Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 19/03/2023 - 08:00

Esben Dalgaard: Det er benhårdt at være sjov

Man stiller sig med røven i klaskehøjde, når man stiller sig op på en scene for at underholde. Det kræver sin mand, lyder det fra skuespilleren Esben Dalgaard.

Claus Bech/Ritzau Scanpix

Af: Af Ritzau Fokus

Det er en tidslomme, som Esben Dalgaard dykker ned i som en del af ensemblet i "Dansegarderoben".

I TV 2's anmelderroste serie portrætterer skuespilleren revyveteranen Jørgen Ryg.

- Jeg er vokset op med revyen som en vigtig faktor. Det var noget af det, jeg så op til, fortæller Esben Dalgaard.

- Jeg kommer fra Vejle, men min farmor og farfar boede på Sjælland, og når vi kom over, var der en gang imellem, at vi fik mulighed for at komme med i Cirkusrevyen. Det var stort. Kæmpestort. Siden har jeg selv været heldig at lave revy.

Esben Dalgaard debuterede i Kerteminderevyen i 2011 og medvirkede også i året efter.

Det er en ganske særlig disciplin, lyder det fra den erfarne skuespiller.

- Jeg har meget respekt for folk, der laver revy, siger han og uddyber:

- Du arbejder målrettet på noget, som du først ved virker, når publikum sidder der live. Og der er betaling ved kasse et. Griner de, er du sjov. Griner de ikke, så stinker du. Og det er så hårdt. Det er så benhårdt psykisk. Det er et slid.

Han understreger samtidig, at man ikke skal have ondt af ham.

- Man har jo selv valgt det. Man får ikke vredet armen om. Men man stiller sig med røven i klaskehøjde, siger han og fortsætter:

- I og med at man gør det, stiller man sig op til at modtage ris og ros, og det kræver da sin mand.

Det kommer både fra anmelderne og fra publikum.

Men med alderen og erfaringen ligger man deres dom mere og mere fra sig.

- Jeg går enormt meget op i, at vi har forberedt os godt. At vi har sat os ind i stoffet og - vigtigst af alt - gør vores absolut bedste, lyder det fra Esben Dalgaard.

- Mit arbejde er i forberedelsen og på dagen, hvor vi optager. Hvad der så sker med det bagefter, må vi jo se. Jeg ønsker og håber, at det bliver en kæmpe succes - og med "Dansegarderoben", at den er med til at lave perspektiver.

Serien udspiller sig for 50 år siden og skildrer blandt andet sexisme og fordomme.

Spørgsmålet er, hvor meget vi har rykket os siden dengang. Esben Dalgaard håber, at "Dansegarderoben" kan blive et slags spejl for den samtale.

- Vi skal behandle hinanden med respekt og ordentlighed. Indtil det er 100 procent i mål, er der noget, der skal skrues på, mener Esben Dalgaard.

- På rigtig mange parametre kunne der være overvejelser og refleksioner, om hvorvidt vi kommer folk i stereotype båse. Og på rigtig mange parametre kunne der være væsentlig større rummelighed, siger han og uddyber:

- For mig handler det enormt meget om, at vi skal respektere og anerkende hinanden, som vi er. Om vi så er mand, kvinde eller alle de køn eller alle de personer, der må være imellem.

"Dansegarderoben" kan ses på TV 2 søndag den 19. marts klokken 20.00, mens at næste uges afsnit er tilgængeligt på TV 2 Play samme dag.

/ritzau/

København, 20/12/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Fra Sandholmlejren til skuespiller

* Afshin Firouzi kom til verden i Iran 22. september 1980 - samme dag blev landet invaderet af Irak.

* Krig tvang familien Firouzi på flugt. En flugt, som endte i Danmark.

* Efter familien fik asyl, slog de sig ned i Brøndby Strand.

* Han har medvirket i filmene "Underverden", "Hacker", "Krudttønden" og i Afdeling Q-filmen "Den grænseløse".

* På tv har han blandt andet haft roller i serier som "Dag & nat", "Legenden" og "Graverne".

* Udover sit arbejde som skuespiller arbejder han også som socialarbejder på et opholdssted for unge.

Kilde: IMDB.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 20/12/2025 - 08:00

Valdes jul-stjerne: Jeg har taget julen til mig sent i livet

Afshin Firouzi, der er aktuel i "Valdes jul - vintermiraklet", spreder som socialarbejder juleglæde hos udsatte unge ved siden af sit job som skuespiller.

Juletræer, klejner og risalamande var engang noget, der ikke betød det store for Afshin Firouzi.

Men med årene er julen begyndt at fylde mere og mere for skuespilleren, der er aktuel i dette års TV 2-julekalender, "Valdes jul - vintermiraklet".

- Jeg har taget julen til mig sent i livet, men jeg nyder det virkelig nu, fortæller den 45-årige skuespiller, der blandt andet er kendt fra film som "Underverden" og Afdeling Q-filmen "Den grænseløse".

At blive en del af et julekalender-univers er lidt af en drøm, der er gået i opfyldelse for Afshin Firouzi.

- Jeg har aldrig gjort det før og har altid haft lyst til det, fortæller skuespilleren.

Som femårig måtte Afshin Firouzi sammen med sin familie flygte fra det krigshærgede Iran. Sammen ankom de til Danmark og blev indlogeret i Sandholmlejren.

Her mødte han for første gang julemanden, der besøgte børnene i asylcentret, og det var der, han smagte pebernødder for første gang, hvilket bestemt ikke blev hans sidste gang.

Det var også i Sandholmlejren, at Afshin Firouzis skuespildrømme blev skabt.

Her flygtede han ind i fjernsynets univers, hvor han kunne være lige det, han ønskede sig.

Mange år senere prikkede en ven julekalenderstjernen på skulderen og opfordrede ham til at blive skuespiller, hvilket startede skuespillerens kamp for at arbejde sig ind i branchen.

Han var 36 år, da han begyndte at realisere den drøm, han fik som femårig i Sandholmlejren, efter at han i mange år havde arbejdet på et opholdssted, men også været forbi restaurationsbranchen, musikken og en smule bag kameraet på en række produktioner.

Han begyndte at få flere og flere småroller, som især de seneste fem år er blevet større og større.

Alene i år har han kunnet ses i sin første hovedrolle på film, "Hele vejen", og Netflix-succesen "Legenden".

Selv om han har fået opfyldt den drøm, han fik som femårig, er han stadig tilknyttet socialarbejder på et opholdssted for unge.

Hvert år ved juletid oplever han, at de unge på opholdsstedet kan have brug for lidt ekstra julehygge, som han med glæde står for.

- Når jeg kommer ind på min arbejdsplads og ser nogen, der ikke er tætte med deres forældre, eller som ikke er sammen med sine nærmeste juleaften, så kan jeg sidde sammen med dem og se julekalender og bage småkager og klejner.

- Det er noget, jeg har lyst til at gøre, men det er også et standpunkt, jeg har taget - det er blevet en del af mig. Jeg tog også en beslutning om, at jeg gerne vil give igen - alt det, jeg kan, fortæller han.

Afshin Firouzi spiller i "Valdes jul - vintermiraklet" en såkaldt ulveskifter, der er halvt menneske og halv ulv, som lever i den magiske skov, julekalenderen udspiller sig i. Det afsløres i afsnit 15, at han har forvist sin egen datter fra skovens ulveflok.

Selv har Afshin Firouzi en lille dreng på to et halvt, og erfaringerne fra faderskabet har styrket skuespillet.

- Kærligheden og savnet, man kan have til sit barn, kan jeg godt sætte mig ind i, fortæller han.

- Jeg kan mærke det, hvis jeg ikke har set mit barn i en dag, mens min karakter jo ikke har set sin datter i lang tid. Det savn, man oplever som forælder, kan sagtens overføres til det, man laver.

"Valdes jul - vintermiraklet" kan ses hver aften frem til 24. december på TV 2.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek