Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Randers, 01/02/2023 - 10:54

Drabstiltalt sosuhjælper blev tidligere bortvist for at give injektion

Sosuhjælper, der er tiltalt for drab, er tidligere blevet bortvist for uden bemyndigelse af give injektion.

Niels Ahlmann Olesen/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

En sosuhjælper, der anklages for et drab og syv drabsforsøg på plejehjemmet Tirsdalen i Randers, er under en tidligere ansættelse blevet bortvist for at have givet en injektion uden at have beføjelse til det.

Det kommer frem, da den daværende leder af plejehjemmet Overlundgården i Viborg onsdag i Retten i Randers afgiver forklaring.

Den tiltalte sosuhjælper var ansat på stedet tilbage i 2016, men hun endte med at blive bortvist, beretter centerlederen.

Det skete, efter en episode hvor den tiltalte havde givet en beboer en injektion, som hun som sosuhjælper ikke var bemyndiget til at give.

Lederen af plejehjemmet beskriver det som en ”grov pligtforsømmelse”.

Der var tale om en sprøjte med et hormon, som den pågældende beboer skulle have.

Den tiltalte har ifølge en partshøring, som bliver læst op i retten, forklaret, at hun troede, hun gav en sprøjte med insulin.

Den tiltalte har ifølge partshøringen forklaret, at hun under en tidligere ansættelse i Randers Kommune var blevet oplært til at give insulinsprøjte.

Centerlederen fra plejehjemmet slår dog fast, at den tiltalte som sosuhjælper ikke havde kompetence og bemyndigelse til at give beboere injektioner, uanset indholdet.

Det var en social- og sundhedsassistent, der var på vagt sammen med den tiltalte, der indberettede episoden til ledelsen.

Assistenten er også indkaldt som vidne i sagen.

Hun forklarer, at hun i tiden efter bortvisningen af kollegaen modtog ”modbydelige” sms’er fra den tiltalte med beskeder om, at den tiltalte ”ville tage hævn”, og at assistenten ”havde ødelagt hendes liv”.

Den tiltalte ryster flere gange på hovedet, da de to vidner afgiver forklaring.

Hun nægter sig skyldig i anklagen om drab og drabsforsøg på plejehjemmet Tirsdalen.

Onsdag er syvende retsdag i den omfattende sag, hvor flere end 30 vidner er indkaldt til at afgive forklaring.

Der ventes at falde dom i sagen 23. februar.

/ritzau/

København, 01/12/2025 - 14:50

Radiohead udskyder dansk koncert med timers varsel på grund af sygdom

Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix

Forsanger i Radiohead Thom Yorke har fået konstateret halsbetændelse og kan derfor ikke optræde som planlagt.

Det britiske rockband Radiohead må på grund af sygdom aflyse sin koncert mandag aften i Royal Arena i København.

Det samme gør sig gældende for koncerten tirsdag aften. Det skriver bandet i et opslag på Instagram.

Det skulle efter planen have været de første to af i alt fire koncerter i den danske hovedstad.

I stedet rykkes de to koncerter mandag og tirsdag til 15. og 16. december.

- Vi er dybt ulykkelige over at måtte udskyde disse to koncerter med så kort varsel, men Thom (Yorke, red.) har fået konstateret en voldsom halsbetændelse, som gør det umuligt for ham at synge, skriver bandet.

Bandet håber, at forsanger Thom Yorke er rask til de sidste to af de planlagte fire koncerter, der efter planen skal løbe af stablen 4. og 5. december.

Koncerterne er en del af en større europæisk turné, som er Radioheads første i syv år.

Der var stor rift om billetterne, da de blev sat til salg i september. På 25 minutter blev 65.000 billetter til de fire koncerter udsolgt.

Radiohead skriver i opslaget mandag, at bandet har været overvældet af den store interesse for de kommende koncerter.

- Det siger sig selv, at vi har det forfærdeligt over, at vi har været nødt til at udskyde disse koncerter, lyder det videre.

Det er første gang siden 2017, at bandet gæster Danmark.

Den gang spillede de på festivalen Northside, hvor koncerten blev rost af anmelderne på trods af silende regn.

- Selv ikke Elvis Presley eller selveste Thomas Helmig kunne have skabt magi i mudderpølen, men afsluttende "Karma Police" glimtede i natten med de drivvåde publikumsrester på kor, skrev Ekstra Bladets anmelder om koncerten.

Ud af det blå udgav bandet i august i år livealbummet "Hail to the Thief - Live Recordings 2003-2009".

Det var ikke et spritnyt album, men derimod en liveudgave af bandets sjette album, "Hail to the Thief", som udkom i 2003.

De europæiske datoer er bandets første liveoptrædener siden 2018, hvor de afsluttede en turné med deres niende album, "A Moon Shaped Pool", fra 2016.

Siden da har hvert medlem haft gang i sine respektive solokarrierer.

Radiohead blev dannet i 1986 og fik stor opmærksomhed med blandt andet sangen "Creep" fra 1993, albummet "The Bends" fra 1995 og gennembruddet fra 1997 "OK Computer".

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 01/12/2025 - 14:36

Radiohead udskyder dansk koncert med timers varsel på grund af sygdom

Forsanger i Radiohead Thom Yorke har fået konstateret halsbetændelse og kan derfor ikke optræde som planlagt.

Det britiske rockband Radiohead må på grund af sygdom aflyse sin koncert mandag aften i Royal Arena i København.

Det samme gør sig gældende for koncerten tirsdag aften. Det skriver bandet i et opslag på Instagram.

Det skulle efter planen have været de første to af i alt fire koncerter i den danske hovedstad.

I stedet rykkes de to koncerter mandag og tirsdag til 15. og 16. december.

- Vi er dybt ulykkelige over at måtte udskyde disse to koncerter med så kort varsel, men Thom (Yorke, red.) har fået konstateret en voldsom halsbetændelse, som gør det umuligt for ham at synge, skriver bandet.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 01/12/2025 - 11:00

FAKTA: Det skal du holde dig fra

* Prøv ikke selv at skille høretelefonerne helt ad. Der kan være skruer, og de kan også være limet sammen - og du risikerer, at selv ikke forhandleren kan hjælpe dig med at samle dem igen.

* Hold vand og sæbe langt væk fra høretelefonerne. Det kan elektronikken indeni ikke tåle.

* Lad ikke høretelefonerne ligge frit, når du ikke bruger dem - opbevar dem altid i det beskyttende etui.

Kilde: Kevin Callesen Stolberg, som er bæredygtighedsspecialist hos Elgiganten.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 01/12/2025 - 11:00

Ørevoks er høretelefonernes værste fjende

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Ørevoks kan sætte sig i metalnettet i dine høretelefoner og stoppe det så meget til, at lyden ikke kan trænge igennem. Men abesnot og rens kan genoplive dem.

Musik, podcast eller en lydbog er en fast følgesvend i øregangen for mange i det daglige.

Med tiden kan den klare lyd i høretelefonerne dog blive mere mudret eller pludselig stoppe med at virke.

Ifølge Kevin Callesen Stolberg, som er bæredygtighedsspecialist hos Elgiganten, er det i størstedelen af tilfældene ørevoks, der er skyld i problemet.

- Det er ikke slemt i starten, men desto mere varme, de får, jo mere trænger ørevoksen ind og sætter sig i metalnettet inde i høretelefonen. Med tiden bliver det næsten umuligt at rense. Så oplever folk, at der ikke er lyd i den ene side eller slet ingen lyd, forklarer han.

For at undgå problemet skal man rengøre høretelefonerne løbende - gerne med rengøringsmidlet isopropylalkohol. Det kan fås i butikker som Matas, mens man i nogle teknikbutikker kan få det i en mindre størrelse.

Du må til gengæld ikke bruge vand, sæbe eller opvaskemiddel. Hvis det kommer ind i høretelefonerne, begynder de at irre, fortæller Kevin Callesen Stolberg.

Han anbefaler at rengøre dem med isopropyl tre-fire gange om året.

- Det er ikke lige slemt på alle brands, men på AirPods, hvor metalnettet sidder tæt for at sørge for, at andet ikke trænger ind, er problemet med ørevoks slemt, fortæller han om erfaringerne fra Elgigantens 49 varehuse.

En anden effektiv måde at rengøre høretelefonerne på er med en lille klistret klump af genanvendelig klæbemasse, der har kælenavne som lærertyggegummi, elefantsnot og abesnot.

- Man skal fjerne gummidutterne på høretelefonerne, og så kan man lige trykke noget abesnot ind. Når man så trækker det ud, så ser det altså ulækkert ud, siger han med et grin.

Den lavpraktiske metode er ifølge Kevin Callesen Stolberg en meget effektiv måde at få fjernet snavs fra høretelefonernes inderste dele.

Ud over ørevoks er dine høretelefoner ikke glade for fysiske skader, kraftig kulde eller varme.

Særligt slag, når man eksempelvis taber høretelefonerne, kan tage livet af dem.

Kulde og varme er til gengæld hårdt for batteriet.

- Du må gerne løbe med høretelefonerne i, når det regner og sner. Men de skal ikke ligge frit tilgængelige, det er bedre at putte dem i beskyttelsesetuiet, siger Kevin Callesen Stolberg.

Mange producenter reklamerer med, at høretelefonerne er væskeresistente, men som Kevin Callesen Stolberg bemærker, er de ikke vandtætte på sigt.

- Hvis de ikke er i brug, skal du ikke lade dem ligge på et badeværelse, for der kan opsamle sig fugt omkring ladestikket, forklarer han.

Oplever du, at høretelefonerne pludselig ikke spiller, er et godt fif fra elektronikeksperten at slå bluetooth-funktionen fra og så nulstille dem. Hvordan man gør med lige din model, står i brugsvejledningen.

- Mange brands har en knap, man skal holde nede eller trykke hurtigt på, og så kan man nulstille dem, så de fjerner alt, hvad de har været koblet op på. Og så kan man tilslutte dem på ny, siger han og forklarer, at det er en rigtig god idé at have prøvet det trick af, inden man tager ned og reklamerer over produktet.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek