Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Malmø, 10/05/2024 - 08:36

Saba efter dansk Eurovision-exit: Jeg er lettet og skuffet

Det lykkedes ikke Saba at kvalificere sig til grandprixfinalen. Sådan en har Danmark ikke stået i siden 2019.

Martin Meissner/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Det blev et "hejdå" til drømmen om en dansk Eurovision-finale, som ellers ville have været den første siden 2019.

Men endnu et år har Danmark fået sparket i semifinalen. Seerne sendte ikke nok stemmer til Saba, som stillede op med nummeret "Sand", og hun måtte tage tomhændet fra konkurrencen i Malmö Arena i Sverige torsdag aften.

- Seerne har talt, og jeg er selvfølgelig skuffet, siger en tydeligt berørt Saba til pressen efter exittet.

- Jeg ville selvfølgelig gerne have kvalificeret mig og have brudt den statistik. Men jeg er også stolt, og jeg synes, vi gjorde, hvad vi kunne. Vi er et helt hold, der har kæmpet røven ud af bukserne.

Da Saba havde sunget sin sang, fældede hun nogle tårer, som blev fanget af kameraerne, der tv-transmitterer grandprixet ud til de mange millioner seere, som ser med verden over.

- Jeg tror bare, jeg var stolt. Det har bare været en lang rejse, og jeg var glad for at stå der. Det var en vild oplevelse, fortæller Saba.

Hun havde opbakning med fra sin kæreste, musicalskuespilleren Aviaya Rønnow Steinø, og fra den kendte journalist Tine Gøtzsche, som Saba betragter som sin reservemor.

De mødte hinanden for fire års tid siden under Danmarks Indsamling, og de mærkede med det samme en særlig forbindelse.

Tine Gøtzsche skulle interviewe Saba og hendes tvillingsøster, Andrea Lykke Oehlenschlæger, som er født i Etiopien, hvorfra Tine Gøtzsches søn også er adopteret fra. Saba besøgte efterfølgende Tine Gøtzsche og hendes søn, og siden har de været uadskillelige.

Familien har været en stor støtte for Saba under Eurovision, for den 26-årige sanger har været meget i tvivl om, hvorvidt hun overhovedet skulle være der.

Saba meldte sig til Dansk Melodi Grand Prix, inden den igangværende krig i Gaza brød ud. Israel gik til modangreb efter den væbnede palæstinensiske bevægelse Hamas' angreb på Israel i oktober og har fortsat bombardementerne.

Efterfølgende har Saba overvejet sin deltagelse. Da hun besluttede at stille op, oplevede hun kritikere, der ikke ville acceptere andet, end at hun trak sig.

Det lagde et ekstra pres på Saba, som er psykisk sårbar.

Hun er tidligere stået frem i DR-dokumentaren "Min sindssyge tvilling" med sin søster.

Men Saba besluttede at deltage i håbet om at skabe en inkluderende fest - hun har fremhævet, at hun selv er brun, queer, adopteret og åben om sin kamp med sit psykiske helbred.

- Jeg er et konkurrencemenneske, og jeg er også et stolt menneske, og jeg synes selvfølgelig, det er ærgerligt ikke at gå videre. Men jeg er på en måde også lettet og synes, at det er gået godt, siger Saba og fortsætter:

- Jeg er lettet over, at det er veloverstået. Men jeg er skuffet og ked af, at jeg ikke kunne følge det til dørs for de mennesker, for hvem det betyder en masse for, og som gerne så, at Danmark kvalificerer sig.

Det er under halvandet år siden, at Saba fik sit gennembrud.

Da hendes tvillingsøster blev gravid, overtog Saba hendes rolle i musicalen "Hair".

Siden er det gået stærkt.

- Jeg glæder mig til at komme hjem og kramme min familie og fortsætte mit liv og se, hvad der byder sig, siger Saba.

- Det har været vildt at stå i, det her. Jeg har fået en masse ud af det på både godt og ondt.

DR har allerede annonceret Dansk Melodi Grand Prix 2025.

/ritzau/

København, 20/12/2025 - 13:15

Grev Nikolai har landet job som konsulent i Dansk Industri

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Fra årsskiftet skal grev Nikolai arbejde med kommercielle opgaver som konsulent i Dansk Industri Ejendom.

Grev Nikolai har landet et job uden for de kongelige rammer som konsulent hos brancheorganisationen Dansk Industri (DI).

Det oplyser DI til Billed-Bladet.

Efter nytår tiltræder den 26-årige greve som konsulent i DI Ejendom, hvor han skal arbejde med kommercielle og datadrevne opgaver.

Sidste sommer fik han sin kandidatgrad i Economics and Business Administration - Sales Management fra Copenhagen Business School (CBS).

Under uddannelsen på CBS læste grev Nikolai et semester i Australien, hvor han var indskrevet på University of Technology Sydney som en del af hans uddannelse på CBS.

Netop hans uddannelsesmæssige baggrund er en af de ting, DI Ejendom har lagt vægt på i ansættelsen, lyder det fra Helle Juhler-Verdoner, der er branchechef for DI Ejendom.

- Nikolai har en kommerciel baggrund via sin CBS-uddannelse og erfaring fra job i ejendomsbranchen, som passer til DI Ejendom, og vi glæder os som altid til at tage imod og arbejde sammen med en ny kollega, siger hun til Billed-Bladet.

Hvor erfaringen fra ejendomsbranchen kommer fra, er ikke uddybet.

Men greven, der er barnebarn af dronning Margrethe, nevø til kong Frederik og søn af prins Joachim, fik i maj et job i den australske storby Sydney.

Et job, der ikke blev nærmere beskrevet, andet end at det var relevant i forhold til hans uddannelse. Det oplyste hans agentur, Social Works, dengang over for Billed-Bladet.

Grev Nikolai har siden 2023 væren en del af influencerholdet hos marketingbureauet Social Works.

Grev Nikolai fik frit lejde til at promovere virksomheder og produkter, efter at han og hans tre søskende, grev Felix, grev Henrik og komtesse Athena, fik frataget deres titler som henholdsvis prinser og prinsesse af deres farmor, dronning Margrethe, for at tilpasse kongehuset, som det lød.

Ifølge begrundelsen skal de fire børnebørn i langt højere grad kunne forme deres egen tilværelse uden at være begrænset af de hensyn og forpligtelser, et formelt tilhørsforhold til kongehuset som institution indebærer.

Grev Nikolai begyndte at tage sine første skridt mod sin egen formbare fremtid i 2018, da han overraskede på catwalken for det britiske brand Burberry.

Han har også haft job for eksklusive mærker som Dior og Cartier. Og så har han været på forsiden af både den skandinaviske og den ukrainske udgave af modemagasinet Vogue.

Selv om grev Nikolai ikke længere er prins til Danmark, indgår han stadig i arvefølgen og er således den sjette i rækken.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 20/12/2025 - 13:04

Grev Nikolai har landet job som konsulent i Dansk Industri

Fra årsskiftet skal grev Nikolai arbejde med kommercielle opgaver som konsulent i Dansk Industri Ejendom.

Grev Nikolai har landet et job uden for de kongelige rammer som konsulent hos brancheorganisationen Dansk Industri (DI).

Det oplyser DI til Billed-Bladet.

Efter nytår tiltræder den 26-årige greve som konsulent i DI Ejendom, hvor han skal arbejde med kommercielle og datadrevne opgaver.

Sidste sommer fik han sin kandidatgrad i Economics and Business Administration - Sales Management fra Copenhagen Business School (CBS).

Under uddannelsen på CBS læste grev Nikolai et semester i Australien, hvor han var indskrevet på University of Technology Sydney som en del af hans uddannelse på CBS.

Netop hans uddannelsesmæssige baggrund er en af de ting, DI Ejendom har lagt vægt på i ansættelsen, lyder det fra Helle Juhler-Verdoner, der er branchechef for DI Ejendom.

- Nikolai har en kommerciel baggrund via sin CBS-uddannelse og erfaring fra job i ejendomsbranchen, som passer til DI Ejendom, og vi glæder os som altid til at tage imod og arbejde sammen med en ny kollega, siger hun til Billed-Bladet.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek