Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 06/05/2021 - 10:59

Landsretten finder iraner skyldig i sag om attentatplan

Norsk-iraner var med til at planlægge attentatforsøg på eksiliraner med tilknytning til separatistbevægelse.

Af: /ritzau/

Et nævningeting i Østre Landsret har ligesom byretten fundet en 40-årig norsk-iransk mand skyldig i ulovlig efterretningsvirksomhed og medvirken til drabsforsøg på en 50-årig eksiliraner i Ringsted i 2018.

Østre Landsret har torsdag formiddag taget stilling til skyldsspørgsmålet i nævningesagen, og den endelige dom ventes senere på dagen torsdag.

Landsretten lægger vægt på de samme ting som byretten, lyder det fra retsformanden.

- Der er lagt til grund, at den iranske efterretningstjeneste ville dræbe manden. Den anmodede skyldige om at tage til Ringsted og blandt andet tage fotos, og han videresendte og udleverede billederne.

- Det planlagte drab var nært forestående, og tiltalte var klar over det, siger retsformanden.

Den 40-årige blev i juni sidste år idømt syv års fængsel ved byretten, hvilket han altså ankede.

Han er fundet skyldig i at have hjulpet den iranske efterretningstjeneste med at indsamle oplysninger. Det var oplysninger, som skulle bruges til at begå et attentat på den 50-årige iranske flygtning, der i iranske øjne har status af en terrorist.

Anklager Mads Kruse argumenterer inden strafudmålingen for, at manden bør straffes med otte års fængsel. Drabsforsøg straffes sædvanligvis med seks års fængsel, men denne sag er endnu mere alvorlig, siger han. Den skal også sætte et eksempel.

- Straffen til gerningsmanden skal være hård – hold jer væk, løs jeres konflikter andre steder, siger han.

Mandens advokat, Thomas Brædder, mener, at han skal have "to års rabat".

En straf på fire år ville være passende - maksimalt fem, siger han. Manden har medvirket til planlægningen, men han har ikke forsøgt at dræbe nogen, lyder det.

Det var en bopæl i Ringsted, hvor den iranske flygtning blandt andet opholdt sig, der dannede ramme for flere episoder i sagen.

Blandt andet tog norsk-iraneren billeder, som illustrerede adgangsforholdene på stedet. Han optog også video af den 50-åriges kone. De oplysninger blev videregivet til en person - via internettet - som efter alt at dømme var officer i en iransk efterretningstjeneste, har retten vurderet.

Den iranske mand, der var målet for den tiltaltes attentatplan, sidder selv fængslet i en anden sag omhandlende spionage og terrorstøtte, der på sin vis har forbindelse til denne.

Her er han sammen med to andre mænd tiltalt for at have bistået en saudiarabisk efterretningstjeneste med at virke på dansk grund med henblik på at indsamle oplysninger om iranske militærforhold.

På adressen i Ringsted var de tre, som er medlemmer af foreningen Ahwazna Fonden, i gang med at drive en tv-station. Den blev i 2020 lukket af Radio- og tv-nævnet, fordi den propaganderede for terror.

Ahwazna Fonden knytter sig til ASMLA, som kæmper for løsrivelse af et område omkring byen Ahvaz i Iran. ASMLA anses af det iranske styre for at være en terrorbevægelse.

Sagen begyndte i sidste uge.

/ritzau/

Jelling, 12/12/2025 - 08:28

Verdenskendt DJ gæster jysk musikfestival

Henry Nicholls/Ritzau Scanpix

Calvin Harris har i flere år været en af dansemusikkens frontfigurer. Til maj kommer han til Jelling.

Den skotske DJ Calvin Harris, der har samarbejdet med kunstnere som Rihanna og Pharrell Williams, kommer til Danmark til foråret.

Det sker, når han skal optræde på Jelling Musikfestival, der er en af festivalsæsonens første store festivaler, til maj.

Det skriver festivalen i en pressemeddelelse.

Calvin Harris har i flere år været en af dansemusikkens frontfigurer og har indtaget hitlister verden over.

I løbet af sin karriere har han blandt andet arbejdet sammen med stjerner som Frank Ocean, Pharrell Williams, Rihanna, Katy Perry og Ellie Goulding.

Derfor er det nok ikke usandsynligt, at man vil høre Harris optræde med sangene "We found love" og "Feels", når han træder op på scenen i den jyske by Jelling.

Det har længe været en drøm for festivalen at få den verdenskendte DJ til Jelling. Det siger musikfestivalens programchef, Gaute Parbo Niemann.

- Han er blandt de 25 mest streamede artister i verden og har stået bag nogle af de allerstørste pophits gennem de sidste 15 år, siger han i nyheden og tilføjer:

- Han laver et gigantisk show, der kan samle hele pladsen - og så har han ikke været i Danmark længe. Så der er lagt op til en historisk åbningsaften, der virkelig sparker festivalsommeren i gang.

Ifølge festivalen er Calvin Harris' sange blevet streamet mere end 56 milliarder gange på tværs af streaming- og videotjenester.

Der er endnu ikke offentliggjort et fuldt program for næste års Jelling Musikfestival, der løber af stablen 21. til 24. maj.

Men festivalen har dog allerede foruden Calvin Harris løftet sløret for en række af de musikere, der lægger vejen forbi den jyske festival.

Det gælder blandt andre den britiske kunstner Rick Astley, Medina, Rasmus Seebach, Tobias Rahim og Gnags.

/ritzau/

Læs Mere >>

Jelling, 12/12/2025 - 08:17

Verdenskendt DJ gæster jysk musikfestival

Calvin Harris har i flere år været en af dansemusikkens frontfigurer. Til maj kommer han til Jelling.

Den skotske DJ Calvin Harris, der har samarbejdet med kunstnere som Rihanna og Pharrell Williams, kommer til Danmark til foråret.

Det sker, når han skal optræde på Jelling Musikfestival, der er en af festivalsæsonens første store festivaler, til maj.

Det skriver festivalen i en pressemeddelelse.

Calvin Harris har i flere år været en af dansemusikkens frontfigurer og har indtaget hitlister verden over.

I løbet af sin karriere har han blandt andet arbejdet sammen med stjerner som Frank Ocean, Pharrell Williams, Rihanna, Katy Perry og Ellie Goulding.

Derfor er det nok ikke usandsynligt, at man vil høre Harris optræde med sangene "We found love" og "Feels", når han træder op på scenen i den jyske by Jelling.

Det har længe været en drøm for festivalen at få den verdenskendte DJ til Jelling. Det siger musikfestivalens programchef, Gaute Parbo Niemann.

- Han er blandt de 25 mest streamede artister i verden og har stået bag nogle af de allerstørste pophits gennem de sidste 15 år, siger han i nyheden.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Forskellige lertyper

* Der findes et væld af forskellige slags ler. Overordnet inddeles de i tre typer: lertøjsler, stentøjsler og porcelænsler.

* Dit valg er ler afhænger blandt andet af, hvor højt ovnen kan brænde.

* Smeltepunktet for lertøjsler er lavt, og det skal derfor ikke brændes ved så høje temperaturer som stentøjsler og porcelænsler, der begge har et højt smeltepunkt.

Kilde: cerama.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Hold fokus på processen

* Prøv at slippe dine egne forventninger til, hvordan det færdige resultat af din keramik skal se ud, og tillad dig selv at lege med leret, når du går i gang med at forme det.

* Lav måske en tegning forinden af, hvad du gerne vil lave, men brug den udelukkende som et startskud og ikke som et facit.

* Du kan også sagtens sætte hænderne i leret uden at have nogen som helst idé om, hvad du gerne vil lave. Prøv bare at lade hænderne prøve sig frem.

* Du kan altid klaske leret sammen og prøve igen, hvis du er utilfreds med det, du har formet.

* Men husk også, at kreationer i ler ofte ser håbløse ud helt op til den sidste finish. Nogle gange skal der ikke mere til end at lukke alle de små revner med tommelfingeren og køre en fugtig svamp hen over kanten på koppen, før den pludselig ser flot ud.

Kilde: Pi Bjørg, der er keramiker og forfatter til bogen "Keramik derhjemme - for alle".

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek