Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

08/12/2024 - 10:00

Vand er blevet et tveægget sværd for sommerhuskøbere

Potentielle sommerhuskøbere er blevet mere opmærksomme på vand, landskab og fremtidsperspektiver.

Lars Laursen/Ritzau Scanpix

Af: Af Anna Raabæk, Ritzau Fokus

En pause fra hverdagens stress i sommerhuset med en god bog og udsigt over havet. Det bliver næsten ikke mere idyllisk, vel?

Svaret er dog ikke helt så ligetil som tidligere. Klimaet er rykket op på dagsordenen, og selv om vandet stadig lokker, skal det nødig ende i dagligstuen.

- Vi hører fra mæglerne, at sommerhuskøberne begynder at kigge mere på landskabet, siger senior kommunikationskonsulent og talsperson for ejendomsmæglerkæden Home Henrik Hauthorn Jensen, som blandt andet arbejder med at analysere og indsamle data fra ejendomsmæglerne.

- Vand er lige pludselig gået fra kun at være et plus, til at det i dag også er noget, som køberne tænker lidt over. Hvordan ligger huset egentlig i forhold til vandet? Altså vi har stadig en kæmpe lyst til at bo tæt på vandet og kunne se vandet, men vi har fået lidt mere omtanke omkring det, siger han.

Og den udlægning vækker genklang på den anden side af bordet hos firmaet Købersmægler, som rådgiver danskere, der går i købstanker. Vand er stadig attraktivt, men det repræsenterer et nyt dilemma, oplever direktør Lennart Christensen.

- Folk vil egentlig gerne have hus nær vandet på grund af herlighedsværdien, men man risikerer simpelthen at blive stavnsbundet. For det kan godt være, at man kan sælge det lige nu, men vi har en bevægelse klimamæssigt, der betyder, at der bliver flere og flere skader, siger han.

Når de hos Købersmægler taler med potentielle købere, oplever de, at den største frygt er, at bankerne laver deres belåningspolitik om, eller at forsikringsselskaberne laver om på betingelserne på grund af de risikofaktorer, der er forbundet med huset.

- Lad os sige, at man simpelthen ikke kan få sommerhuset realkreditbelånt, som man plejede. Det vil betyde voldsomt meget for prisen. Det samme gælder, hvis du ikke kan få huset forsikret mod stormskader, stormflod og så videre.

- Så vi kan mærke, at der faktisk er folk, der holder sig væk og siger: "Vi kunne godt tænke os det hus, men vi ønsker ikke at risikere at være de nye ejere i en ny tid, der står med et usælgeligt hus", siger Lennart Christensen.

Det er dog ikke vandafstanden, der i sig selv er afgørende. Det er i højere grad beliggenheden i forhold til vandet. Ligger huset på en skrænt eller en bakketop med udsigt over vandet, er sagen pludselig en helt anden.

- De huse bliver mere eksklusive og dermed attraktive, for nu har vi jo endnu færre i nærheden af vandet at vælge mellem. Det kan gøre, at priserne stiger tilsvarende.

- Der hvor det sætter sig negativt i priserne, er de lave områder - for eksempel fjordområder som ved Isefjorden og Roskilde Fjord, dele af Lolland eller i Vestjylland, hvor der bliver tager af kysten, siger direktøren.

Grundvandsstigninger kan også være med til at give panderynker.

- Når vi har så meget regn, som vi nogle gange har, kan det give problemer i sommerhushaverne. Huset kan nærmest ligge i en kæmpe vandpyt, og det er folk også opmærksomme på, siger Lennart Christensen.

Han henviser til hjemmesiden dingeo.dk, som drives af boligsiden Boliga, hvor man samler og præsenterer geodata fra åbne kilder fra det offentlige. Her kan man få overblik over mange faktorer, blandt andet hvor højt grundvandet ligger på en given bolig.

/ritzau fokus/

København, 28/11/2025 - 09:00

Kaotisk kagekonkurrence på DR får ny vært

Komikeren Lasse Madsen skal flankere bagedystvinderen Liv Martine, når små og store kendisser skal bage i blinde.

DR har skiftet en af ingredienserne ud i den kommende sæson af "Det sorte kageshow".

Komikeren Lasse Madsen bliver ny vært på programmet, hvor deltagerne skal bage i bælgravende mørke, og overtager dermed efter komikerkollegaen Victor Lander.

Han flankerer kagekonkurrencens anden vært, Liv Martine, som vandt fjerde sæson af "Den store bagedyst" i 2015.

Komikeren glæder sig til at kaste sig ud i det, som DR kalder en kaotisk kagekonkurrence.

- Jeg elsker idéen om, at børn og voksne skal klare sig sammen i mørket. Det bliver både sjovt, kaotisk og rørende, og det viser, hvor godt det fungerer, når børn får lov til at tage styringen, siger Lasse Madsen i en pressemeddelelse.

I programmet skal seks kendte makkerpar bage i blinde.

Skuespilleren og Vild med dans-vinderen Jakob Fauerby går i køkkenet med det unge talent Ida Skelbæk-Knudsen, som han har spillet over for i filmatiseringerne af de første bøger om "Børnene fra Sølvgade".

Kost- og træningsformidler Michelle Kristensen teamer op med årets vinder af "Den store juniorbagedyst", Ea Marie Schou Vigild.

Blandt de seks makkerpar finder man blandt andre også Carpark North-frontmanden Lau Højen, der skal bage med sidste års X Factor-finalist Cristian Oprea, som er sprunget ud som skuespiller i DR Ultra-serien "1000 ord for sne".

- "Det sorte kageshow" skal inspirere familier til at opdage, hvor sjovt og givende det er at lave mad sammen, også når det hele går lidt galt, for det er her grinene, læringen og samværet for alvor får plads, siger producent på programmet Camilla Olsen i pressemeddelelsen.

Samme dag som premieren på DR1 og DRTV 20. december udkommer public service-stationen i samarbejde med Center for Undervisningsmidler (CFU) med undervisningsmateriale til mellemtrinet og en inspirationsside til familier.

/ritzau/

Læs Mere >>

Horsens, 28/11/2025 - 08:00

FAKTA: Michael Olesens placeringer i Vild med dans

* 2022: 7.-plads med tv-vært Heidi Frederikke Sigdal.

* 2020: 6.-plads med dansktopsanger Hilda Heick.

* 2019: 5.-plads med skuespiller Neel Rønholt.

* 2018: 4.-plads med musiker Lucy Love.

* 2017: 1.-plads med skuespiller Sofie Lassen-Kahlke.

* 2016: 3.-plads med skuespiller Laura Bach.

* 2015: 7.-plads med rapper Karen Mukupa.

* 2014: 7.-plads med skuespiller Line Kruse.

* 2013: 6.-plads med konditor Mette Blomsterberg.

* 2012: 4.-plads med skuespiller Camilla Bendix.

* 2011: 8.-plads med politiker Pia Allerslev.

* 2010: 6.-plads med musiker Dicte.

* 2009: 4.-plads med taekwondo-kæmper Lisa Lents.

* 2008: 3.-plads med skuespiller og instruktør Anne-Grethe Bjarup Riis.

* 2007: 7.-plads med skuespiller Anne Louise Hassing.

Kilde: TV 2.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 28/11/2025 - 08:00

FAKTA: Fjern vand fra dine fødevarer

* Når du bager appelsiner ved lav temperatur i lang tid, fjerner du vandet i dem. Den proces kaldes dehydrering.

* Dehydreret mad har en længere holdbarhed end ferske fødevarer. Når du fjerner vandindholdet, reduceres risikoen for vækst af bakterier og mug, som ellers ville fordærve maden. 

* Det meste frugt og grønt kan dehydreres, og langt de fleste vitaminer, mineraler og andre næringsstoffer forbliver i maden. 

* Du kan spise dehydreret frugt og grønt som snack eller tilføje dem i for eksempel mysli og bagværk.

* Ud over at dehydrere din mad i ovnen kan du bruge en såkaldt dehydrator, der kan købes i de fleste elektronikbutikker. 

Kilde: madihjemmet.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 28/11/2025 - 08:00

Julepynt der dufter af hygge: Lav tørrede appelsiner

Hvert år bliver kassen med støvet julepynt udfordret af nye pyntetendenser. Tørrede appelsinskiver kan bidrage til den helt rette julestemning i dit hjem.

Appelsiner får en sødlig duft, når du bager dem. Og så pynter de på alt fra julebordet til adventskransen.

Det fortæller Diana Noe Klitgaard, der deler kreative tip på blandt andet Instagram under profilnavnet Kramogkrea.

- Når jeg laver dem, så dufter hele huset, og det minder mig om min egen barndom, siger hun.

Ifølge Diana Noe Klitgaard adskiller duften fra de hjemmelavede tørrede frugtskiver sig fra dem, man kan købe.

Og så er de supernemme og ikke mindst billige at lave selv hjemme i køkkenet.

Skær dine vaskede appelsiner ud i skiver på cirka fem millimeter, og placer dem på en bageplade med et stykke bagepapir.

Sæt skiverne i ovnen på 100 grader varmluft, og bag dem i cirka tre timer. Husk at vende dem et par gange undervejs.

Appelsinerne skal tørre helt ud, men de skal ikke tage farve, forklarer Diana Noe Klitgaard.

- Med tiden får de en lidt mørkere farve, så man behøver ikke at bage dem mørke i ovnen, siger hun.

Det er også oplagt at tørre appelsinerne, hvis de er blevet lidt bløde efter at have ligget for længe i frugtskålen.

Det siger Britta Surland, der er uddannet kok og leder af Arlas inspirationskøkken.

- Jeg bruger dem til alt muligt. Jeg synes, det ser rigtig fint ud at sætte et lille stykke gran og en tørret appelsinskive på, når man pakker gaver ind, siger Britta Surland.

Vil du lave en krans af de tørrede appelsiner, kan du med fordel lime skiverne fast på et stykke pap eller bruge ståltråd, som du former til en cirkel.

Hvis du blot limer appelsinskiverne sammen uden noget, de kan hæfte på, skal de have lov til at ligge i en uges tid inden.

- Det er simpelthen, fordi de krymper en lille smule. Og har man limet dem sammen, og de begynder at krympe, så kan limen godt løsne sig, siger Diana Noe Klitgaard.

Kanterne på appelsinerne kan også begynde at folde, efter de er kommet ud af ovnen.

Hvis du gerne vil have, at skiverne er helt flade, kan du lægge en bageplade oven på dem, lige så snart du har taget dem ud af ovnen, hvor de stadig er bløde, forklarer Diana Noe Klitgaard.

Det er ikke kun appelsiner, der kan pynte efter en tur i ovnen.

Grape, lime, citroner og blodappelsin giver et skønt samspil af farver både i dit hjem og i din favoritdrik.

- Hvis nu man synes, at det er dejligt at få en juledrink af en slags, så er de også rigtig flotte dernede, siger Britta Surland.

Bruger du citrusskiverne i en drink, skal de være usprøjtede eller økologiske.

De tørrede frugtskiver kan holde sig helt til næste år i en lufttæt glas- eller plastikbeholder.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek