderen kan ses på TV 2 hver aften, mens dagens afsnit kommer på TV 2 Play fra morgenstunden.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek