Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Nadi, 28/04/2023 - 05:15

Lokale byder kronprinsesse Mary op til dans i Fiji

Kronprinsessen er rejst til den anden side af jorden for at sætte fokus på konsekvenser af klimaforandringer.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Lokale fijianere klædt med blomster i håret fik med sang, guitarspil og klap lokket den danske kronprinsesse Mary op til dans.

Det skete torsdag under et besøg på Fiji, hvor kronprinsessen var med til at plante mangrovetræer.

Træerne opfanger CO2 og beskytter samtidig sårbare kystområder fra for eksempel cykloner, som rammer både hyppigere og kraftigere i regionen på grund af klimaforandringer.

- Det er vigtigt at sige, at klimakrisen kun kan løses internationalt. Og det kræver relationer. Denne tur handler om at opbygge relationer, siger kronprinsessen.

Under plantningen var hun sammen med minister for udviklingsarbejde og global klimapolitik Dan Jørgensen (S) iklædt gummistøvler.

Her jokede ministeren med, at kronprinsessens optræden i det praktiske fodtøj nok skulle starte en trend hjemme i Danmark.

De to besøger i disse dage blandt andet Fiji i stillehavsregionen for netop at sætte fokus på, hvordan området rammes af klimaforandringer.

Rejsen er et led i Danmarks kandidatur til FN's Sikkerhedsråd. Her vil Danmark, hvis valget falder ud til dansk side, arbejde for, at klimadagsordenen også fylder i rådets arbejde med sikkerhedspolitik.

- Vi er et land, der gerne vil være en stemme for andre. Og vi er her for at besøge landene, fordi vi gerne vil vise dem den seriøsitet, vi går til værks med. Men også fordi vi gerne vil fremme det danske kandidatur til FN's Sikkerhedsråd, siger kronprinsessen.

På Fiji har kronprinsessen mødt en befolkning, som er klar til at kæmpe for en mere klimavenlig verden, forklarer hun.

- De forstår vigtigheden af at arbejde sammen, og de ved, at det kun kan løses internationalt.

Og så har den danske prinsesse mødt lokale, som ikke var blege for at tage hende under armen til dans.

Om den lange flyvetur om på den anden side af jordkloden siger hun, at "debatten har sin plads", når det handler om klimaforandringer.

- Men hvis vi er nødt til at gøre noget ved det her problem, er vi nødt til at opbygge relationer på tværs af jorden. En relation kræver, at man mødes ansigt til ansigt i første omgang for at opbygge en tillid, siger kronprinsessen.

/ritzau/

København, 21/12/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Sebastian Jessen

* Sebastian Jessen blev født i Gladsaxe, 17. juli 1986.

* Han er autodidakt skuespiller og fik sin første teaterrolle som 10-årig.

* Han har blandt andet spillet med i tv-serien "Sygeplejeskolen" samt film som "Den skaldede frisør" og "Toscana" og Anja og Viktor-serien.

* Han er bror til skuespilleren Andreas Jessen.

Kilder: IMDB, Soundvenue.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 21/12/2025 - 08:00

Julekalenderskurk: Jeg er en kærlig far

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Sebastian Jessen gør det modsatte af, hvad han lærte af sin far, når han spiller skurken, Holger, i årets TV 2-julekalender.

Det kan volde selv den bedste far problemer at balancere arbejdet med privatlivet - især, når man pønser på at få magten over naturens magiske kræfter.

Sådan forholder det sig for skuespiller Sebastian Jessens skurkekarakter, Holger, i dette års TV 2-julekalender, "Valdes jul - vintermiraklet".

Holger er en succesfuld opdagelsesrejsende og forfatter, og datteren, Celine, lider under farens travle arbejdsliv.

Sebastian Jessen, der har medvirket i en lang række film og tv-serier, har selv et stort fokus på at være en tilstedeværende far.

- Jeg tror, jeg er en kærlig far. Det bilder jeg mig ind i hvert fald. Det betyder meget for mig.

- Når jeg ikke har arbejde, så er jeg meget hjemme og står for at hente og aflevere børnene, fortæller den 39-årige julekalenderstjerne, der har to sønner på henholdsvis 11 og seks år.

Inspirationen og evnen til at være en god forælder har Sebastian Jessen blandt andet fra sin egen far.

- Han var en super sød, behagelig og kærlig far, der ikke var bange for at give kys og kram og sige, at han elskede en. Det ligger ikke fjernt for mig også at give det til mine drenge, fortæller skuespilleren, der ud over sine tv-optrædener også er kendt fra film i Anja og Viktor-serien, "Toscana" og "Den skaldede frisør".

Karakteren Holger har en endnu mørkere side end blot at være en fraværende far - han forsøger blandt andet at kontrollere naturens kræfter ved at fange skovens magiske væsner.

Men spørger man Sebastian Jessen, er Holger mere nuanceret end den gængse julekalenderskurk.

- Han er ikke klassisk ond, vil jeg mene. Jeg synes, jeg har prøvet at vise nogle bløde og medmenneskelige sider også.

Julekalenderstjernen har måttet tage en snak med sine sønner, så de var klar til opmærksomheden i december.

- Jeg har prøvet at forberede dem på det her over noget tid. Prøvet at sige til dem, at det godt kan være, at de vil opleve, at deres venner vil kigge lidt underligt på far, når jeg afleverer dem, og at der måske vil være nogle spørgsmål, fortæller han.

Julekalenderen kan ses på TV 2 hver aften, mens dagens afsnit kommer på TV 2 Play fra morgenstunden.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek