Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 28/05/2019 - 18:34

100 borgere i Odense skal rådgive om velfærdspolitikken

Borgerråd skal sikre, at politikerne ikke kun lytter til eksperter, når det gælder velfærd, siger borgmester.

Malene Anthony Nielsen/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Et borgerråd bestående af 99 repræsentativt udvalgte borgere plus en formand skal hjælpe byrådet i Odense Kommune med at tage de rigtige beslutninger på velfærdsområdet.

Kommunen står nemlig over for en større omprioriteringsopgave, fortæller Peter Rahbæk Juel (S), borgmester i Odense Kommune.

- Vi er i gang med en kæmpe omprioriteringsøvelse, hvor vi omprioriterer 200 millioner kroner for at kunne følge med, når der kommer flere børn og ældre, siger han.

Det er Megafon, der står for at ringe borgere op og sørge for, at rådet bliver så repræsentativt som muligt.

De første bliver ringet op i denne uge.

I Odense vil antallet af 0 til 5-årige stige med 22 procent, og antallet af personer på over 75 år vil stige med 34 procent frem mod 2030.

Det betyder, at Odense Kommune har udsigt til at mangle mere end 880 sæt hænder til den nære fremtid for at opretholde det nuværende velfærdsniveau. Det svarer til øgede udgifter på op mod 500 millioner kroner.

Den udfordring skal borgere i samarbejde med eksperter hjælpe med at løse.

- Borgerrådet kan bidrage med borgernes syn på, hvad den rigtige retning er i deres optik, så vi ikke kun lytter til eksperterne, når vi har med noget at gøre, der betyder noget for borgerne - nemlig den daglige velfærd og børn.

- Jeg føler mig overbevist om, at de giver os et vigtigt fingerpeg om, hvilken vej der er den rigtige, siger Peter Rahbæk Juel.

Borgerrådet får til opgave at rangere de velfærdsudfordringer, Odense står over for. De skal også stemme om, hvad der særligt skal arbejdes videre med.

Peter Rahbæk Juel er optimistisk, i forhold til om initiativet bliver en succes.

- Når du prøver noget nyt, er der selvfølgelig altid en risiko. Men jeg har fuld tiltro til, at vi kan engagere et borgerråd i at give nogle bud på, hvor fremtidens velfærd skal bevæge sig hen, siger han.

Han peger på, at det er vigtigt, at borgerrådet for "frirum og albueplads", så de kan arbejde selvstændigt.

Der kommer som udgangspunkt til at være tre møder med borgerrådet.

På det første møde bliver borgerne introduceret for de udfordringer, Odense står over for. Her vil de også gå i dialog med en såkaldt taskforce, som består af eksperter, som også skal være med til at løse problemerne.

På det andet møde skal borgerrådet rangere de udfordringer, som eksperterne har udpeget. Det skal sende et signal til byrådet om, hvad deltagerne finder vigtigst.

På det tredje og afsluttende møde får de 100 borgere mulighed for at kommentere og stille forslag til det videre politiske arbejde med anbefalingerne.

/ritzau/

København, 13/12/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Ulver Skuli Abildgaard

* Ulver Skuli Abildgaard blev født 26. juni 1955.

* Den 70-årige skuespiller blev færdiguddannet fra Odense Teater i 1984

* Han særlig kendt for sin rolle som Ulrik i komedieserien "Hjem til fem" fra 1995.

* Har spillet roller i tv-serier som "Taxa", "Sommerdahl" "Badehotellet", "De forbandede år", "Nordkraft" og Thomas Vinterberg-filmen "Kollektivet".

Kilder: DR, IMDB. 

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 13/12/2025 - 08:00

TV 2-stjerne: Folk bliver helt bange for mig

Ulver Skuli Abildgaard, der spiller morfar Jens i "Valdes jul - vintermiraklet", er så buldrende positiv, at folk finder det uhyggeligt, fortæller han.

God julestemning kan bringe det positive frem i selv den mest forbitrede vinterhader.

Men det kan også blive for meget af det gode, hvis man spørger Ulver Skuli Abildgaard, der er aktuel som morfaren Jens i TV 2-julekalenderen "Valdes jul - vintermiraklet".

Han er selv så positivt anlagt, at det næsten er uhyggeligt, mener han.

- Jeg buldrer nogle gange frem af positivisme - folk bliver helt bange for mig, fortæller skuespilleren, der har spillet med i tv-serier som "Taxa" og "Badehotellet".

Ifølge Ulver Skuli Abildgaard er det til tider lidt for positive sind er noget, som han har måttet arbejde med for ikke at træde sine medmennesker over tæerne.

- Fordi jeg er så buldrende, kommer jeg til at dæmpe alle mulige andre - jeg giver jo ikke andre lov. Der skal også være plads til, at andre har det, som de har, siger Ulver Skuli Abildgaard.

Det er dog noget, som er blevet bedre med alderen, fortæller den 70-årige skuespiller.

Det positive og lyse sind er også gældende for hans karakter i julekalenderen, morfaren Jens, der så småt begynder at falde for Berit, der spilles af Ina-Miriam Rosenbaum, da hun skal arbejde på den gård, han bor på.

Privat er skuespilleren godt gift på fyrretyvende år, som han selv beskriver det.

Han og konen Inger har sammen tre voksne børn, der tilsammen har seks børnebørn.

Jens og Berits juleromance viser sig blandt andet ved kopper af cafe latte, som morfaren serverer.

Og det er et kærlighedssprog, som Ulver Skuli Abildgaard også bruger.

- Hver morgen laver jeg cappuccino til min kone. Min far gjorde det for mig, da jeg var barn.

Ægteparret, der har været sammen siden 1981, har en særlig opskrift til det lange og sunde parforhold.

- Tilgivelse. Og så skal man arbejde for det, lyder det fra Ulver Skuli Abildgaard.

- Man behøver ikke at sige eller gøre noget, man skal bare være der.

Julekalenderen kan ses hver aften frem til 24. december på TV 2, mens dagens afsnit kommer på TV 2 Play fra morgenstunden.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Forskellige lertyper

* Der findes et væld af forskellige slags ler. Overordnet inddeles de i tre typer: lertøjsler, stentøjsler og porcelænsler.

* Dit valg er ler afhænger blandt andet af, hvor højt ovnen kan brænde.

* Smeltepunktet for lertøjsler er lavt, og det skal derfor ikke brændes ved så høje temperaturer som stentøjsler og porcelænsler, der begge har et højt smeltepunkt.

Kilde: cerama.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Hold fokus på processen

* Prøv at slippe dine egne forventninger til, hvordan det færdige resultat af din keramik skal se ud, og tillad dig selv at lege med leret, når du går i gang med at forme det.

* Lav måske en tegning forinden af, hvad du gerne vil lave, men brug den udelukkende som et startskud og ikke som et facit.

* Du kan også sagtens sætte hænderne i leret uden at have nogen som helst idé om, hvad du gerne vil lave. Prøv bare at lade hænderne prøve sig frem.

* Du kan altid klaske leret sammen og prøve igen, hvis du er utilfreds med det, du har formet.

* Men husk også, at kreationer i ler ofte ser håbløse ud helt op til den sidste finish. Nogle gange skal der ikke mere til end at lukke alle de små revner med tommelfingeren og køre en fugtig svamp hen over kanten på koppen, før den pludselig ser flot ud.

Kilde: Pi Bjørg, der er keramiker og forfatter til bogen "Keramik derhjemme - for alle".

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek