Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 04/02/2023 - 08:00

Anders Agger får filmdebut: Der er en vis logik i det

Spørgsmålene sidder løst på DR-journalisten Anders Agger. I den nye film "Meter i sekundet", hvor han har skuespildebut, det dog ham, der kommer med svarene.

Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix

Af: Af Signe Haahr Pedersen, Ritzau Fokus

Anders Agger bider sig tit i tungen, når han træder ind på sin lokale kaffebar i Aarhus. For spørgsmålene har det med at falde ud af munden på ham, mens baristaen brygger hans cortado.

Hvad betyder den nye tatovering, hun har fået på fingeren? Hvor ofte arbejder hun her, og hvad bruger hun ellers sin tid på?

- Min familie har jo nogle gange bare lyst til at låse mig inde i bilen og sige: "Skal vi ikke bare hente kaffen? Så bliver du lige her", siger den 58-årige journalist og dokumentarist, der blandt andet er kendt for DR-programmet "Indefra".

Den store spørgelyst er dog ikke kun en arbejdsskade, men udspringer af en konstant trang til at blive klogere på andre mennesker og de sammenhænge, de indgår i.

- Det er egentlig drevet af empati. Altså, et ønske om at forstå, forklarer Anders Agger.

Samme mission er hovedkarakteren i Hella Joofs nye komedie "Meter i sekundet" på, da hun flytter fra København til landsbyen Velling ved Ringkøbing Fjord.

Filmen er baseret på forfatter Stine Pilgaards bestsellerroman af samme navn og følger en ung kvinde, der gang på gang kommer galt af sted i sit forsøg på at nærme sig de lidt mere fåmælte vestjyder.

Ordene løber ligesom af med hende, og det ved hverken købmanden eller dagplejemoren, hvad de skal stille op med.

Undervejs søger hun råd hos Anders Agger, og derfor får han nu debut som skuespiller.

- Det er min klare opfattelse, at Hella Joof i første omgang gik efter at få enten Mads Mikkelsen eller Nikolai Coster-Waldau til at spille min rolle, siger han med smil i stemmen og fortsætter:

- Men de var i gang med noget andet, og så blev det mig. Og det, synes jeg da, at der er en vis logik i.

Selv om Anders Aggers optræden i både bog og film er ganske lille, så har "Meter i sekundet" fyldt en del for ham, siden Stine Pilgaard bankede på hans dør en regnvåd novemberdag for et par år tilbage og fortalte, at han figurerede på siderne i hendes kommende roman.

Han får stadig beskeder på de sociale medier fra læsere, der spørger, om han godt ved, at der findes en fiktiv Anders Agger, som bliver semistalket af en storsnakkende kvinde fra Velling.

- Med filmen bliver det bare ekstra meta. Folk har jo svært ved at finde ud af, om det er mig, eller om det ikke er mig, siger han og griner.

- Det er et meget godt billede på tilfældighederne omkring den her bog, som jeg har været så heldig at læse i, allerede før den var skrevet færdig.

Oveni hatten har han og Stine Pilgaard udviklet et venskab, hvor de kan dele deres fælles fascination for, hvad der egentlig er på spil blandt deres medmennesker.

- Stine kan sidde inde i et rum eller i en stue, eller vi kan gå ind på en festivalplads eller sidde på et brunt værtshus, og så har hun straks regnet ud, at ham derovre er ved at gå fra hende der. Hun er meget dygtigere til det, end jeg er.

"Meter i sekundet" havde biografpremiere 2. februar.

/ritzau/

København, 20/12/2025 - 13:15

Grev Nikolai har landet job som konsulent i Dansk Industri

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Fra årsskiftet skal grev Nikolai arbejde med kommercielle opgaver som konsulent i Dansk Industri Ejendom.

Grev Nikolai har landet et job uden for de kongelige rammer som konsulent hos brancheorganisationen Dansk Industri (DI).

Det oplyser DI til Billed-Bladet.

Efter nytår tiltræder den 26-årige greve som konsulent i DI Ejendom, hvor han skal arbejde med kommercielle og datadrevne opgaver.

Sidste sommer fik han sin kandidatgrad i Economics and Business Administration - Sales Management fra Copenhagen Business School (CBS).

Under uddannelsen på CBS læste grev Nikolai et semester i Australien, hvor han var indskrevet på University of Technology Sydney som en del af hans uddannelse på CBS.

Netop hans uddannelsesmæssige baggrund er en af de ting, DI Ejendom har lagt vægt på i ansættelsen, lyder det fra Helle Juhler-Verdoner, der er branchechef for DI Ejendom.

- Nikolai har en kommerciel baggrund via sin CBS-uddannelse og erfaring fra job i ejendomsbranchen, som passer til DI Ejendom, og vi glæder os som altid til at tage imod og arbejde sammen med en ny kollega, siger hun til Billed-Bladet.

Hvor erfaringen fra ejendomsbranchen kommer fra, er ikke uddybet.

Men greven, der er barnebarn af dronning Margrethe, nevø til kong Frederik og søn af prins Joachim, fik i maj et job i den australske storby Sydney.

Et job, der ikke blev nærmere beskrevet, andet end at det var relevant i forhold til hans uddannelse. Det oplyste hans agentur, Social Works, dengang over for Billed-Bladet.

Grev Nikolai har siden 2023 væren en del af influencerholdet hos marketingbureauet Social Works.

Grev Nikolai fik frit lejde til at promovere virksomheder og produkter, efter at han og hans tre søskende, grev Felix, grev Henrik og komtesse Athena, fik frataget deres titler som henholdsvis prinser og prinsesse af deres farmor, dronning Margrethe, for at tilpasse kongehuset, som det lød.

Ifølge begrundelsen skal de fire børnebørn i langt højere grad kunne forme deres egen tilværelse uden at være begrænset af de hensyn og forpligtelser, et formelt tilhørsforhold til kongehuset som institution indebærer.

Grev Nikolai begyndte at tage sine første skridt mod sin egen formbare fremtid i 2018, da han overraskede på catwalken for det britiske brand Burberry.

Han har også haft job for eksklusive mærker som Dior og Cartier. Og så har han været på forsiden af både den skandinaviske og den ukrainske udgave af modemagasinet Vogue.

Selv om grev Nikolai ikke længere er prins til Danmark, indgår han stadig i arvefølgen og er således den sjette i rækken.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 20/12/2025 - 13:04

Grev Nikolai har landet job som konsulent i Dansk Industri

Fra årsskiftet skal grev Nikolai arbejde med kommercielle opgaver som konsulent i Dansk Industri Ejendom.

Grev Nikolai har landet et job uden for de kongelige rammer som konsulent hos brancheorganisationen Dansk Industri (DI).

Det oplyser DI til Billed-Bladet.

Efter nytår tiltræder den 26-årige greve som konsulent i DI Ejendom, hvor han skal arbejde med kommercielle og datadrevne opgaver.

Sidste sommer fik han sin kandidatgrad i Economics and Business Administration - Sales Management fra Copenhagen Business School (CBS).

Under uddannelsen på CBS læste grev Nikolai et semester i Australien, hvor han var indskrevet på University of Technology Sydney som en del af hans uddannelse på CBS.

Netop hans uddannelsesmæssige baggrund er en af de ting, DI Ejendom har lagt vægt på i ansættelsen, lyder det fra Helle Juhler-Verdoner, der er branchechef for DI Ejendom.

- Nikolai har en kommerciel baggrund via sin CBS-uddannelse og erfaring fra job i ejendomsbranchen, som passer til DI Ejendom, og vi glæder os som altid til at tage imod og arbejde sammen med en ny kollega, siger hun til Billed-Bladet.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek