Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 10/02/2023 - 09:42

Verdensstjerne bejler til kendt dansker

Batman-skuespilleren Robert Pattinson var så glad for filmen "Speak No Evil", at han tog kontakt til Christian Tafdrup. Nu skal de måske lave en film sammen.

Niels Ahlmann Olesen/Ritzau Scanpix

Af: Af Mads Ingemann Abbes, Ritzau Fokus

Det danske gyserhit "Speak No Evil" tog både de danske anmeldere og biografseere med storm, da den udkom i 2022.

Filmens popularitet nåede ud over landets grænser og høstede stor anerkendelse i udlandet. Blandt andet i USA, hvor verdensstjernen Robert Pattinson, der er hovedrolleindehaveren i "The Batman" og i Twilight-filmene, tilsyneladende også var imponeret.

Han tog nemlig selv kontakt til filmens instruktør, Christian Tafdrup, efter at have set den, fortæller Christian Tafdrup selv.

Det har banet vej for et nyt projekt, som Christian Tafdrup og gyserens anden manuskriptforfatter - hans bror, Mads Tafdrup - har arbejdet på gennem et halvt år.

- Han (Robert Pattinson, red.) var meget glad for "Speak No Evil", så vi har skrevet en rolle til ham i en film, som er vores take på en amerikansk film, siger Christian Tafdrup.

Filminstruktøren fortæller, at Robert Pattinson forhåbentlig skal spille hovedrollen i filmen. Samtidig understreger han, at verdensstjernen stadig er ved at læse manuskriptet og endnu ikke har svaret hverken ja eller nej.

- Så forhåbentlig skal jeg til Hollywood. Men det siger alle jo. Der er meget snak, og jeg kunne godt tænke mig, at det faktisk skete, siger han.

Selv om der er kommet mange gode ting ud af "Speak No Evil", var det en svær film at komme igennem, fortæller Christian Tafdrup. Indspilningen tog over et år og måtte stoppes flere gange på grund af coronarestriktioner.

- Vi gik rundt og lavede en historie, der var et mareridt, men omgivelserne var endnu mere mareridtsagtige, siger han.

"Speak No Evil" begynder på en sommerferie i Toscana, hvor et dansk forældrepar og deres datter møder en hollandsk familie.

Kort efter ferien bliver den danske familie inviteret til Holland, og her braser ferieidyllen. Værternes facon bliver tiltagende truende, og en rædselsvækkende plan tegner sig.

Filmens tema således meget mørkt, og det kan åbne sluserne til nogle indre dæmoner.

For at leve sig ind i de frygtelige scener, der udspiller sig i filmen, var Christian og Mads Tafdrup nødt til at kigge indad for at finde ud af, hvordan de selv ville reagere i situationerne.

- Der ville vi netop mangle at reagere. Vi ville være så utroligt passive, at vi måske ikke engang ville redde vores egne børn. Der er vi nødt til at være ærlige omkring, når det kommer på papiret, siger han.

Oven på den mørke succes vil Christian Tafdrup i sine næste projekter finde en mere lys tone frem.

For eksempel er den film, han har skrevet til Robert Pattinson, et lidt lettere familiedrama. Dog bærer den stadig præg af det ubehagelige, lidt twistede og grænseoverskridende, som Christian Tafdrup er fortaler for, lyder det fra instruktøren selv.

/ritzau/

Los Angeles, 08/12/2025 - 16:13

Paramount byder på film- og seriegigant trods købsaftale med Netflix

Mario Tama/Ritzau Scanpix

Netflix meddelte fredag, at selskabet ville købe Warner Bros. Discovery. Nu kommer Paramount med overbud.

Paramount har tilbudt at købe produktions- og filmselskabet Warner Bros. Discovery, efter at streamingtjenesten Netflix fredag meddelte, at den havde indgået en købsaftale med Warner Bros. Discovery.

Det skriver det amerikanske medie CNN.

Warner Bros. Discovery omfatter blandt andet streamingtjenesten HBO Max, som er blandt Netflix' største konkurrenter.

Ifølge CNN har Paramount budt 30 dollar per aktie, mens Netflix op til weekenden bød 27,75 per aktie for at købe Warner Bros. Discovery.

Paramount, som både producerer film og tv-serier, er gået direkte til Warner Bros. Discoverys aktionærer med sit købstilbud.

Produktionsselskabet er klar til at betale kontant, lyder det fra Paramounts administrerende direktør, David Ellison.

- WBD's aktionærer har fortjent at få mulighed for at tage stilling til vores overlegne kontante tilbud om køb af alle deres aktier i hele selskabet, siger David Ellison i en udtalelse ifølge CNN.

Foruden HBO Max er flere tv-kanaler - herunder CNN - samt filmselskabet Warner Bros. en del af Warner Bros. Discovery.

Netflix bød kun på den del af selskabet, som omfatter film- og serieproduktion, og ikke CNN og andre amerikanske tv-stationer.

Det er uklart, om Paramounts købstilbud også kun er rettet mod den del af selskabet, der omfatter film- og serieproduktion.

Warner Bros. Discovery satte formelt sig selv til salg i oktober.

Det skete, efter at produktionsselskabet havde annonceret, at det skulle splittes op i to selvstændige selskaber.

Ét selskab, som var koncentreret omkring HBO Max og filmselskabet Warner Bros., og ét med navnet Discovery Global, som var bygget op omkring blandt andet CNN og andre tv-stationer.

Opdelingen af selskaberne er ikke sket endnu.

Uanset om det ender med at være Netflix eller Paramount, der køber Warner Bros. Discovery, skal købet godkendes af de amerikanske konkurrencemyndigheder og aktionærerne i Warner Bros. Discovery.

/ritzau/

Læs Mere >>

Los Angeles, 08/12/2025 - 16:10

Paramount byder på film- og seriegigant trods købsaftale med Netflix

Netflix meddelte fredag, at selskabet ville købe Warner Bros. Discovery. Nu kommer Paramount med overbud.

Paramount har tilbudt at købe produktions- og filmselskabet Warner Bros. Discovery, efter at streamingtjenesten Netflix fredag meddelte, at den havde indgået en købsaftale med Warner Bros. Discovery.

Det skriver det amerikanske medie CNN.

Warner Bros. Discovery omfatter blandt andet streamingtjenesten HBO Max, som er blandt Netflix' største konkurrenter.

Ifølge CNN har Paramount budt 30 dollar per aktie, mens Netflix op til weekenden bød 27,75 per aktie for at købe Warner Bros. Discovery.

Paramount, som både producerer film og tv-serier, er gået direkte til Warner Bros. Discoverys aktionærer med sit købstilbud.

Produktionsselskabet er klar til at betale kontant, lyder det fra Paramounts administrerende direktør, David Ellison.

- WBD's aktionærer har fortjent at få mulighed for at tage stilling til vores overlegne kontante tilbud om køb af alle deres aktier i hele selskabet, siger David Ellisson i en udtalelse ifølge CNN.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 08/12/2025 - 11:00

FAKTA: Tyg og smør dig til mindre tør mund

* Døjer man med mundtørhed, er man i større risiko for at få syreskader. Derfor skal man holde lidt igen med indtag af syreholdige drikke- og fødevarer. Det gælder eksempelvis citrusfrugter og sodavand.

* Er man glad for appelsinjuice - som indeholder syre - kan man dog godt drikke det og så skylle efter med vand bagefter.

* Det kan stimulere spytproduktionen at tygge på noget. Det kan være sprøde, vandholdige grøntsager som agurk, peberfrugt og icebergsalat.

* Sørg for at holde tænder og slimhinder fugtede. Man kan tage små mundfulde vand nogle gange i timen. Man kan også putte vand i en lille sprayflaske, for det virker faktisk bedre med en forstøver. Man kan også købe mundspray tilsat noget, der holder på fugten.

* Sukkerfri pastiller kan hjælpe med at sætte gang i spytproduktionen. De kan dog virke afførende, da der - selv om de er sukkerfri - er sukkeralkoholer i. Undgå sukkerfri bolsjer, som er meget syrlige.

* Til natten fungerer det typisk bedst at smøre med en fugtbevarende gelé på tungeryggen, ganen og kinderne. Man kan også smøre med vegetabilske olier som rapsolie, vindruekerneolie, kokosolie og olivenolie, hvis man kan lide bismagen.

* Drik ikke for meget kaffe - det vil sige over fem kopper - for så begynder det at have en vanddrivende effekt, og dehydrering kan også medføre nedsat spytproduktion. Te skal man heller ikke indtage for meget af, da det også har en vanddrivende effekt.

Kilde: Anne Marie Lynge Pedersen, som er professor på Odontologisk Institut ved Københavns Universitet.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 08/12/2025 - 11:00

FAKTA: Medicin kan give tør mund

Den hyppigste årsag til mundtørhed er bivirkninger af medicin. Omkring 1500 typer medicin kan have mundtørhed som bivirkning. Blandt de hyppigste er:

* Midler mod psykiske sygdomme.

* Stærke smertestillende midler (opioider).

* Nogle blodtrykssænkende midler.

* Vanddrivende medicin.

* Midler mod allergi.

* Astmamedicin.

* Cellegift (kemoterapi).

Kilde: Patienthåndbogen, som drives af stat, regioner og kommuner.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek