Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

13/06/2023 - 08:00

Rejs på sommerferie med ro i maven og økonomisk overskud

At drage på sommerferie er ikke uden bekymringer. Få råd om, hvordan du kommer bedst muligt afsted.

Betina Garcia/Ritzau Scanpix

Af: Af Alexander Broberg Tørring, Ritzau Fokus

Hvis du som mange andre danskere søger mod sydligere himmelstrøg i sommerferien, ved du også godt, at mange ting kan gå galt på sådan en tur.

Foruden badeshorts og solcreme kan det derfor være en god idé at pakke tasken med gode råd også.

1) Book i god tid.

Et af de steder, hvor du kan spare flest penge, er ved at booke rejsen i god tid, fortæller Flemming Lundberg Poulsen, der er chefredaktør for branchesitet FinalCall.travel.

- Rigtig mange danskere har allerede booket fly og hotel, og når der samtidig er begrænset kapacitet, bør man ikke lurepasse for at se, om der kommer billige billetter kort inden ferien.

- Som udgangspunkt bliver ruteflyene blot dyrere – og ved charterrejser, som der er stor rift om, skal du være heldig.

Der er også penge at hente ved at være fleksibel med afrejsetidspunktet, lyder det. Uden for højsæsonen vil billetten naturligvis være billigst.

- Derudover er det en god idé at holde øje med flyselskabernes nyhedsbreve, hvori der kan være gode tilbud, og hvor du skal slå hurtigt til, siger han.

2) Køb flybilletter via et flyselskab.

Når du så køber flybilletten, er det ikke helt ligegyldigt, hvor du gør det fra.

- Hvis du løber ind i, at dit fly bliver aflyst eller forsinket, står du væsentligt bedre, hvis du har bestilt direkte via flyselskabet, siger Flemming Lundberg Poulsen.

- Hvis du derimod har booket via en anden udbyder, kan det blive markant sværere at få refunderet sine penge eller modtage kompensation.

Derudover bør du ifølge Flemming Lundberg Hansen booke en sammenhængende rejse, hvis du skal med flere fly til din destination.

- Ellers kan du ikke få pengene retur, hvis du misser det andet fly på rejsen – også selv om flyselskabet er skyld i en eventuel forsinkelse.

3) Betal med kreditkort.

Ifølge afdelingsdirektør for kort og betalinger i Spar Nord Jesper Dammand er det ikke helt ligegyldigt, hvilken betalingsmetode du bruger, når du køber hotel og fly.

- Skulle der ske noget uventet, hvor du har krav på at få dine penge retur, er det ofte nemmere med et internationalt betalingskort som Visa eller Mastercard på forudbetalte ydelser, siger han.

Står du og skal leje en bil på ferien, er et godt råd at have tjekket op på din forbrugsgrænse inden.

- Er flybilletter, hoteller og andet købt på kreditkortet inden for en periode på 30 dage, risikerer du nemlig at overstige grænsen, siger Jesper Dammand.

4) Få tjek på forsikringer.

Løber ferien ikke efter planen, er det rart at have styr på forsikringerne.

- Tjek derfor efter, om du er dækket af en rejseforsikring og eventuelt afbestillingsforsikring. Nogle kreditkort kommer desuden med en rejseforsikring, så det er værd at se efter, om det gælder for dit betalingskort, fortæller Jesper Dammand.

5) Bered dig på mulige forsinkelser.

Som rejsende kan du løbe ind i forsinkelser - denne gang relateret til flyvelederkonflikten, lyder det fra Flemming Lundberg Poulsen.

- Den store mangel på flyveledere kommer med al sandsynlighed til også at påvirke sommerens flyrejser til og fra Københavns Lufthavn – og selv om det altid er vigtigt at læse betingelserne i rejsedokumenterne, gælder det især for de rejsende, som letter og lander i København, siger han.

/ritzau fokus/

København, 18/12/2025 - 04:14

Balletskolens kunstneriske leder stopper til maj efter klager

Emil Hougaard/Ritzau Scanpix

Anne Peyk søger ikke om forlængelse på Det Kongelige Teaters Balletskole efter klager fra forældre.

Det Kongelige Teaters Balletskoles kunstneriske leder, Anne Peyk, søger ikke om forlængelse, når hendes tidsbegrænsede ansættelse udløber til maj 2026.

Det skriver Berlingske.

Det sker, efter at avisen har rettet henvendelse til balletskolen om seks klager fra forældrepar, en tidligere lærer og en tidligere aspirant samt udtalelser fra 22 kilder.

De seks nye klager kom oven i en klage fra ni forældrepar fra februar.

Klagerne handler om en såkaldt skadelig kultur, dårlig ledelse og manglende gennemsigtighed på balletskolen, særligt under den kunstneriske leder Anne Peyk.

Anne Peyk beskrives i klagerne som uempatisk og diktatorisk, og hendes ledelsesstil bliver kaldt frygtbaseret.

Det var ellers blevet lovet, at der skulle ske en kulturforandring på skolen, efter at flere elever i 2023 stod frem i Politiken og fortalte om et stort pres samt psykiske lidelser og fysiske skader.

Skolen hyrede advokatfirmaet Horten til en advokatundersøgelse, der viste problemer med mistrivsel, og bestyrelsesformand Lars Barfoed undskyldte forholdene på skolen.

Men Berlingske har nu talt med 22 kilder, der kritiserer teatrets ledelse, forholdene på balletskolen og håndteringen af de nye klager.

Teaterchef på balletskolen Kasper Holten skriver i et skriftligt svar til Berlingske, at teatret som følge af klagerne hyrede Kammeradvokaten til at foretage endnu en advokatundersøgelse.

Og advokatundersøgelsen har konkluderet, at påstandene ikke kan underbygges, siger Kasper Holten til Berlingske.

Han kritiserer dog, at medierne gengiver "meget grove beskyldninger mod en enkelt medarbejder, efter at klagerne er blevet grundigt undersøgt", "for så begynder det at ligne en personhetz".

Anne Peyk skriver i et skriftligt svar til Berlingske, at hun allerede i oktober meddelte udviklings- og børnedirektør Dorthe Paulli, at hun ikke ville søge om forlængelse til maj.

- Selv om jeg ikke skal lægge skjul på, at det har været hårdt at være under anklage i mere end otte måneder, er jeg glad for at Kammeradvokaten så grundigt har undersøgt sagen og ikke finder klagerne mod mig begrundede, lyder det.

Politiken har med input fra 48 tidligere balletskoleelever afdækket, at balletskolen skal have fremprovokeret spiseforstyrrelser, angst og depression ved at opfordre normalvægtige elever til at tabe sig.

Det Kongelige Teaters Balletskole modtager 18,7 millioner kroner årligt fra staten.

/ritzau/

Læs Mere >>

Los Angeles, 17/12/2025 - 20:36

Fra 2029 vil Oscar-uddelingen blive vist på YouTube

Angela Weiss, Lionel Bonaventure/Ritzau Scanpix

Siden 1976 er oscaruddelingen blevet vist på tv-stationen ABC, men den flyttes til YouTube om nogle år.

Fra 2029 vil oscaruddelingen blive streamet på hjemmesiden YouTube.

Det oplyser oscarakademiet i en pressemeddelelse.

Siden 1976 er oscaruddelingen ellers blevet sendt på tv-stationen ABC, men den flyttes om nogle år til YouTube, som har fået en eksklusiv femårig aftale som distributionspartner.

- Dette partnerskab vil give os mulighed for at udvide adgangen til akademiets arbejde til det størst mulige publikum på verdensplan, lyder det i en udtalelse fra akademiets ledelse, skriver akademiet i pressemeddelelsen.

Aftalen gælder for dækningen af selve prisuddelingen, den røde løber, backstage-indhold og adgang til det såkaldte Governors Ball, der er den officielle fest efter prisuddelingen.

Indholdet vil være tilgængeligt live og gratis for over to milliarder seere i hele verden, lyder det.

Samtidig vil der være undertekster og lydspor tilgængelige på flere sprog.

- Vi vil kunne fejre film, inspirere nye generationer af filmskabere og give adgang til vores filmhistorie på en hidtil uset global skala, lyder det fra akademiet.

22. januar bliver næste års oscarnomineringer meldt ud.

Oscaruddelingen finder sted 15. marts 2026 i Los Angeles, USA, og markerer den 98. udgave af prisuddelingen af det, der er den mest prestigefyldte amerikanske filmpris.

Den danskproducerede dokumentarfilm "Mr. Nobody mod Putin" er blandt de 15 film, der er shortlistet til en Oscar i kategorien Bedste Dokumentarfilm.

Den danske oscarkomité udvalgte i september filmen som det danske bud på en oscarnominering i kategorien Bedste Internationale Film.

I den kategori er filmen blevet forbigået.

I løbet af de seneste 15 år er otte danske film blevet nomineret til Bedste Internationale Film.

To - "Hævnen" af Susanne Bier og "Druk" af Thomas Vinterberg - har i denne periode modtaget prisen.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 18/12/2025 - 08:00

FAKTA: Bruger du for meget skærm?

Sundhedsstyrelsen har seks råd til sund skærmbrug.

1. Kig ikke skærm lige inden sengetid.

2. Begræns muligheder for at tilgå apps.

3. Brug et almindeligt vækkeur.

4. Prioritér at møde venner fysisk.

5. Aftal faste skærmfri tidspunkter.

6. Vær opmærksom på reels, der bare fortsætter (doomscrolling).

Kilder: Sundhedsstyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 18/12/2025 - 08:00

Digital detox: Skru ned for skærmen og op for samværet

Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix

Flere timer foran mobilen betyder færre pauser til hjernen. Vi skal derfor øve os i at blive bedre til at logge af og tage pauser, siger psykolog.

Hvis du rækker ud efter mobilen som det første om morgenen, er du langtfra den eneste.

En undersøgelse af skærmvaner fra 2025 af Norlys og Radius viser, at godt en tredjedel af voksne mellem 18 og 49 år kigger på telefonen som det første, når de står op om morgenen, og som det sidste, inden de går i seng om aftenen.

Men du vil gøre dig selv en stor tjeneste ved at tage en digital detox, forklarer psykolog Rikke Papsøe, der selv har oplevet, at mobilen havde taget overhånd.

- På et tidspunkt var min telefon så stor en del af mit liv, at min seksårige datter tegnede et billede af mig med min mobil i hånden. Der følte jeg mig set på en rigtig nederen måde, fortæller hun.

Derfor foreslår hun at rense ud i dit skærmbehov.

- Vi skal forsøge at øve os i at lægge telefonen væk og bruge tid på andre ting, mener hun.

Begrebet "digital detox" betyder at tage en frivillig pause fra de digitale vaner, så du kan blive mere bevidst om dit skærmforbrug og på den måde frigive mere tid og plads til pauser og samvær.

Ifølge Rikke Papsøe er et godt sted at starte at træde et skridt tilbage og danne sig et overblik over sit skærmforbrug. De fleste undervurderer nemlig, hvor mange timer de bruger på mobilen.

- Find ud af, hvad du egentlig bruger den til, og hvad der er nødvendigt for dig. Jeg har talt med flere, der for nylig har slået notifikationer fra på deres nyhedsapps, fordi der kommer så mange voldsomme nyheder hele tiden i øjeblikket, siger hun.

Det kan være en god idé at nedskalere eller helt slå notifikationer fra. Mange distraktioner kommer fra beskeder, mails eller spil, der fanger din opmærksomhed.

Kun otte procent benytter sig af tidsbegrænsning på apps og en tredjedel ved slet ikke, at man kan tidsbegrænse ifølge Norlys og Radius' Skærmindex 2025.

Hun forklarer, at du også kan prøve at ændre telefonens farveindstilling til sort-hvid. Uden de farverige ikoner og røde prikker fra ulæste notifikationer mister mobilen nemlig noget af sin tiltrækningskraft.

- Rød er en farve, vi mennesker reagerer på, og derfor kan det være meget distraherende at se et rødt lys ud af øjenkrogen. Af den grund kan det hjælpe at indstille sin telefon til kun at vise gråtoner, siger hun.

Smartphones har gjort det nemmere hele tiden at blive stimuleret, fordi der er en konstant informationsstrøm - og det er vores hjerner ikke designet til at kapere.

- Vi har brug for nogle flere pauser i løbet af dagen, hvor vi bare kigger lidt ud i luften, trækker vejret og lader tankerne vandre i stedet for at ty til mobilen, fortæller Rikke Papsøe.

Du kan hjælpe dig selv ved at lægge mobilen fra dig derhjemme, så du ikke altid er en lyd eller vibration væk fra en distraktion.

- Hvis du hele tiden har den på dig, får du ingen pauser. Mange tænker, at det er afslappende at sidde på Facebook eller scrolle gennem Instagram eller TikTok, men det er en aktivitet, hvor du bliver overloadet med information.

- Det er ret nemt at indføre, at alle lægger deres mobiltelefoner i en skuffe, når de kommer hjem. Det er både godt for alles hjerner og for fællesskabet, siger Rikke Papsøe.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek