Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 07/04/2023 - 08:00

Mick Øgendahl fylder 50: Jeg er blevet mindre bekymret

Den selvudråbte bad boy fra Falster fylder 50 år og lancerer et nyt onemanshow. Komikerens lange karriere har både budt på op- og nedture i på scenen og privat.

Af: /ritzau/

Den komiske drengerøv fra Falster, Mick Øgendahl, er trods sine 169 centimeter en af de helt store komikere i Danmark.

Han har været i branchen i godt og vel 30 år, lavet seks standupshows, medvirket i 19 spillefilm og haft et hav af tv-optrædener.

Nu runder standupkomikeren 50 år den 7. april, hvilket ifølge hovedpersonen selv føles "ret ligegyldigt".

- Det er bare et tal for mig. Det var 40 ikke. Der ramte jeg sgu lige muren, fortæller Mick Øgendahl.

Mick Øgendahl startede helt tilbage i 90'erne på den danske standupscene og meget har ændret sig siden.

- Det afspejler sig i de emner, jeg synes er interessante at behandle gennem komikken, men også i måden, jeg ser på mig selv, siger han.

Her er han blevet noget mindre bekymret for, hvad andre tænker om ham. Sådan har det ikke altid været.

- Det kunne gøre ondt, når folk satte lighedstegn mellem den karikerede og naive "bad boy" fra Falster på scenen, og ham jeg er uden for.

- I dag er jeg ligeglad og har nok givet lidt op på at gå i flinkeskole. Folk må tænke om mig, hvad de vil, og jeg har det rigtig godt med at være ham, der tør stille de dumme spørgsmål.

Ifølge Mick Øgendahl er det både på godt og ondt.

- Det giver mig et kunstnerisk spillerum og muligheden for at være nysgerrig, skeptisk og vende de etablerede sandheder på hovedet, siger han.

- Men man kan selvfølgelig også komme til at træde nogen over tæerne, og det skal jeg nok lære at navigere lidt i.

- For jeg gider jo ikke per definition at gøre nogen sure uden grund, men samtidig har jeg også bare lyst til at sige, hvad jeg synes.

Mick Øgendahl er født i Silkeborg, men voksede op i et lille samfund på Falster.

Som folkeskoleelev var han i praktik på Falck-stationen i Nykøbing, hvilket han syntes, var helt fantastisk og spændende.

Men for at kunne få et job sådan et sted, fik den unge Mick Øgendahl at vide, at han skulle have en faglig uddannelse.

- Min helt forkromede plan var derfor at blive en eller anden form for automekaniker eller maskinarbejder, for at jeg på et tidspunkt kunne søge ind til Falck igen, siger han.

Den vej skulle Mick Øgendahl ikke. Han endte i en "vidunderlig, fantastisk skævert", som han selv udtrykker det, med at skabe en karriere i underholdningsbranchen.

Det var på Restaurant Dins i København, at han for første gang optrådte med standup foran et rigtigt publikum.

- Da jeg startede med at optræde, var jeg bare en superglad dreng, der synes, det var helt fantastisk at få folk til at grine.

- Men at jeg skulle leve af det, havde jeg slet ikke turde tænke på.

Her gik der ikke lang tid, før han havde markeret sig selv som en sjov mand, og i 2002 udkom hans første onemanshow "Micktrix".

Senere i karrieren fulgte standupshows som "Tåfræser", "Undskyld!", "Progaganda", "Spas" og "Fest".

Selv kan han ikke pege på et favoritmoment i sin karriere, men der er dog ét øjeblik, han husker bedre end andre.

Og det var at optræde med det fælles standupshow "Den ægte vare" i 2002 med andre komikere som Anders Matthesen, Rune Klan, Jacob Tingleff og Carsten Eskelund.

- Jeg kan huske følelsen af at stå i Cirkusbygningen i København med mine venner og kolleger på scenen, og at der var udsolgt.

- Der tænkte jeg bare: "vi er her".

Et andet tidspunkt, der står indprentet i Mick Øgendahls hukommelse, var en optræden på Aarhus Universitet i komikerens unge dage. Her gik det knap så godt.

- Jeg blev uvenner med publikum, fordi jeg var decideret usympatisk på scenen, fortæller han.

- Jeg havde optrådt i flere dage i streg, og jeg var bagstiv.

På scenen havde han bevæget sig ud i at tale om overvægt, og ifølge ham selv var han for smart og dum at høre på.

- Jeg kan ikke huske, hvad jeg helt præcist sagde, men jeg kan bare huske, at det var en skrækkelig oplevelse, og publikum vendte sig imod mig.

- Rent karrieremæssigt var det nok den største læring, jeg fik, og jeg blev klar over, at jeg også skulle have en form for ydmyghed over for det, jeg lavede.

I løbet af sin lange karriere har Mick Øgendahl ikke kun været på standupscenen.

Han har også medvirket i flere film og tv-programmer som "Blå mænd", "Alle for én", "Tak for i aften" og "Tomgang".

Sidstnævnte instruerede han selv og spillede også hovedrollen i 2013.

Men det var også her, at en krise ramte ham tæt på livet.

Han indlagde nemlig sig selv på psykiatrisk i 14 dage, efter han var gået ned med stress, og virkeligheden begyndte at flyde sammen med fiktion.

- Jeg blev ramt af to livsforløb. Det ene var min karriere, der gik godt, og det andet var, at jeg var blevet far og familiemenneske.

- Her fik lysten til at begge ting skulle være perfekte, bægeret til at flyde over.

Mick Øgendahl havde i mange måneder arbejdet for meget. Han havde ikke fået nok søvn, hjertet galopperede derudaf, og han koldsvedte hele tiden.

Det gik op for komikeren, at der var noget grueligt galt, da han på et tidspunkt skulle give sin gamle bil til sin far.

Men da han skulle forklare faren, hvordan bilen fungerede, var det som om, bilen var helt ukendt.

- Imens var jeg ved at instruere en komedieserie ("Tomgang", red.), og jeg klikkede hele tiden frem og tilbage mellem den virkelige verden og fiktionen. Det gjorde min hjerne helt vildt forvirret.

To år efter spillede Mick Øgendahl teater om aftenen og skrev på en serie om dagen. Og pludselig begyndte symptomerne at vende tilbage igen.

Kroppen kørte igen på overtid, men fordi han i forvejen kendte sin krops signaler, endte han ikke samme sted som før.

I dag, når Mick Øgendahl kigger tilbage på sin karriere, beskriver han den som et "langt, sejt, fornuftigt træk".

Det syvende show, som komikeren kommer med til næste år, hedder "Bad boy".

Det tager udgangspunkt i der, hvor Mick Øgendahl kommer fra, og hvordan det, han har fået med fra barnsben, stadig former og præger ham.

- Den her "bad boy" eller "Dummepeter" nede fra Falster er en scenepersona, jeg har forfinet gennem mange år, som selv tror, han er en bad boy. Det er han ikke.

- Han repræsenterer mange af de ting, jeg ikke bryder mig om i samfundet.

- Han er forstokket, bedrevidende og urokkelig, men han har samtidig en vigtig evne. Han forstår ikke de sociale koder og mekanismer, hvilket sætter ham fri til at stille de dumme spørgsmål.

Og er man netop ikke nødvendigvis helt med på førstebølgen i wokeness, er man nødt til at påråbe sig rettigheden til at være forvirret, fortæller komikeren.

- Jeg ser både unge og gamle, der ikke kan tale sammen, fordi de i bund og grund er bange for at blive forvirrede.

- De er bange for, at deres verdensbillede bliver udfordret. Vi omgiver os med mennesker, der ligner os selv, og så bekræfter vi hinanden i vores små ekkokamre.

Der er en dejlig komfort i ikke at lade sig forvirre, men det er en bekvemmelighed, man er nødt til at modarbejde hele livet for at kunne være rummelige mennesker, uddyber komikeren.

Men selv om der er også er en dejlig komfort i at fylde 50 for Mick Øgendahl, har komikeren en lidt anden holdning til de 60.

- Her begynder der at snige sig et "pensionsord" ind, og det kan jeg mærke, at jeg kommer til at få det rigtig svært med, siger han.

Kroppen er ikke længere er helt så ung, men det er Mick Øgendahls sind dog alligevel, fortæller han.

- I julegave fik jeg sådan et hydrofoil-surfkursus, som jo et eller andet sted er ret legeagtigt og barnligt. Jeg kunne bare mærke, at jeg måtte prøve, fortæller han.

Mick Øgendahls nye show "Bad boy" har premiere 6. september 2024.

/ritzau/

København, 21/11/2025 - 11:38

Esben Bjerre taler ud for første gang: Jeg havde en affære

Celina Dahl/Ritzau Scanpix

Esben Bjerre indrømmer utroskab mod hustruen Sisse Sejr-Nørgaard og sender en stikpille til medierne, som han mener, har givet historien for meget opmærksomhed.

- Jeg havde en affære, som min hustru opdagede.

Sådan lyder det fra tidligere radio- og tv-vært Esben Bjerre i det seneste afsnit af den populære podcast "Her går det godt", hvor han for første gang udtaler sig om hustruens stalkingsag.

42-årige Sisse Sejr-Nørgaard blev 31. oktober idømt 30 dages ubetinget fængsel ved Østre Landsret for stalking og identitetstyveri.

Sisse Sejr mente, at hendes stalkingoffer havde en affære med hendes ægtemand. Det var blandt andet derfor, hun havde handlet, som hun gjorde, forklarede hun i retten.

Indtil videre har Esben Bjerre været tavs om den påståede utroskab, men nu tager han bladet fra munden.

Det skyldes, at ankefristen for sagen udløb fredag, forklarer han i podcasten, hvor han deler værtstjansen med Peter Falktoft.

Værten sætter også ord på sin kones handlinger mod kvinden, han havde en affære med.

- Det var en rigtig spids sommer sidste år. Hun (Sisse Sejr-Nørgaard, red.) reagerede ved at bestille nogle borde og nogle nyhedsbreve til vedkommende. Det var idiotisk - det har hun sagt undskyld for, og nu har hun også fået en straf.

Esben Bjerre sender også en stikpille til medierne, som han mener, ikke burde have blæst en så privat historie op.

- Jeg ved godt, der sidder nogle og tænker, at det er sådan, det er at være i fjernsynet. Jeg er simpelthen bare ikke enig. Jeg synes ikke, at folks private nedsmeltninger skal have gigantiske personlige konsekvenser.

Han sender samtidig en undskyldning til sine nærmeste:

- Jeg vil bare sige, at jeg er mest ked af den situation, jeg har sat hende (Sisse Sejr-Nørgaard, red.) og min familie i. Det er ikke en undskyldning for, hvad der er sket, men en forklaring på, hvorfor der skete noget.

Esben Bjerre og Sisse Sejr-Nørgaard har sammen to børn på 4 og 11 år.

- At mine børn og hustru og alle andre har kunnet læse med i vores mest private sammenbrud, har været så grænseoverskridende, at du tror, det er løgn, siger han i podcasten.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 21/11/2025 - 11:18

Esben Bjerre taler ud for første gang: Jeg havde en affære

Celina Dahl/Ritzau Scanpix

Esben Bjerre indrømmer utroskab mod hustruen Sisse Sejr-Nørgaard og sender en stikpille til medierne, som han mener har givet historien for meget opmærksomhed.

- Jeg havde en affære, som min hustru opdagede.

Sådan lyder det fra Esben Bjerre i det seneste afsnit af den populære podcast "Her går det godt", hvor han for første gang udtaler sig om hustruens stalkingsag.

42-årige Sisse Sejr-Nørgaard blev 31. oktober idømt 30 dages ubetinget fængsel ved Østre Landsret for stalking og identitetstyveri.

Sisse Sejr mente, at hendes stalkingoffer havde en affære med hendes ægtemand. Det var blandt andet derfor, hun havde handlet, som hun gjorde, forklarede hun i retten.

Indtil videre har Esben Bjerre været tavs om den påståede utroskab, men nu tager han bladet fra munden.

Det skyldtes, at ankefristen for sagen udløb fredag, forklarer han i podcasten, hvor han deler værtstjansen med Peter Falktoft.

Værten satte også ord på sin kones handlinger mod kvinden, han havde en affære med.

- Det var en rigtig spids sommer sidste år. Hun (Sisse Sejr-Nørgaard, red.) reagerede ved at bestille nogle borde og nogle nyhedsbreve til vedkommende. Det var idiotisk - det har hun sagt undskyld for, og nu har hun også fået en straf.

Esben Bjerre sendte også en stikpille til medierne, som han mener, ikke burde have blæst en så privat historie op.

- Jeg ved godt, der sidder nogle og tænker, at det er sådan, det er at være i fjernsynet. Jeg er simpelthen bare ikke enig. Jeg synes ikke, at folks private nedsmeltninger skal have gigantiske personlige konsekvenser.

Han sender samtidig en undskyldning til sine nærmeste.

- Jeg vil bare sige, at jeg er mest ked af den situation, jeg har sat hende (Sisse Sejr-Nørgaard, red.) og min familie i. Det er ikke en undskyldning for, hvad der er sket, men en forklaring på, hvorfor der skete noget.

At hans påståede utroskab fyldte så meget i medierne, har været en voldsom oplevelse for podcastværten.

- At mine børn og hustru og alle andre har kunnet læse med i vores mest private sammenbrud, har været så grænseoverskridende, at du tror, det er løgn.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 21/11/2025 - 08:00

FAKTA: Genbrug og giv nyt liv

* Lav om: Hvis ærmerne er blevet slidte, kan du klippe dem af og strikke nye kanter i ærmegabet - så har du en vest. Du kan også forvandle en sweater til en cardigan.

* Genbrug garnet: Du kan vælge at trevle en sweater op og genbruge garnet i et nyt projekt. Det er en fantastisk måde at spare både ressourcer og penge på. Og har du børnestrik, der er blevet for småt, kan du forlænge ærmer og krop, så trøjen passer en sæson mere.

* Brug resterne: De små nøgler, der ligger og venter på at blive brugt, kan blive til den smukkeste personlige sweater. Strik med striber, felter eller tone-i-tone, og nyd, at intet går til spilde.

Kilde: strikdesigner og indehaver af Strikkeakademiet Pernille Cordes.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 21/11/2025 - 08:00

FAKTA: Sådan vasker du i hånden

* Fyld en balje med lunkent vand (højst 35 grader), og tilsæt lidt uldvaskemiddel.

* Læg strikken i blød i 20-30 minutter. Undgå at vride eller gnide.

* Skyl forsigtigt, og sørg for at vandet har samme temperatur hele vejen igennem, så ulden ikke får et "kuldechok".

* Læg strikken i et håndklæde, og rul den, så vandet presses ud.

* Alternativt kan du lægge den i et vaskenet og køre en kort centrifugering på maks 800 omdrejninger - det fjerner vandet hurtigt og effektivt uden at skade fibrene.

Kilde: strikdesigner og indehaver af Strikkeakademiet Pernille Cordes.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek