Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

13/06/2023 - 08:00

Rejs på sommerferie med ro i maven og økonomisk overskud

At drage på sommerferie er ikke uden bekymringer. Få råd om, hvordan du kommer bedst muligt afsted.

Betina Garcia/Ritzau Scanpix

Af: Af Alexander Broberg Tørring, Ritzau Fokus

Hvis du som mange andre danskere søger mod sydligere himmelstrøg i sommerferien, ved du også godt, at mange ting kan gå galt på sådan en tur.

Foruden badeshorts og solcreme kan det derfor være en god idé at pakke tasken med gode råd også.

1) Book i god tid.

Et af de steder, hvor du kan spare flest penge, er ved at booke rejsen i god tid, fortæller Flemming Lundberg Poulsen, der er chefredaktør for branchesitet FinalCall.travel.

- Rigtig mange danskere har allerede booket fly og hotel, og når der samtidig er begrænset kapacitet, bør man ikke lurepasse for at se, om der kommer billige billetter kort inden ferien.

- Som udgangspunkt bliver ruteflyene blot dyrere – og ved charterrejser, som der er stor rift om, skal du være heldig.

Der er også penge at hente ved at være fleksibel med afrejsetidspunktet, lyder det. Uden for højsæsonen vil billetten naturligvis være billigst.

- Derudover er det en god idé at holde øje med flyselskabernes nyhedsbreve, hvori der kan være gode tilbud, og hvor du skal slå hurtigt til, siger han.

2) Køb flybilletter via et flyselskab.

Når du så køber flybilletten, er det ikke helt ligegyldigt, hvor du gør det fra.

- Hvis du løber ind i, at dit fly bliver aflyst eller forsinket, står du væsentligt bedre, hvis du har bestilt direkte via flyselskabet, siger Flemming Lundberg Poulsen.

- Hvis du derimod har booket via en anden udbyder, kan det blive markant sværere at få refunderet sine penge eller modtage kompensation.

Derudover bør du ifølge Flemming Lundberg Hansen booke en sammenhængende rejse, hvis du skal med flere fly til din destination.

- Ellers kan du ikke få pengene retur, hvis du misser det andet fly på rejsen – også selv om flyselskabet er skyld i en eventuel forsinkelse.

3) Betal med kreditkort.

Ifølge afdelingsdirektør for kort og betalinger i Spar Nord Jesper Dammand er det ikke helt ligegyldigt, hvilken betalingsmetode du bruger, når du køber hotel og fly.

- Skulle der ske noget uventet, hvor du har krav på at få dine penge retur, er det ofte nemmere med et internationalt betalingskort som Visa eller Mastercard på forudbetalte ydelser, siger han.

Står du og skal leje en bil på ferien, er et godt råd at have tjekket op på din forbrugsgrænse inden.

- Er flybilletter, hoteller og andet købt på kreditkortet inden for en periode på 30 dage, risikerer du nemlig at overstige grænsen, siger Jesper Dammand.

4) Få tjek på forsikringer.

Løber ferien ikke efter planen, er det rart at have styr på forsikringerne.

- Tjek derfor efter, om du er dækket af en rejseforsikring og eventuelt afbestillingsforsikring. Nogle kreditkort kommer desuden med en rejseforsikring, så det er værd at se efter, om det gælder for dit betalingskort, fortæller Jesper Dammand.

5) Bered dig på mulige forsinkelser.

Som rejsende kan du løbe ind i forsinkelser - denne gang relateret til flyvelederkonflikten, lyder det fra Flemming Lundberg Poulsen.

- Den store mangel på flyveledere kommer med al sandsynlighed til også at påvirke sommerens flyrejser til og fra Københavns Lufthavn – og selv om det altid er vigtigt at læse betingelserne i rejsedokumenterne, gælder det især for de rejsende, som letter og lander i København, siger han.

/ritzau fokus/

København, 08/12/2025 - 12:48

Anders Lund Madsen mindes sin bror: Jeg savner ham meget

Linda Kastrup/Ritzau Scanpix

En måned inden sin død medvirkede Peter Lund Madsen i et quizprogram sammen med sin bror, som nu minder seerne om, at alting slutter en dag.

Den kendte læge, psykiater og mediepersonlighed Peter Lund Madsen nåede måneden inden sin pludselige død i august at medvirke i quizprogrammet "Jagten på Danmarkshistorien" sammen med sin bror, journalist Anders Lund Madsen.

Mandag aften kan programmet ses på DR1.

I den anledning har Anders Lund Madsen delt en videobesked på DR1's instagramprofil, som flere end 175.000 brugere følger, med budskabet:

- Husk, at alting slutter en dag. Også for dig. Så kys nogen, hellere i dag end i morgen, og pas på dig selv. Jeg savner ham meget, siger en tydeligt berørt Anders Lund Madsen.

I videoen mindes Anders Lund Madsen optagelserne, som fandt sted på Kronborg i juli.

- Mit hjerte synger af glæde derved, for han var så glad den dag, fortæller Anders Lund Madsen om sin tre år ældre storebror.

- Vi lo så meget. Solen skinnede ud over Øresund. Ingen fare lurede. Og alting var så godt. Det var sådan en dejlig dag, siger Anders Lund Madsen til seerne.

Ifølge Anders Lund Madsen er brødrenes deltagelse i "Jagten på Danmarkshistorien" sidste gang, man kan opleve Peter Lund Madsen.

Anders Lund Madsen beskriver, at han ikke blot har mistet sin bror, han har også mistet sit livsvidne og sin bedste ven.

Han nævner blandt andet, at han nu er den sidste, der ved, hvad nummerpladen var på familiens første Saab, og hvordan familiens juletræ så ud i 1974, hvor brødrenes far endelig fik sin vilje med lamettaen.

- Og om lidt er jeg også død, og så er det også væk. Om 100 år er alting glemt. Og det er også godt nok. Fred være med det. Verden skal nok klare sig. Men minderne har vi da lov til at have, siger Anders Lund Madsen.

Peter Lund Madsen døde 10. august af en blodprop i hjertet som følge af svær forkalkning i kranspulsåren.

Han døde på stedet under et elmetræ på en bakke nær Tølløse, hvor han var faldet om på vej på cykel fra sit sommerhus på Sejerø til København.

Han har efterladt sig sin hustru og parrets to sønner.

Han blev 65 år gammel.

/ritzau/

Læs Mere >>

New York, 08/12/2025 - 10:23

TV 2-korrespondent gift i New York: Fejrede bryllup med burger

Zz/Ndz/Star Max/Ipx/Ritzau Scanpix

Journalisten Celina Liv Danielsen og modellen Victor Nylander har "tied the knot", som man siger "over there" i USA, når par bliver smedet sammen.

Om der blev sagt "yes", "I Do" eller noget helt tredje fremgår ikke, men TV 2's USA-korrespondent Celina Liv Danielsen og modellen Victor Nylander har efter over ti års forhold giftet sig i New York, hvor de har boet i en årrække.

Det afslører bruden på det sociale medie Instagram, hvor hun har delt en stribe bryllupsbilleder.

I opslaget afslører hun, at parret blev gift på rådhuset, og at det foregik helt low key, som man siger "over there" - afslappet og stille og roligt.

- Det fineste, stille øjeblik midt i en ellers larmende by. Fejringen foregik selvfølgelig på en diner i nærheden med en burger og en kop kaffe efterfulgt af en gåtur gennem gaderne, skriver Celina Liv Danielsen i opslaget.

- Jeg elsker dig, os, vores lille storbyfamilie og det liv, vi har skabt sammen, skriver bruden direkte henvendt til Victor Nylander.

Sammen er Celina Liv Danielsen og Victor Nylander forældre til sønnen Bruce, der kom til verden i New York tidligere på året.

Celina Liv Danielsen, der kommer fra Sakskøbing på Lolland, er uddannet journalist fra Roskilde Universitet.

Under uddannelsen tilbragte hun et semester i New York, og så var hun i praktik på TV 2.

Her mødte hun korrespondenten Jesper Steinmetz, som fortalte, at hans producer havde sagt op. Den stilling fik Celina Liv Danielsen efterfølgende, fortalte hun i et interview med Lolland-Falsters Folketidende sidste år.

I dag er hun selv korrespondent med base i New York.

Også hendes kæreste har hele verden som sin arbejdsplads. Victor Nylander har blandt andet været kampagnemodel for Calvin Klein og Dior Homme og gået show for Prada.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 08/12/2025 - 11:00

FAKTA: Tyg og smør dig til mindre tør mund

* Døjer man med mundtørhed, er man i større risiko for at få syreskader. Derfor skal man holde lidt igen med indtag af syreholdige drikke- og fødevarer. Det gælder eksempelvis citrusfrugter og sodavand.

* Er man glad for appelsinjuice - som indeholder syre - kan man dog godt drikke det og så skylle efter med vand bagefter.

* Det kan stimulere spytproduktionen at tygge på noget. Det kan være sprøde, vandholdige grøntsager som agurk, peberfrugt og icebergsalat.

* Sørg for at holde tænder og slimhinder fugtede. Man kan tage små mundfulde vand nogle gange i timen. Man kan også putte vand i en lille sprayflaske, for det virker faktisk bedre med en forstøver. Man kan også købe mundspray tilsat noget, der holder på fugten.

* Sukkerfri pastiller kan hjælpe med at sætte gang i spytproduktionen. De kan dog virke afførende, da der - selv om de er sukkerfri - er sukkeralkoholer i. Undgå sukkerfri bolsjer, som er meget syrlige.

* Til natten fungerer det typisk bedst at smøre med en fugtbevarende gelé på tungeryggen, ganen og kinderne. Man kan også smøre med vegetabilske olier som rapsolie, vindruekerneolie, kokosolie og olivenolie, hvis man kan lide bismagen.

* Drik ikke for meget kaffe - det vil sige over fem kopper - for så begynder det at have en vanddrivende effekt, og dehydrering kan også medføre nedsat spytproduktion. Te skal man heller ikke indtage for meget af, da det også har en vanddrivende effekt.

Kilde: Anne Marie Lynge Pedersen, som er professor på Odontologisk Institut ved Københavns Universitet.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 08/12/2025 - 11:00

FAKTA: Medicin kan give tør mund

Den hyppigste årsag til mundtørhed er bivirkninger af medicin. Omkring 1500 typer medicin kan have mundtørhed som bivirkning. Blandt de hyppigste er:

* Midler mod psykiske sygdomme.

* Stærke smertestillende midler (opioider).

* Nogle blodtrykssænkende midler.

* Vanddrivende medicin.

* Midler mod allergi.

* Astmamedicin.

* Cellegift (kemoterapi).

Kilde: Patienthåndbogen, som drives af stat, regioner og kommuner.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek