Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Tønder, 19/08/2023 - 10:21

Svensk countrystjerne aflyser koncerter i Tønder efter kollaps

Tirsdag kollapsede David Ritschard på en scene i Sverige. Nu aflyser han sine koncerter på Tønder Festival.

10070 Jessica Gow/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Den svenske countrymusiker David Ritschard aflyser sine koncerter på Tønder Festival på grund af sygdom.

Det oplyser festivalen i en pressemeddelelse.

Tirsdag kollapsede David Ritschard midt på scenen under programmet "Allsång på Skansen", der blev vist på direkte tv i Sverige.

- Mange havde set frem til at opleve David Ritschard på årets festival. Desværre er han ramt af sygdom og kommer ikke til Tønder i år, hedder det i pressemeddelelsen.

Det er usikkert, hvorvidt aflysningen har noget med tirsdagens hændelse at gøre.

Festivalen håber at kunne præsentere den svenske musiker på et andet tidspunkt, lyder det.

Sangeren skulle have optrådt fredag og lørdag i næste uge, hvor den amerikanske trommeslager og komponist Joachim Cooder og den canadiske trio É.T.É. er hentet ind som erstatninger.

David Ritschard faldt sammen på scenen, lige inden han skulle til at synge sammen med publikum i sæsonens sidste udgave af "Allsång på Skansen", der finder sted hvert år.

Kort efter kollapset spurgte programmets vært, Pernilla Wahlgren, om udsendelsen skulle afbrydes, skriver Aftonbladet. David Ritschard måtte bæres fra scenen på en båre.

Det svenske public service-medie SVT, der stod for produktionen af programmet, valgte at fortsætte showet.

Den beslutning har efterfølgende mødt kritik fra Johan Lindqvist, der er journalist på dagbladet Göteborgs-Posten.

Han hæfter sig ved, at musikeren allerede inden sit kollaps så ud til at have det dårligt.

- Ritschard vakler, svajer, sveder og hans øjne flakker, da Pernilla Wahlgren interviewer ham, skriver han i en kronik ifølge Aftonbladet.

- SVT burde aldrig have sluppet ham ud foran publikum og kameraet. Personalet burde have haft bedre kontrol over situationen. Det er deres ansvar at tage hånd om deres artister.

David Ritschard tager selv det fulde ansvar for hændelsen.

- Jeg er en 34-årig rimelig voksen mand, der bare vil præcisere én ting, det er ikke barren, der er for høj, det er mig, der var for lav, siger han ifølge det svenske nyhedsbureau TT.

Ifølge ham selv besvimede han på grund af blodtryksfald og dehydrering.

- Ifølge farbror lægen besvimede jeg. Mine værdier ser uforskammet gode ud igen, men jeg bliver stadig anbefalet at tage en pause på en uge eller to, siger han.

Tønder Festival, der hvert år besøges af omkring 10.000 personer, finder sted fra torsdag 24. til søndag 27. august.

/ritzau/

København, 15/12/2025 - 11:08

DR skruer op indsatsen for uopdagede musiktalenter

Helle Arensbak/Ritzau Scanpix

DR's radiokanal P3 leder efter fem nye musiktalenter, som de vil hjælpe med at vinde indpas i branchen via eksponering på tværs af platforme.

Radiokanalen P3 sætter skub i indsatsen for at spotte uopdagede musiktalenter med tiltaget "P3's næste".

Det skriver DR i en pressemeddelelse.

"P3's næste" erstatter talentprogrammet "Karrierekanonen", der har kørt gennem 25 år, og som har været springbræt for musikstjerner som Marie Key, The Minds of 99 og Pil.

P3 leder efter fem talenter, uanset alder og køn. Radiokanalen vil blandt andet hjælpe de fem udvalgte med at bryde igennem lydmuren ved at eksponere dem på tværs af P3's platforme og foran livepublikum.

- Med relanceringen af "KarriereKanonen" styrker vi vækstlaget, bringer ny dansk musik længere og bredere ud og skaber et tættere samarbejde med branchen i et udfordrende musiklandskab til gavn for både artisterne og brugerne, siger Augusta Glahn-Abrahamsen, der er redaktionsleder for P3 Musik, i pressemeddelelsen.

- Vi vil give nye artister bedre rammer og bred eksponering. Derfor har vi udvidet samarbejdet med branchen og tilbyder kreativ sparring og mentorforløb og sangskrivningscamps, uddyber hun.

For at komme i betragtning til at blive en af de fem udvalgte skal man indsende et musiknummer til P3. Ansøgninger åbner 1. januar og lukker 31. januar 2026.

Juryen, der skal udvælge de fem talenter, består af musikansvarlig på P3 Mathias Buch, P3-værterne Ena Cosovic og Marie Hobitz, rektor for Danish Songwriting Academy Anne Meldal samt sangerne og sangskriverne Andreas Odbjerg og Jada.

De fem udvalgte vil blandt andet få deres musik i rotation på P3, udkomme med interviews på tværs af alle P3-platforme og få foto- og livemusiksessions.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 15/12/2025 - 08:57

Danske film trak i stor stil biografgængere ind i salene i 2025

Anne Bæk/Ritzau Scanpix

Antallet af solgte biografbilletter til danske film har i 2025 ramt det højeste niveau siden 2015.

Med to uger tilbage af 2025 er der solgt 3,7 millioner biografbilletter til danske film, hvilket er det højeste niveau i ti år.

Det skriver Det Danske Filminstitut (DFI) i en opgørelse.

Det er 68 procent flere billetter til danske film end i 2024.

Det samlede billetsalg lyder på 9,3 millioner i år, hvilket ifølge filminstituttet er en stigning på omkring tre procent fra 2024.

Den bedst sælgende danske biograffilm i 2025 var "Ternet Ninja 3" med 774.977 solgte billetter.

Efter den kommer Anders Thomas Jensens "Den sidste viking", som har solgt 702.045 billetter.

Også de danske spillefilm "Under stjernerne på himlen" og "Rejseholdet: Det første mord" har begge solgt over 300.000 billetter.

Seks ud af årets ti mest sete biograffilm er danske.

Sidste år var de bedst sælgende danske film ikke i nærheden af dette års hitfilm. Filmen "Rom" solgte 324.884 billetter, mens "Den grænseløse" solgte 311.172, og "Mørkeland" stod for 302.942 solgte biografbilletter.

Midt i december ligger den aktuelle markedsandel for danske film ifølge DFI på 40 procent.

De eneste år, hvor den danske markedsandel har været højere, var coronaårene 2020 og 2021. Det skyldtes færre film fra Hollywood.

Filminstituttets direktør, Tine Fischer, udtaler i en pressemeddelelse, at 2025 viser, "hvad dansk film kan, når talent, ambition og markant kulturpolitisk opbakning til dansk film falder i hak".

- Den historisk høje markedsandel afspejler et publikum, der udviser både tillid og nysgerrighed over for originaliteten i de danske fortællinger, og en filmbranche, der er ved at rejse sig efter år med svære finansieringsudfordringer, lyder det.

Når 2025 går på hæld, vil markedsandelen for danske film nok ende et par procent lavere, skriver DFI. Det skyldes blandt andet filmen "Avatar 3: Fire and Ash", som får premiere 17. december.

I 2025 vil i alt 32 danske spillefilm have haft biografpremiere. Det er lige så mange som i 2005 og det højeste antal nogensinde, skriver DFI.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 15/12/2025 - 11:00

FAKTA: Overvej alternativer til deltid

* Måske er deltid ikke en mulighed på din arbejdsplads eller i forhold til din privatøkonomi. Der er dog stadig flere muligheder for at få følelsen af mere tid i hverdagen.

* Undersøg muligheden for hjemmearbejdsdage. Måske er det muligt at få nogle faste dage på hjemmekontoret. Dermed kan du spare transporttiden. 

* Undersøg muligheden for at forhandle dig til mere ferie. De kan eventuelt spredes ud som fridage hen over året. 

* For nogle er det en mulighed at lægge nogle arbejdstimer om aftenen for dermed at frigøre noget tid, mens børnene er vågne. Det kan dog også være et pres, at computeren skal klappes op igen efter putning af ungerne. 

Kilde: Lotte Bidstrup, som er selvstændig med firmaet Pengecoachen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 15/12/2025 - 11:00

FAKTA: Så mange er heltids- og deltidsansatte

* Der er flere mænd end kvinder, der har en fuldtidsansættelse. Omvendt er antallet af deltidsansatte højere blandt kvinder. 

* I 2024 lød antallet af fuldtidsansatte på 1.266.000 mænd og 880.000 kvinder.

* Antallet af deltidsansatte samme år var 261.000 mænd og 516.000 kvinder.

Kilde: Danmarks Statistik.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek