Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Tokyo, 08/08/2021 - 10:56

11 medaljer i Tokyo skaber tilfredshed i idrætstoppen

Team Danmarks sportsdirektør, Lars Balle Christensen, er tilfreds med OL-atleternes udbytte i Tokyo.

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

De danske OL-deltagere rejser sammenlagt hjem med 11 medaljer fra legene i Tokyo.

Samtidig står det efter søndagens sidste konkurrencer klart, at Danmark med tre guld-, fire sølv- og fire bronzemedaljer ender som den 25.-bedste nation i Japan.

Sportsdirektøren i Team Danmark, Lars Balle Christensen, kan nu slå to streger under det danske udbytte i Tokyo.

- Vores målsætning hed 8-10 medaljer, og at vi kommer hjem med 11, det er vi meget tilfredse med.

- Vi har været vidne til nogle fantastiske præstationer hele vejen rundt og heldigvis også nogle præstationer, som har kastet medaljer af sig, siger Lars Balle Christensen.

For fem år siden i Rio blev det til 15 danske medaljer, men dengang blev det "blot" til to guldmedaljer mod tre i Tokyo.

Samtidig er det blevet til fem fjerdepladser i Tokyo, hvilket vidner om, at det med lidt mere held måske kunne være blevet til flere medaljer.

- Det er også værd at nævne den gruppering, der ligger uden for medaljerne, for vi har også haft nogle præstationer, hvor det har været stolpe ud, og hvor det lige så godt kunne være blevet en medalje.

- Vi kommer herfra på en rigtig god måde. Rio var helt exceptionel, men vi lægger os lige i slipstrømmen med det her resultat, siger Lars Balle Christensen.

Det blev til fjerdepladser for dressurrytterne i holdkonkurrencen og Cathrine Dufour i den individuelle konkurrence.

Også roeren Sverri Nielsen, banerytteren Amalie Dideriksen og sejlduoen Lin Ea Cenholt og Christian Peter Lübeck sluttede lige uden for medaljepodiet.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 01/01/2026 - 20:27

OVERBLIK: Det nye år fejres med en stribe kongelige nytårskure

Keld Navntoft/Ritzau Scanpix

I det nye år er kongeparret vært for en række nytårskure på Amalienborg og Christiansborg.

Kong Frederik og dronning Mary har fortsat traditionen efter dronning Margrethe og markerer det nye år ved at afholde en række nytårskure og -tafler.

Selv om dronning Margrethe ikke har været regent i de sidste to år, afholder hun også en enkelt officiel nytårskur.

Her kan du læse om de kongeliges nytårsprogram:

* 1. januar: Klokken 20 afholder kongeparret nytårskur og -taffel for regeringen, Folketingets formand, andre repræsentanter for det officielle Danmark og hoffet.

Nytårskuren finder sted i Christian VII's Palæ på Amalienborg.

Fra kongehuset deltager - ud over kongeparret - kronprins Christian, dronning Margrethe, prins Joachim, prinsesse Marie og prinsesse Benedikte.

* 5. januar: Klokken 09.30 holder kongeparret nytårskur for landets højesteretsdommere, Den Kongelige Livgarde og Gardehusarregimentets officerskorps i Christian VII's Palæ.

Som noget nyt afholder kongeparret senere samme dag klokken 10.30 i Christian VIII's Palæ nytårskur for borgmestre og regionsrådsformænd.

Senere på dagen klokken 14 er det diplomatiske korps inviteret til kur på Christiansborg Slot.

* 6. januar: Fra klokken 09.30 afholder kongeparret nytårskur for officerer fra Forsvaret og Beredskabsstyrelsen og indbudte repræsentanter for større landsorganisationer og de kongelige protektioner.

Nytårskuren afholdes på Christiansborg Slot.

* 9. januar: Klokken 15 afholder dronning Margrethe nytårskur for dronning Margrethes protektioner. Det sker i Christian IX's Palæ på Amalienborg.

* De kongeliges tradition med at holde nytårskur er gammel. Man skal helt tilbage til kong Frederik III, der var konge fra 1648 til 1670.

* Fra hans tid - og måske endnu tidligere - blev der holdt offentligt kongeligt taffel nytårsaften. Det indebar, at alle var velkomne på det daværende kongeslot, Københavns Slot.

* De indbudte borgere deltog dog ikke i spisningen, men måtte stående overvære, at kongefamilien og hoffet spiste nytårsmiddag.

Kilde: Kongehuset.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek