Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 30/04/2022 - 10:46

Ny girafunge er kommet til verden i Københavns Zoo

En giraf i Københavns Zoo har natten til lørdag født sin syvende kalv. Både kalv og mor har det godt.

Af: /ritzau/

Københavns Zoo kan lørdag byde en ny girafunge velkommen.

Den lille kalv blev født om natten, og dyrepasserne blev altså mødt af en glædelig overraskelse, da de kom på arbejde lørdag morgen.

Både mor og unge har det godt, oplyser presse- og kommunikationschef i Zoologisk Have København, Jacob Munkholm Hoeck.

- Alt ser rigtigt fint ud. Ungen har rejst sig, og den dier, siger Jacob Munkholm Hoeck.

Det er hungiraffens syvende kalv, så hun er efterhånden erfaren, fortæller kommunikationschefen.

Giraffen fødte alene, da der ikke var nogen dyrepassere på arbejde hen over natten.

- Vi vidste faktisk ikke, at hun skulle føde i nat. Det er ikke noget, vi monitorerer så nøje. Girafferne klarer det som regel bare selv, siger Jacob Munkholm Hoeck.

Faren er en ung han, som den zoologiske have fik for to år siden.

Han har også forsøgt at parre sig med havens to andre hungiraffer, men det er endnu uvist, om det har båret frugt.

- Parringerne har været ultrakorte, så vi ved ikke, om det er lykkedes for dem.

- Men vi forventer, at der godt kan komme flere unger, siger Jacob Munkholm Hoeck.

Den nyfødte kalv bliver undersøgt senere på dagen, siger Mads Frost Bertelsen, der er dyrlæge og zoologisk direktør i Zoologisk Have København.

- Det er vigtigt ikke at forstyrre den i de allerførste timer, hvor den skal knytte bånd med sin mor.

- Men hvis vi venter for længe, bliver den for svær at holde, så det skal være i løbet af i dag, siger Mads Frost Bertelsen.

Ved undersøgelsen bliver der blandt andet lyttet til kalvens hjerte, og kønnet fastslås.

Mads Frost Bertelsen regner med, at girafungen får et navn i løbet af næste uge.

Kalven går sammen med sin mor i stalden, hvor man som besøgende kan fange et glimt af den.

Hvis alt går glat, kommer ungen ud i anlægget i løbet af weekenden eller mandag.

/ritzau/

Washington D.C., 15/12/2025 - 17:32

Søn af afdød Hollywood-instruktør anholdt og sigtet for drab

Jean-Baptiste Lacroix/Ritzau Scanpix

Filminstruktør og skuespiller Rob Reiner og hans hustru, Michelle Singer Reiner, blev fundet døde søndag.

Nick Reiner, som er søn af den afdøde filminstruktør Rob Reiner, er anholdt og sigtet for drab.

Det oplyser en embedsmand ved politiet i Los Angeles mandag ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Den amerikanske filminstruktør Rob Reiner og hans hustru, Michelle Singer Reiner, blev søndag fundet døde i deres hjem i den amerikanske storby Los Angeles.

Myndighederne efterforsker dødsfaldene som en drabssag.

Rob Reiner er kendt som instruktøren bag film som "Da Harry mødte Sally", "Et spørgsmål om ære" og "Præsident på frierfødder".

Han har også optrådt foran kameraet i biroller i flere film og serier - blandt andet i serien "All in the family" og "New girl".

Derudover har han produceret og skrevet manuskript til flere film.

Rob Reiner fik tre børn med Michelle Singer Reiner - herunder den nu anholdte Nick Reiner, der er den yngste af to sønner.

Nick og Rob Reiner har tidligere samarbejdet om en semibiografisk film fra 2016, som hed "Being Charlie", der blandt andet havde elementer fra deres relation og oplevelser, skriver AP.

I den forbindelse fortalte 32-årige Nick Reiner åbent om at have haft problemer med stofmisbrug og hjemløshed, allerede inden han var 18 år gammel.

/ritzau/

Læs Mere >>

Washington D.C., 15/12/2025 - 17:18

Søn af afdød Hollywood-instruktør anholdt og sigtet for drab

Nick Reiner, søn af afdøde Rob Reiner, er sigtet for drab, oplyser politi i Los Angeles ifølge Reuters.

Nick Reiner, som er søn af den afdøde filminstruktør Rob Reiner, er anholdt og sigtet for drab.

Det oplyser en embedsmand ved politiet i Los Angeles mandag ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Den amerikanske filminstruktør Rob Reiner og hans hustru, Michelle Singer Reiner, blev søndag fundet døde i deres hjem i den amerikanske storby Los Angeles.

Myndighederne efterforsker dødsfaldene som en drabssag.

Rob Reiner er kendt som instruktøren bag film som "Da Harry mødte Sally", "Et spørgsmål om ære" og "Præsident på frierfødder".

Rob Reiner har også selv medvirket i flere film og serier som skuespiller samt produceret og skrevet manuskript til flere film.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 15/12/2025 - 11:00

FAKTA: Overvej alternativer til deltid

* Måske er deltid ikke en mulighed på din arbejdsplads eller i forhold til din privatøkonomi. Der er dog stadig flere muligheder for at få følelsen af mere tid i hverdagen.

* Undersøg muligheden for hjemmearbejdsdage. Måske er det muligt at få nogle faste dage på hjemmekontoret. Dermed kan du spare transporttiden. 

* Undersøg muligheden for at forhandle dig til mere ferie. De kan eventuelt spredes ud som fridage hen over året. 

* For nogle er det en mulighed at lægge nogle arbejdstimer om aftenen for dermed at frigøre noget tid, mens børnene er vågne. Det kan dog også være et pres, at computeren skal klappes op igen efter putning af ungerne. 

Kilde: Lotte Bidstrup, som er selvstændig med firmaet Pengecoachen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 15/12/2025 - 11:00

FAKTA: Så mange er heltids- og deltidsansatte

* Der er flere mænd end kvinder, der har en fuldtidsansættelse. Omvendt er antallet af deltidsansatte højere blandt kvinder. 

* I 2024 lød antallet af fuldtidsansatte på 1.266.000 mænd og 880.000 kvinder.

* Antallet af deltidsansatte samme år var 261.000 mænd og 516.000 kvinder.

Kilde: Danmarks Statistik.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek